Udostępnij ten artykuł.

Kastracja psa - przed i po zabiegu

Wiele niewinnych, a także całkiem zdrowych psów, co roku jest zabijanych na całym świecie w schroniskach.

W 1991 roku około jedną trzecią przypadków zabijanych zwierząt w Stanach Zjednoczonych to psy i koty, które zostały uśpione w schroniskach (Koltveit i Olson). Te zwierzęta, chociaż całkowicie zdrowe są zabijane, bo nie ma dla nich wystarczającej ilości domów.

W naszym kraju, w Polsce również jest bardzo dużo niechcianych psów, ponieważ teraz w naszych czasach ludzie wolą mieć zwierzę z rodowodem, czyli psa rasowego a nie psa ze schroniska albo bezdomnego a takie psy niestety są biedne. Ludzie czasem nie myślą biorąc takiego psa ze schroniska. Nie zdają sobie sprawy, ze jak wezmą takiego psa ze i później go oddadzą, bo się już komuś znudził to, że taki pies ma też uczucia, jemu jest przykro, że ktoś go oddaje. Pies szybko przywiązuje się do swojego właściciela i kocha go bezwarunkowo. Mówi się również, że pies to prawdziwy przyjaciel człowieka i to jest wielka prawda, ponieważ pies potrafi pilnować swojego właściciela i troszczyć się o niego i w ten sposób właśnie okazuje mu swoje wielkie oddanie i miłość.

Większość ludzi uważa się za odpowiedzialnych właścicieli, ponieważ nie dopuszczają swoich pupili do przypadkowego rozmnożenia swoich psów, ale nie zawsze się to udaje, bo nadal w schroniskach jest dużo szczeniaków czy samic w ciąży. Dlatego wszyscy powinniśmy być odpowiedzialni za te zwierzęta i poddawać nasze psiaki kastracji, bo tylko to uchroni je przed cierpieniem w schroniskach czy szczeniaki prze utopieniem. Większą krzywdę wyrządzamy zwierzętom pozwalając im się bezsensownie rozmnażać niż jak poddamy je zabiegom kastracji.

Kastracja psa polega na chirurgicznym usunięciu jąder wraz z najądrzami. Taki zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny dla psa, ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Po takim zabiegu pies otrzyma środki przeciwbólowe, aby nie cierpiał. Przeważnie po około dziesięciu dniach weterynarz ściąga szwy i piesek może dalej brykać i na pewno szybko zapomni, że miał jakąkolwiek operację, a będzie na pewno o wiele bardziej szczęśliwszy i zdrowszy.

Kastracja psa zapobiega większości schorzeń gruczołu krokowego między innymi ostremu czy przewlekłemu zapaleniu prostaty, nowotworom gruczołów około odbytowych, ropni gruczołów krokowych oraz powiększeniu gruczołu krokowego. Przeprowadzenie zabiegu u samców jest także bardzo pomocne w problemach behawioralnych, czyli zmniejsza się, a nawet całkowicie eliminuje znaczenie moczem mebli, zachowania pseudokopulacyjne, włóczęgostwo, a także agresja. Kastracja jest bardzo znaczącym elementem leczenia oraz zapobiegania agresji u psów. U ponad połowy psów, które zostały wykastrowane właśnie z powodu swojej zbytniej agresywności już po krótkim czasie można u nich zauważyć znaczną poprawę ich zachowania, a nawet całkowity zanik agresji. Wykastrowany samiec staje się o wiele mniej pobudliwy, bo nie rozprasza już jego uwagi popęd seksualny, na który pies przecież jest narażony cały czas, bo wiele suczek w rui mieszka w pobliżu czy spaceruje tam gdzie on. Dzięki takiemu zabiegowi staje się o wiele bardziej stabilny psychicznie, jest oddany swojemu właścicielowi, chętniej współpracuje i wykuje powierzone mu zadania.

Oczywiście najlepiej poddać psa zabiegowi kastracji w jak najmłodszym wieku, ponieważ wraz z wiekiem psa takie zachowania typu włóczęgostwo czy zachowania pseudokopulacyjne mniej już są spowodowane hormonem płciowym, czyli testosteronem, a raczej staja się przyzwyczajeniem. Więc kastracja w późniejszym wieku może nie przynieść już takich oczekiwanych efektów jakbyśmy tego chcieli, ale nadal kastracja może ochronić psa przez wieloma chorobami. Wiele osób przed kastracją swojego psa zastanawia się i martwi się, że jego pies może po takim zabiegu stać się zbyt leniwy i pozbawiony swojego charakteru. Nie jest to prawdą i nie powinno to nikogo martwić, bo kastracja spowoduje tylko zmniejszenie agresji dominacyjnej psa i w żaden sposób nie wpłynie na instynkt obronny, nadal może być doskonałym psem, który będzie dobrze pilnował naszej posiadłości. Można nawet powiedzieć, że pies stróżujący po takim zabiegu będzie lepiej wykonywał swoje zadania, bo nic go nie będzie rozpraszać nawet suka w rui.

Niestety nadal zabieg - kastracja psa tak samo jak sterylizacja suki uważany jest za wielkie barbarzyństwo. Dużo osób myśli, że w ten sposób wyrządza się zwierzęciu krzywdę. Możemy uniknąć przepełnionych schronisk i cierpienia tych zwierząt tylko wtedy, jeśli zmienimy zdanie na temat kastracji i sterylizacji. My ludzie jesteśmy istotami myślącymi, a zwierzęta kierują się instynktem i to my musimy być odpowiedzialni za nie.

Psu ani suce taki zabieg na pewno nie wyrządzi żadnej krzywdy tylko pomoże, bo uchroni przed wieloma poważnymi schorzeniami oraz przed niechcianymi i niepożądanymi ciążami.

Tagi artykułu: