Udostępnij ten artykuł.

Karmienie psa Bernardyna cz.I

Czego nie może jeść pies Bernardyn? Bardzo słabo trawione są wszelkiego rodzaje kasze: jęczmienna i gryczana. Z uwagi na to, że przewód pokarmowy Bernardyna jest bardzo długi ciężkostrawna kasza może w nim zalegać i fermentować. Mogą spowodować choroby jelit, wątroby, żołądka i nerek, a nawet doprowadzić do skrętu jelit i żołądka. Skręt żołądka dla Bernardynów jest w 99% śmiertelny. Każdy zbożowy produkt musi być świeży, a więc nigdy nie podawajmy psu starego ryżu czy spleśniałego chleba! Oczywiście nie można podawać psu nieświeżego mięsa, ponieważ może on to poważnie odchorować. Do przygotowywania jedzenia dla psa nie używajmy soli, ponieważ jej nadmiar odbija się na pracy nerek i żołądka. Podobnie postępuj z cukrem, mimo, że psy uwielbiają słodkie jedzenie. Cukier buraczany i trzcinowy może powodować problemy z zębami i trzustką. Tylko od święta daj mu skosztować odrobinę biszkopta, ciasta drożdżowego czy sernika. Lepiej jednak, żeby to był cukier w postaci naturalnej fruktozy, która znajduje się na przykład w słodkiej gruszce lub w jabłkach. Natomiast owoce cytrusowe mogą powodować u psa alergię. Absolutnie zabronione jest podawanie psu czekolady! Może okazać się dla niego śmiertelna. Nie podawajmy mu także rodzynek, ponieważ występuje w nich specyficzny rodzaj bakterii pleśniowych.

 Czy można karmić Bernardyna jedzeniem naturalnym?

Karmienie psa Bernardyna jedzeniem naturalnym może przysporzyć nam nieco problemów. Ciężko będzie dostarczyć im wszystkiego, co jest niezbędne dla jego rozwoju. Nie można karmić psa jedynie mięsem, a wędliny dla ludzi są zabronione, ponieważ są pełne przypraw i konserwantów i nie stanowią właściwego pokarmu dla zwierzęcia. Bernardyny oprócz mięsa (wołowiny – gotowanej lub surowej, gotowanej wieprzowiny, koniny - gotowanej lub surowej, baraniny, koziny, parzonej i zmielonej dziczyzny, drobiu wszelkiego rodzaju w postaci surowej zmielonej lub gotowanej) muszą jeść ryby, rosoły i wywary, produkty zbożowe, ryby, owoce i warzywa. Możemy bernardynowi podawać także podroby: serca, płuca, wątrobę, nerki, ozorki, przełyki. Pies tej rasy chętnie zje biały ser i wypije mleko. Od czasu do czasu warto podać mu rybę, aby urozmaicić jego jadłospis i dostarczyć mu fosforu. Bernardyny chętnie też wypiją rosołek. Psu w młodym wieku powinniśmy podawać także jajka: surowe żółtka bez białek, które są szkodliwe i mogą alergizować lub całe jajka ugotowane.

Pies Bernardyn powinien je jeść 2-3 razy w tygodniu. Jeśli zdecydujemy się podawać psu surowe jajka musimy pamiętać o salmonelli, a więc jajka muszą pochodzić ze sprawdzonego źródła, a przed rozbiciem należy je umyć. Surowe żółtka można też wymieszać z mlekiem. Jeżeli chcemy podawać psu owoce i warzywa najlepiej, jeśli wybierzemy te, które są słodkie w smaku, a wtedy pies nie będzie wybrzydzał. Odpowiednie będą, więc gruszki i marchewki (surowe i utarte). Możemy także spróbować wymieszać je w misce razem z mięsem. Oczywiście, jeśli pies bardzo ich nie lubi – nie zdziw się, jeśli pies zje samo mięso. Istotne jest, aby pies jadł buraki, ponieważ pełnią rolę w perystaltyce jelit oraz namnażaniu trawiennej flory bakteryjnej jelit, korzeń i natkę pietruszki, koperek.

Do przygotowania rosołów i wywarów możemy dodawać czosnek i cebulę. Na działce lub w ogrodzie pozwólcie swojemu Bernardynowi na zjedzenie poziomek i malin. Możecie mu także podać wiśnie, śliwki i czereśnie, ale oczywiście najpierw musimy usunąć z nich pestki. Pies może także jeść kiszone ogórki, które służą jego zdrowiu i równowadze pokarmowej. Oczywiście funkcjonuje tu także zasada:, co za dużo – to nie zdrowo. Bernardyny nie przepadają za produktami zbożowymi. Można spróbować namówić go do zjedzenia ryżu (nie warto, żeby jadł kuskus, ponieważ może dostać po nim biegunki). Można podawać pieczywo, najlepiej świeże i ciemne. Ziemniaki będą natomiast spełniać role wypełniacza i regulatora pracy żołądka i jelit. Od czasu do czasu możemy mu, więc dać 2-3 łyżki ugotowanych ziemniaczków. Jeśli jednak pies ich nie lubi – nie podawajcie mu ich na siłę.  Trzymajmy się zasady, że mięso powinno stanowić połowę posiłku. ¼ posiłku powinny stanowić warzywa i ¼ wypełniacze to znaczy ryż, otręby pszenne i makaron.

Jeśli chcesz żeby twój pies Bernardyn zjadł posiłek, który mu przygotowałeś najpierw zafunduj mu dużą dawkę ruchu. Po tym nie będzie wybrzydzał. Oczywiście im starszy pies, tym trudniej będzie go przekonać do nowych składników diety. Szczeniak jest bardziej otwarty na nowe smaki i z ciekawością spróbuje nowych rzeczy. Aby uzupełnić ewentualne niedobory należy psu podawać preparaty mineralno-witaminowe. Dla psów najważniejszy jest fosforan wapnia oraz magnez. Na rynku dostępne są także zestawy witamin z zawartością siarczanu chondruityny z chrząstki rekina. Dzięki niemu chroni się chrząstki stawowe psa przez uszkodzeniami oraz sprzyja się procesom odnowy. Pamiętajmy tylko o zasadzie, że jest to uzupełnienie, a nie zastąpienie diety.

Kwestią oczywistą jest zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody. Płyny wspomagają trawienie oraz pomagają w utrzymaniu równowagi metabolicznej organizmu. Dzięki nim dobrze funkcjonuje żołądek, nerki i cały układ krwionośny. Dzienne zapotrzebowanie Bernardyna to 2,5 do 3 litrów.

Jak można zauważyć karmienie psa Bernardyna jedzeniem naturalnym nie jest łatwe. Jednak, gdy będziemy trzymać się podanych zasad na pewno szybko poradzimy sobie z ułożeniem prawidłowej diety dla psa rasy Bernardyn.

Tagi artykułu: