Udostępnij ten artykuł.

Karmienie szczeniaka Yorka

Karmienie szczeniak Yorka - o czym należy pamiętać

Odpowiednie karmienie szczeniąt jest sprawą priorytetową i warunkuje ich prawidłowy rozwój. Jeżeli zwierzę nie otrzymuje treściwej i bogatej w substancje mineralnej karmy, może mieć problemy zdrowotne w dorosłym życiu.
Yorkshire Terrier jest dość wymagającym czworonogiem, który nie zadowoli się pierwszym, lepszym ochłapem. Właściciele muszą dbać o utrzymanie i urozmaicanie jego diety. W wypadku szczenięcia Yorkshire dieta winna składać się z następujących produktów:

  • Mięso (preferowane mięsa chude: cielęce, jagnięce, drobiowe. Powinniśmy wystrzegać się mięs tłustych, a przede wszystkim mięsa wołowego i wieprzowiny).
  • Biały i żółty ser. Żółtka kurzego jaja.
  • Niewielkie ilości proszkowanego, półtłustego mleka, które może być podawane wraz z płatkami owsianymi. Z mleka można zrezygnować po piątym miesiącu życia.
  • Gotowane warzywa, bądź warzywa surowe w minimalnej ilości
  • Owoce, przede wszystkim jabłka
  • Przegotowana woda

Danie główne powinno składać się z mięsa, produktów zawierających skrobię, – czyli makaronów, ryżów, kasz – oraz gotowanych warzyw. Najpopularniejszym daniem obiadowym dla szczeniąt są ryżowe kuleczki mięsne, w skład, których wchodzi chude, drobno posiekane mięso, ryż oraz gotowane, pokrojone warzywa takie jak groszek czy marchewka. Starsze szczenięta mogą otrzymywać mięso w nieco większych kęsach, podawanie kości i podrobów nie jest jednak wskazane. Niektórzy właściciele dodają do pokarmu miód czy mączkę kostną. Nie należy jednak traktować tych składników jako podstawowych i wprowadzać do codziennej diety. Również mleko winno być podawane zwierzętom sporadycznie i nie pojawiać się w psiej misce na co dzień - wystarczy jeden dzień w tygodniu.

Karmienie szczeniaka Yorka – łapczywość szczeniaków York
Yorki są zwierzętami nad wyraz łapczywymi i sprawiają wrażenie wiecznie głodnych. Dlatego też tak istotne jest, aby już od najmłodszych lat pokazywać szczeniętom, że ich pożywienie znajduje się w misce i nie mają najmniejszych szans na otrzymanie apetycznego kąska ze stołu. Nadwaga u Yorków jest dość powszechnym problemem, z którym musi się mierzyć bardzo duża grupa właścicieli. Psy, które posiadają „nadbagaż” są bardziej podatne na cukrzycę, choroby naczyniowo-sercowe oraz problemy z prawidłowym funkcjonowaniem stawów. Troskliwy właściciel nigdy nie doprowadzi do sytuacji, w której szczenię będzie przekarmiane i zadba o ustalenie prawidłowej gramatury posiłków.

Karygodnym i absolutnie niewybaczalnym zachowaniem jest podawanie psom słodyczy. Yorki uwielbiają czekolady i wszelkie słodkości, niemniej ich spożywanie może zakończyć się bardzo nieprzyjemnie. W najlepszym razie zwierzę dostanie biegunki lub zatwardzenia, w najgorszym - umrze w męczarniach. Obrazek wcale nie jest przejaskrawiony, ani nie dodajemy do naszego opisu niepotrzebnej dramaturgii. Sami weterynarze mogą poświadczyć powszechność przypadków śmiertelnych zatruć zwierząt. Właściciele, miejcie się, zatem na baczności i dbajcie o swoje pieski!


  • Karmienie szczeniaka Yorka

  • Szczeniak Yorka

  • Karmienie szczeniaka Yorka

Karmienie szczeniaka Yorka - wielkość posiłków

Jeżeli karmimy szczenię karmą zakupioną w sklepie zoologicznym, powinniśmy stosować się do zaleceń producenta. Z tyłu opakowania znajdują się wskazówki odnośnie do gramatury pożywienia oraz częstości podawania karmy. Młode szczenię Yorka  powinno jeść do czterech razy w ciągu dnia. Zwierzę sześciomiesięczne musi przyzwyczajać się już do stałego rytmu obiadowania i dostawać nie więcej niż dwa posiłki w ciągu dnia. Zwierzę powyżej ósmego miesiąca życia powinno otrzymywać zaledwie jeden posiłek dziennie.

Karmienie szczeniaka - okres wzrostu

W okresie wzrostu szczenięcia Yorkshire terriera przyjmujemy następujący przelicznik: 100 gramów karmy na każdy kilogram wagi szczeniaka. Zbyt duże racje żywnościowe są niepotrzebne i prowadzą do wyostrzenia się apetytu zwierzęcia oraz problemów z zachowaniem prawidłowej masy ciała. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy przyjęty przez nas system żywieniowy jest właściwy, powinniśmy skonsultować się z weterynarzem i ustalić dzienne menu. Niekiedy lepszym rozwiązaniem wydaje się zakupywanie gotowanej karmy sklepowej aniżeli podejmowanie nieudanych prób samodzielnego preparowania posiłku.

Karma dla psa - najlepsze firmy

Nie wszystkie karmy zdają się być odpowiednie dla Yorków i powinny występować w ich jadłospisie. Karmy dostępne w supermarketach z całą pewnością nie są odpowiednie i nie zadowolą wrażliwych Yorków. Właściciele mają jednak bardzo duży wybór i mogą przebierać wśród karmy wysokowartościowych. Znajdziemy wśród nich marki Bozita, Acana, Josera, Bosch, Orijen, Brit, Royal Canin czy Eukanuba. Nazwy można mnożyć, jednakże nie chodzi nam przecież o reklamowanie konkretnych producentów. Pragniemy jedynie uzmysłowić właścicielom, że życie i zdrowie ich zwierząt jest w dużej mierze zależne od ich odpowiedzialności i finansowego przygotowania do opieki nad zwierzęciem.

Tagi artykułu: