Udostępnij ten artykuł.

Karmienie psa Bernardyna cz. II

O ile sucha karma jest dobrej jakości jest to pokarm zbilansowany, który w zasadzie nie wymaga uzupełniania go żadnymi dodatkowymi składnikami. Jest także bardzo wygodnym sposobem karmienia, wprost idealnym podczas podróży czy na wakacjach. Niestety minusem może być jej cena. Kilogram wysokogatunkowej karmy waha się od trzynastu do trzydziestu sześciu złotych (oczywiście zależy to od producenta). Najbardziej opłacalna jest karma w dużych – 14-15 kilogramowych opakowaniach.

Jeśli po raz pierwszy podajemy karmę tego rodzaju najpierw warto sprawdzić, kupując mniejsze opakowanie, czy przypadnie psu do gustu. Jeśli kupisz tak duży worek jedzenia warto podzielić go na mniejsze części i zamknąć szczelnie w woreczkach. W przeciwnym razie sucha karma szybko wyschnie, straci zapach i smak. W każdym dużym mieście znajduje się sklep z wybranymi markami, jednak do mniejszych miejscowości i wsi należy go zamówić i sprowadzić. W takim przypadku pamiętajmy o kontrolowaniu stanu zapasów i nie zostawiajmy zakupów na ostatnią chwilę.

Eukanuba karma dla szczeniąt ras dużych

Eukanuba karma dla szczeniąt ras dużych od 1 do 24 m-cy

Aby karma była odpowiednia dla psa Bernardyna musi być w wersji large (a nie max), czyli dla psów olbrzymów (a nie dla dużych psów). Zamawiając jedzenie dla szczeniaka Bernardyna uważajmy na to, aby producent nie dał nam wersji dla juniora, ponieważ ta różnica także ma znaczenie. O ile półroczny Bernardyn może zjeść karmę dla juniorów, o tyle już roczny pies nie powinien jeść takiego pokarmu, ponieważ będzie dla niego niewystarczający. Junior, a więc Bernardyn, który nie ukończył trzech lat może czasem zjeść karmę dla psów dorosłych, jednak odwrotnie już nie.

Dla dorosłego psa karma skomponowana z nastawieniem na rosnącego psa będzie zbyt energetyczna. Karmienie psa Bernardyna suchą karmą najlepiej zacząć już w wieku szczenięcym. Karmę dla szczeniaka powinniśmy dostać (jako wyprawkę) od hodowcy. Będzie to około dwóch-trzech kilogramów, aby starczyło na pierwszy tydzień. Hodowca musi także udzielić informacji, jaką karmą żywił Bernardyna oraz gdzie można ją kupić. Jeżeli zdecydujemy się na zmianę, musimy robić to stopniowo. Najpierw mieszamy dotychczasową karmę z nową i powoli zmniejszamy ilość „starej” karmy.

Bernerdyn

Układ pokarmowy psa Bernardyna szybko reaguje, bowiem na nowy pokarm… rozstrojem żołądka. W składzie wysokogatunkowej karmy musi być odpowiednia ilość witamin i minerałów oraz glukozamina i chondroityna, a więc składniki odpowiedzialne za budowę chrząstek stawowych oraz kości. Sposób dawkowania karmy najczęściej jest podany na opakowaniu. Jej ilość dostosowuje się także do wieku zwierzęcia, ponieważ jego rozwój wymaga innych składników i różnych ich proporcji. Dobrzy producenci produkują karmy dla psów olbrzymich w trzech wersjach: dla szczeniąt, dla juniorów i dla psów dorosłych. W wieku od ośmiu do dwunastu miesięcy szczenię zjada około kilograma suchej karmy z uwagi na intensywny wzrost. Następnie zapotrzebowanie organizmu spada i dorosły Bernardyn potrzebuje od 700 do 900 gram karmy dziennie. Oczywiście jest to zależne od indywidualnych cech oraz trybu życia zwierzaka. Rzecz jasna, pies musi mieć stały dostęp do świeżej wody. O tym także znajdziecie przypomnienie na opakowaniu suchej karmy dobrych producentów. Dzięki wodzie karma pęcznieje w żołądku. Same soki trawiennie nie wystarczą, aby została prawidłowo strawiona. Ponadto jest istotna, aby utrzymać równowagę metaboliczną. Przy jej niedoborach zakłócone jest działanie nerek, żołądka, serca, układu krwionośnego, oddechowego i wydalniczego. Norma dla Bernardyna to 2,5-3 litrów.

Tagi artykułu: