Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Karmienie szczeniaków Alaskan malamute

Hodowcy Alaskan Malamute wykorzystują dwa modele żywieniowe:

Karmienie szczeniaków. Wariant A: prosta, sucha karma dla psa. Produkty zoologicznej najwyższej jakości.

Karmienie szczeniaków. Wariant B: dieta mieszana - 1/2 wysokiej klasy karmy + 1/4 świeżych mięs/ryb + 1/4 warzyw/owoców.

Żywienie psa

Niektórzy właściciele karmią swoje psy surowym mięsem i naturalnymi produktami preparowanymi w zaciszu domowej kuchni, inni zaś kupują karmę zoologiczną.  Trudno orzec, który model żywieniowy jest korzystniejszy dla czworonoga, dlatego wiele osób decyduje się na łączenie obydwu systemów.
Malamuty chętnie jedzą gotowane warzywa, a w szczególności gotowaną marchew. Nie tolerują za to sałaty, grochu i fasoli. Sałata jest trudna do strawienia i ma mało wartości odżywczych, w związku, z czym nie powinniśmy wprowadzać jej do diety psa. Nie zapominajmy, że psy, jako urodzeni mięsożercy, muszą dostawać okazałe porcje mięsa każdego dnia. Nie oznacza to jednak, że mięso ma zdominować jadłospis. Bardzo istotne jest urozmaicanie posiłków i wprowadzanie doń produktów bogatych w składniki mineralne, witaminy i inne składniki odżywcze. Jednostajna dieta może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i zaburzeń pracy organizmu. U psów, które przez dłuższy czas karmione były jednym rodzajem suchej, sklepowej karmy, można zaobserwować zmatowienie i utratę blasku włosa, a także zmniejszoną chęć do życia i apatię. Pamiętajmy, że zwierzęta nie różnią się zbytnio od ludzi i również reagują na niedostatek konkretnych składników odżywczych. Jeżeli chcemy, aby nasz pies pozostawał w dobrym zdrowiu przez długie lata, podawajmy mu regularnie preparaty witaminowe i suplementy diety, które można zakupić za kilka złotych w sklepach zoologicznych.

Karmienie szczeniaków Alaskan malamute

Wielu właścicieli stara się przenieść swoje przyzwyczajenia żywieniowe na psa i dostosować jego dietę do własnych potrzeb. Wegetarianie próbują zazwyczaj wyeliminować lub znacznie zredukować ilość mięsa w diecie. Niestety mięso nie posiada równoważnego zamiennika i w żadnym przypadku nie powinno być wykluczane z diety psa. Jadłospisy człowieka i psa znacznie różnią się od siebie i nie mogą być modyfikowane podług zachcianek właścicieli.

Produktem ekwiwalentnym dla mięsa mogą być w pewnym stopniu ryby. Łosoś, makrela czy tuńczyk stanowią dobre uzupełnieni do codziennej karmy i psy je po prostu kochają. Warto mieć również na uwadze, że kwasy tłuszczowe zawarte w rybach wspomagają wzrost zdrowego włosa, a także sprawiają, że jest on błyszczący i przyjemny w dotyku. Pamiętajmy jednak, aby podawać psu jedynie świeże ryby. Tuńczyk czy makrela w puszce nigdy nie będą dobrym wyborem, zważywszy na duże ilości substancji konserwujących i soli weń zawartych. Psy nie tolerują przypraw i mogą reagować na nie alergicznie; często dochodzi u nich do podrażnienia żołądka czy też innych, poważnych problemów gastrycznych po spożyciu wysoko przetworzonych produktów.

Szczeniak Alaskan malamute

Żywienie szczeniaków Alaskan malamute - czego psy nie tolerują?

Psy nie tolerują nabiału. Reagują alergicznie na wszelkie produkty mleczne, poczynając od zwykłego mleka, a kończąc na jogurtach, maślankach czy serkach homogenizowanych. U części psów stwierdza się również reakcje uczuleniowe po zjedzeniu pszenicy i kukurydzy.
Brak tolerancji na tego typu produkty ma swoje wytłumaczenie w historii rasy. Alaskan Malamute był niegdyś hodowany przez prymitywne plemiona Malemutów, żyjące na wyżynach zachodniej Alaski. Jako, że - mleko krów nie było częścią diety Eskimosów, nie występowało także w diecie psów. Niemalże wszystkie psy ras północnych nie tolerują laktozy, z czego możemy wyprowadzić wniosek, że jest to cecha genetyczna, właściwa dla pewnej grupy zwierząt, zamieszkujących określony region świata.
Mleko i produkty mleczne są szczególnie groźne dla szczeniąt Alaska Malamute. Spożycie większych ilości nabiału wywołuje: poważne bóle brzucha, biegunka, a nawet zakażenie jelit.

Szczeniaki Alanska malamute

Karmienie szczeniąt Alaskan malamute – szczeniak w nowym domu

Szczenięta Alaskan Malamute zakupione od hodowcy mają już opracowaną procedurę karmienia i są przyzwyczajone do pewnego rodzaju żywności. Hodowca musi, zatem poinformować przyszłego właściciela Alaskan malamute o typie diety i zasugerować, które pokarmy będą dla szczeniaka najodpowiedniejsze. Cykl karmienia pieska w pierwszych miesiącach życia różni się od przyszłego, dziennego rytmu karmienia.
Kiedy szczeniak dociera do nowego domu, zaleca się przestrzegać wytycznych hodowców, przynajmniej dopóki Malamute Alaskan nie przyzwyczai się do nowego otoczenia. Nagłe zmiany we wzorcu żywienia i rodzaju podawanej żywności mogą być dla szczeniaka dość trudne do zaakceptowania i spowodować poważne problemy żołądkowe. Gdy Alaska Malamute przystosuje się do nowego domu, można rozpocząć zmianę diety zgodnie z naszym harmonogramem i preferencjami.

Szczeniak Alaskan Malamut powinien dostawać, co najmniej trzy posiłki dziennie. Pełna dojrzałość psa następuje dopiero w osiemnastym miesiącu życia i dopiero wtedy możemy zaprojektować stały rytm żywienia. Ilość podawanego pokarmu powinna być oczywiście proporcjonalne do poziomu aktywności psa. Jeżeli nasz pies nie jest zbyt aktywny i woli leżeć większość dnia na legowisku niż wesoło hasać po podwórku, nie może dostawać tyle karmy, co pies w pełni aktywny. Alaskany są dość podatne na nadwagę i otyłość. Nadwaga u psów sprzyja pojawieniu się dysplazji i zwyrodnień stawowych.

Żywienie szczeniaka - etap przejściowy

Zmiana modelu żywieniowego nigdy nie powinna następować zbyt gwałtownie. Psiaki, które przez całe życie jadły karmę dla szczeniąt, nie mogą być od niej odstawione z dnia na dzień. Proces przyzwyczajania zwierzęcia do nowego trybu winien trwać przynajmniej kilka tygodni, w czasie, których właściciel będzie przyzwyczajał psa do nowego pokarmu. Aby zmiany nie były dla Alaskana zbyt gwałtowne, mieszajmy dwa typy karm, stopniowo zwiększając proporcje.

Tagi artykułu: