Udostępnij ten artykuł.

Katalog ras psów a - z

Selektywna hodowla czworonogów jest znana już od tysięcy lat. Najpopularniejszą metodą hodowlaną był i jest inbred (ang. inbreeding), który polega na kojarzeniu psów z tych samych linii rodowych. Ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskuje mieszanie dwóch uznanych ras, w wyniku czego powstają psy hybrydy łączące najlepsze cechy obydwojga rodziców. Wieki selektywnej hodowli spowodowały, że  psy są znacznie bardziej zróżnicowane pod względem genetycznym od większość innych ssaków. U pozostałych gatunków zwierząt niedopuszczalne byłoby, że osobniki wielkości Chihuahua i Doga niemieckiego są ze sobą spowinowacone. Ba, reprezentują ten sam gatunek!

Rasy psów są zwyczajowo podzielone na kilka kategorii, a za kryterium podziału przyjmuje się ich funkcjonalność pierwotną. Podstawowe typy czworonogów to: psy do towarzystwa, psy stróżujące, psy myśliwskie, psy pasterskie oraz psy pracujące. Większość ras została wpisana do rejestru Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, niemniej spora część znajduje się poza rejestrem  i została uznana przez krajowe związki. Poniżej przedstawiamy katalog ras psów a - z  wraz z odnośnikami do ich dokładniejszych opisów.

Katalog ras psów a - z ze zdjęciami

A

Aidi - Odmiana psa z sekcji psów molosowatych w typie górskim W naszym kraju rasa niezwykle rzadko występująca. Uchodzi za doskonałego obrońcę. Kraj pochodzenia Maroko.

Airedale terrier - Pies z grupy terierów, z sekcji wysokonożnych. W Polsce uchodzi za odmianę dość popularną. Jest doskonałym stróżem i obrońcą. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Akbash dog – Pies ten w Polsce znajduje się w wykazie psów uznawanych za agresywne, mało popularna rasa w naszym kraju. Rasa dla doświadczonego właściciela. Kraj pochodzenia Turcja.

Akita – Pies z grupy szpiców i psów pierwotnych, wchodzący w skład sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych. W Polsce jedna z rzadko występujących ras. Kraj pochodzenia Japonia.

Akita amerykańska – Odmiana psa wywodzącego się z akity japońskiej, wcześniej znana jako duży japoński pies. Pies dla doświadczonego opiekuna. Krajem patronackim rasy jest USA.

Alaskan malamute – Rasa uznawana za jedną z największych ras psa zaprzęgowego. Pies ten jest także bardzo silny. W naszym kraju uchodzi za dosyć popularną rasę. Kraj pochodzenia USA.

Alpejski gończy krótkonożny – Pies z grupy typu gończego z sekcji posokowców. W naszym kraju nie jest zbyt popularną rasą. Jedna z bardziej wytrzymałych odmian psa. Kraj pochodzenia rasy Austria.

Amerykański pit bull terrier /Pitbull amerykański/ - Odmiana psa przeznaczona dla doświadczonego hodowcy. Pies silny, waleczny i odporny na ból. W wielu krajach posiadanie tej odmiany wymaga specjalnego zezwolenia i rejestracji psa. W naszym kraju znajduje się w wykazie psów uznawanych za agresywne. Kraj pochodzenia USA.

American staffordshire terrier /Amstaff/ - Dla wielu osób doskonały pies rodzinny, wymagający jednak umiejętnego prowadzenia. W Polsce rasa dosyć popularna. Kraj pochodzenia USA.

Amerykański spaniel dowodny – Odmiana psa z sekcji psów dowodnych będącego doskonałym aporterem ptactwa wodnego w trakcie polowania. W naszym kraju bardzo rzadko spotykana rasa. Kraj pochodzenia USA.

Anatolian – Pies niesamowicie lojalny wobec swego przewodnika, nie mniej jednak jest to jedna z odmian uznanych i umieszczonych w wykazie psów agresywnych w naszym kraju. Kraj pochodzenia Turcja –Anatolia.

Angielski toy terrier – Pies o charakterze reprezentacyjnym i do towarzystwa. Odmiana psa żywego, zwinnego i bardzo czujnego. W naszym kraju bardzo słabo znana rasa. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Appenzeller – Pies towarzyski potrafiący bardzo dobrze współpracować z opiekunem. W Polsce jedna z mniej znanych ras. Kraj pochodzenia Szwajcaria.

Ariegois  – Rasa psa w doskonały sposób sprawdzającego się w trakcie polowania w górskim terenie. W Polsce jest jedną z bardziej unikalnych ras. Kraj pochodzenia to Francja.

Australijski silky terrier – Mały, wesoły piesek stosunkowo łatwy w ułożeniu, traktowany jako odmiana psa towarzyskiego. W Polsce rasa niezmiernie rzadko występująca. Kraj pochodzenia Australia.

Australijski pies pasterski /australian cattle dog/ - Silny i zwinny pies, wykorzystywany przede wszystkim do przepędzania bydła. W naszym kraju mało znany. Kraj pochodzenia Australia.

B

Basenji - W związku z charakterystycznym wydawaniem dźwięku psy tej odmiany nazywane są dosyć często „kocimi psami”. W naszym kraju jedna z rzadziej występujących ras. Kraj pochodzenia Afryka środkowa/Wielka Brytania.

Basset hound /basset/ – Pies z rodowodem psa myśliwskiego hodowany w obecnym czasie, jako doskonale sprawdzający się pies rodzinny. W naszym kraju rasa dosyć popularna. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Basset bretoński - Pies myśliwski. Kraj pochodzenia Francja.

Beagle – Jedna z odmian typowego małego psa gończego wykorzystywanego także do towarzystwa. W Polsce jedna z popularniejszych ras. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Bearded collie – Inteligentny, wesoły i oddany swemu opiekunowi pies. Doskonale sprawdza się podczas uprawiania psich sportów. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Bedlington Terrier – Dawniej wykorzystywany w polowaniu na lisa, borsuka i wydrę, obecnie traktowany jako pies do towarzystwa. Cechuje się przyjaznym nastawianiem do rodziny. W Polsce bardzo rzadko występująca rasa. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Bergamasco /Owczarek z bergamo/ - Pies inteligentny, przyzwyczajony do nieco większej samodzielności. W Polsce jedna z rzadziej występujących ras. Kraj pochodzenia Włochy.

Bernardyn – Rasa psa występującego w dwóch odmianach sierści, odmiana krótkowłosa i długowłosa. Najsłynniejszym psem tej rasy był Barry, dzięki uratowaniu życia 40 osobom doczekał się wystawienia mu pomnika. W Polsce jedna z popularniejszych ras, zwłaszcza w charakterze psa ratowniczego. Kraj pochodzenia Szwajcaria.

Berneński pies pasterski – Doskonały pies rodzinny, pełniący najczęściej rolę stróża domowego. Sprawdza się w dogoterapii. W naszym kraju dość popularna rasa. Kraj pochodzenia Szwajcaria

Biały owczarek szwajcarski /Owczarek amerykańsko-kanadyjski/ – Odmiana psa wrażliwego, pełnego temperamentu i zapału do pracy ze swym opiekunem. W Polsce jedna z rzadziej spotykanych ras. Kraj pochodzenia Szwajcaria.

Biszon kędzierzawy /Bichon frise/ - Odmiana typowego psa do towarzystwa. Rasa psa przypominającego wyglądem bolończyka/biszon boloński/. W Polsce jedna z rzadziej występujących ras. Kraj pochodzenia Belgia/Francja.

Black and Tan Coonhound /Coonhound czarny podpalany/ - pies z grupy psów gończych, mają silnie rozwinięty zmysł wechu. Kraj pochodzenia Stany Zjednoczone.

Bloodhound /Pies świętego Huberta/ - Pies doskonale sprawdzający się w myślistwie, oraz we współpracy z człowiekiem w służbach mundurowych zwłaszcza w policji i ratownictwie. W Polsce jest raczej nielicznie występującą rasą. Kraj pochodzenia Belgia.

Bokser – Odmiana psa towarzyszącego, doskonale sprawdzająca się w charakterze psa obronnego. W Polsce jest jedną z bardziej popularnych ras. Kraj pochodzenia Niemcy.

Bolończyk /Biszon boloński/ - Skory do zabaw pies rodzinny w charakterze psa do towarzystwa, jedna z mniejszych psich ras. W Polsce rzadko występująca rasa. Kraj pochodzenia Włochy.

Border collie – Uchodzi za najinteligentniejszą rasę psów na świecie, w doskonały sposób odnajduje się w psich sportach. W naszym kraju jest to jedna z rzadziej występujących ras. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Border terrier – Odmiana psa aktywnego, dosyć czujnego, niewykazującego jednak zbyt dużej aktywności obronnej. W Polsce jedna z mniej znanych ras. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Boston terrier – Doskonały pies towarzyszący w charakterze reprezentacyjnym. Tolerancyjny, czujny i łatwo adoptujący się do otoczenia. W Polsce rzadko występująca rasa. Kraj pochodzenia USA.

Brabantczyk – Typowa rasa psa towarzyszącego. W Polsce bardzo rzadko spotykana rasa. Kraj pochodzenia Belgia.

Broholmer - /dog duński/ - Odmiana psa wykorzystywanego niegdyś w polowaniach na dużego zwierza. Dziś doskonale sprawdza się, jako pies stróżujący i obronny. W Polsce rzadko spotykana rasa. Kraj pochodzenia Dania.

Buldog amerykański – Odmiana wywodząca się od buldoga angielskiego. Pies dla doświadczonego właściciela. W naszym kraju rasa ta jest uznana i umieszczona w wykazie psów agresywnych. Kraj pochodzenia USA.

Buldog angielski – Pies dosyć spokojny obdarzony umiarkowanym temperamentem i zrównoważonym charakterem. Nie mniej jednak jest to rasa psa dla doświadczonej osoby. W naszym kraju dość popularna rasa. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Buldog francuski – Jedna ze stosunkowo dosyć małych psich odmian. Doskonale sprawdza się w charakterze psa rodzinnego. W Polsce jest dość popularną rasą. Kraj pochodzenia Francja.

Bulmastiff – Odmiana powstała w wyniku skrzyżowania buldoga z mastifem. Postrzegany w charakterze psa do towarzystwa, doskonale sprawdzającego się także w roli stróża. W Polsce rzadko występująca rasa. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Bulterier – Odmiana psa posiadającego silną sylwetkę ciała. Doskonale sprawdza się w psich sportach. W Polsce jej popularność jest na przeciętnym poziomie. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

C

Cairn terrier – Dawniej pies myśliwski i doskonały łowca szkodników, w dniu dzisiejszym odmiana psa do towarzystwa. W Polsce rasa bardzo rzadko występująca. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Canaan dog – Jedna z odmian psa żyjącego do dnia dzisiejszego na wolności w naturalnym środowisku. W naszym kraju rasa praktycznie niewystępująca. Kraj pochodzenia Izrael.

Cane corso – Odmiana psa o charakterze obronno stróżującym, pies chętnie współpracujący ze swym opiekunem. W Polsce jest średnie zainteresowanie tą rasą. Kraj pochodzenia Włochy.

Cane da pastore Maremmano-Abruzzese /włoski marmeran/ -Duży pies pasterski, silnie przywiązujący się do swego opiekuna. W naszym kraju rasa rzadko spotykana. Kraj pochodzenia Włochy.

Cavalier king Charles spaniel – Jedna z bardziej radosnych i wesołych psich odmian. Pies pełen wdzięku i uwielbiający zabawę. Doskonały w charakterze psa towarzyskiego. W naszym kraju jest coraz popularniejsza rasą. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Charcik włoski – Doskonała odmiana zarówno w charakterze psa do towarzystwa jak i psa myśliwskiego. W Polsce Mało popularna rasa. Kraj pochodzenia Włochy.

Chart afgański /afgan/ – Szybki i żywy pies, mogący wykazywać pewne problemy w swym ułożeniu. Wymaga odpowiedniego szkolenia. Jedna z rzadziej występujących ras w naszym kraju. Kraj pochodzenia Afganistan/Wielka Brytania.

Chart afrykański /azawakh/ - Rasa psa używanego przede wszystkim do polowań. Występowanie w naszym kraju bardzo rzadkie. Kraj pochodzenia Mali.

Chart angielski Whippet – Odmiana, która okazuje się być doskonała, jako pies rodzinny. Pozwalająca na ogół szybko i łatwo ułożyć się. W Polsce cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Chart arabski -Sloughi - Odmiana charta wykorzystywanego zarówno do towarzystwa jak i do polowania. Mało popularna rasa psa w naszym kraju. Kraj pochodzenia Maroko.

Chart hiszpański /galgo espanol/ - Psy bardzo szybkie i obdarzone znaczna wytrzymałością podczas biegu, inteligentna i uczuciowa odmiana charta. W Polsce bardzo rzadki. Kraj pochodzenia Hiszpania.

Chart perski /saluki/ - Psy piękne i drogie, obdarzone silnym instynktem myśliwskim. Istnieją dwie odmiany krótko i długowłosa. W Polsce pies rzadko występujący. Kraj Pochodzenia Iran/Bliski Wschód.

Chart polski – Pies wymagający bardzo dużej dawki ruchu. Wytrzymały i samodzielny, obdarzony zrównoważona psychiką. W Polsce dość popularny. Kraj pochodzenia Polska.

Chart rosyjski /borzoj/ - Dawniej wykorzystywany w polowaniach między innymi na lisy i wilki, dziś typowy pies do towarzystwa. W naszym kraju jest to popularna rasa. Kraj pochodzenia Rosja.

Chart szkocki /deerhound/ - Odmiana posiadając silny instynkt myśliwski. Dawniej wykorzystywany w polowaniu na wilka i jelenia, dziś typowy pies do towarzystwa. W Polsce bardzo rzadki. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Chart sycylijski /cirneco del Etna/ - Pies myśliwski dobrze sprawdzający się w nieco cięższym terenie i trudnych warunkach. W Polsce jest rasą unikalną. Kraj pochodzenia Włochy.

Chart węgierski – Odmiana wykazująca się dużą czujnością, chętnie wykorzystywany, jako pies do towarzystwa oraz pies stróżujący. W Naszym kraju jedna z rzadziej występujących ras. Kraj pochodzenia Węgry.

Chesapeake bay retriever – Odmiana doskonała zarówno w charakterze psa myśliwskiego jak i psa do towarzystwa. W Polsce rzadko występująca rasa. Kraj pochodzenia USA.

Chihuahua – Jedna z popularniejszych i najmniejszych ras na świecie. Występują dwie odmiany, krótko i długowłosa. W naszym kraju średnio popularna rasa. Kraj pochodzenia Meksyk.

Chin japoński /spaniel japoński/ - Odmiana postrzegana przede wszystkim, jako pies ozdobny, do towarzystwa, jedna z mniejszych psich ras. W naszym kraju mało popularny, kraj pochodzenia Japonia.

Chiński grzywacz – Występuje w dwóch wersjach okrywy włosowej, wersji bezwłosej i owłosionej. Typowa odmian psa do towarzystwa. W naszym kraju coraz popularniejszy. Kraj pochodzenia Chiny/Wielka Brytania.

Chortaj – Jedna z odmian charta, rasa niezarejestrowana w FCI. W Polsce mało popularna. Kraj pochodzenia Rosja/Ukraina.

Chow chow – Odmiana psa obdarzonego dość znacznym uporem. Cechą charakterystyczną jest niebieski język osobników tej rasy. W Polsce jedna z popularnych ras. Kraj pochodzenia Chiny.

Clumber spaniel – Odmiana dużego spaniela posiadającego masywną budowę ciała, jest odmianą spokojnego i wiernego psiego towarzysza. W Polsce jedna z rzadziej występujących ras. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Cocker spaniel amerykański – Pies energiczny i zarazem dość łagodny, doskonały pies rodzinny. W naszym kraju średnio popularna rasa. Kraj pochodzenia USA.

Cocker spaniel angielski – Dawniej typowa odmiana psa myśliwskiego, w chwili obecnej doskonały pies rodzinny. W Polsce jedna z popularniejszych ras. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Coton de tulear – Odmiana typowego psa do towarzystwa. W Polsce jest to jedna z rzadziej spotykanych ras. Kraj pochodzenia Madagaskar/Francja.

Curly coated retriever – Typowy pies myśliwski, wykorzystywany także w walce z kłusownikami. Pies niezależny mogący okazywać skłonność do nieposłuszeństwa. Jedna z mniej znanych ras w Polsce. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Czarny terierrosyjski – Odważna, silna i pewna siebie rasa psa obdarzonego znaczniejszymi rozmiarami. W Polsce jedna z popularniejszych ras. Kraj pochodzenia Rosja.

Czechosłowacki wilczak /czechosłowacki wilczur/ - Niesamowicie odporna na trudne warunki klimatyczne odmiana psa. Psa niezależnego i bardzo inteligentnego. Rasa dla doświadczonego opiekuna.  W naszym kraju rzadko spotykany. Kraj pochodzenia Słowacja.

D

Dalmatyńczyk – Nieco znaczniejszej wysokości pies wyróżniający się dość charakterystycznym wyglądem. Jedna z odmian uwielbiających zabawę i aktywność fizyczną. W naszym kraju jak i na całym świecie rasa bardzo popularna za sprawą filmu „101 Dalmatyńczyków”. Kraj pochodzenia Chorwacja.

Dandie dinmont terrier–Odmiana psa upartego jednak dość wesołego. Jedna z ras zagrożona całkowitym wyginięciem. W Polsce niezmiernie rzadka rasa. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Deutscher jagdterrier/niemiecki terier myśliwski/ -Pies typowo myśliwski, odznaczający się uporem i zaciętością myśliwską. Odmiana dla doświadczonego właściciela. W Polsce coraz popularniejsza rasa. Kraj pochodzenia Niemcy.

Doberman -Jedna z bardziej wszechstronnych odmian psa. Doskonale sprawdza się jako pies obronny, stróżujący oraz do towarzystwa. W Polsce jedna z popularniejszych psich ras. Kraj pochodzenia Niemcy.

Dog argentyński/dogo argentino/-Dawniej wykorzystywany przede wszystkim w polowaniach na dużego zwierza. W Polsce jest to jedna z odmian znajdujących się w wykazie psów agresywnych, stosunkowo mało popularna rasa. Kraj pochodzenia Argentyna.

Dog de Bordeaux/mastif francuski/-Odmiana psa łagodnego posiadającego zrównoważony charakter. Doskonały pies obronny i stróżujący. W Polsce jedna z popularniejszych ras. Kraj pochodzenia Francja.

Dog niemiecki –Uchodzi za jedną z największych psich ras. W Polsce dosyć popularna rasa. Kraj pochodzenia Niemcy.

Duży gończy gaskoński-Odmiana psa łagodnego i cierpliwego obdarzonego znacznym instynktem łowieckim. Jedna z rzadko występujących ras w naszym kraju. Kraj pochodzenia Francja.

Duży munsterlander/duży wyżeł munsterlandzki/ -Jeden z doskonalszych psów myśliwskich posiadających szczególne zamiłowanie do aportowania. Unikalne występowanie w naszym kraju. Kraj Pochodzenia Niemcy.

Duży szwajcarski pies pasterski –Doskonały pies rodzinny obdarzony znaczną cierpliwością. Nie zbyt popularny w naszym kraju. Kraj pochodzenia Szwajcaria.

E

Elkhund czarny–Pies typowo myśliwski. W naszym kraju rasa praktycznie niespotykana. Kraj pochodzenia Norwegia.

Elkhund szary–Odmiana psa myśliwskiego. Bardzo rzadko występująca rasa psa w Polsce. Kraj pochodzenia Nowrwegia.

Entlebucher–Doskonale sprawdza się jako pies stróżujący jak i do towarzystwa. Najmniejszy szwajcarski pies pasterski. W Polsce jest to jedna z rzadziej spotykanych ras. Kraj pochodzenia Szwajcaria.

Eurasier–Jedna z niedawno wyhodowanych psich ras. W naszym kraju mało znana rasa. Kraj pochodzenia Niemcy.

F

Field spaniel–Odmiana psa myśliwskiego i do towarzystwa. Jedna z bardzo mało znanych odmian spaniela w Polsce. Kraj Pochodzenia Wielka Brytania.

Flat coated retriever–Inteligentny i przywiązany do swego opiekuna pies, wykorzystywany niegdyś przede wszystkim w myślistwie. W naszym kraju odmiana mało popularna. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Foksterier krótkowłosy–Odmiana psa czujnego i zwinnego, cechującego się dużą odwagą i wytrwałością. W Polsce nieco rzadziej spotykana rasa. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Foksterier szorstkowłosy–Pies wesoły i ruchliwy obdarzony nieco znaczniejszym temperamentem. W naszym kraju nie jest nazbyt powszechnie spotykaną rasą. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Foxhound amerykański–Typowy pies gończy. Jedna z mniej popularnych ras w Polsce. Kraj pochodzenia USA.

Foxhound angielski–Pies myśliwski potrzebujący dużej dawki ruchu. W Polsce mało znana rasa. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

G

Golden retriever–Doskonały pies rodzinny, jedna z odmian dobrze sprawdzających się w dogoterapii. W naszym kraju rasa bardzo popularna. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Gończy bałkański–Odmiana doskonałego tropiciela w zróżnicowanym terenie. Zarówno w Polsce jak i na świecie jedna z mniej znanych odmian. Kraj pochodzenia dawna Jugosławia.

Gończy fiński–Skrzyżowanie kilku odmian psów gończych. W naszym kraju praktycznie nieznana rasa. Kraj pochodzenia Finlandia.

Gończy Hamiltona–Odmiana psa łagodnego przyjacielsko nastawionego do człowieka. W Polsce znikoma możliwość spotkania tej rasy. Kraj pochodzenia Szwecja.

Gończy lucerneński–Pies odznaczający się doskonałą zdolnością tropienia. W Polsce bardzo rzadka rasa. Kraj pochodzenia Szwajcaria.

Gończy niemiecki–Odmiana psa z grupy psów gończych. Mało popularny w Polsce. Kraj pochodzenia Niemcy.

Gończy polski–Odmiana psa myśliwskiego, wymaga częstych spacerów w celu zaspokojenia potrzeby dużej aktywności fizycznej. W Polsce coraz popularniejsza rasa. Kraj pochodzenia Polska.

Gończy Schillera–Pies myśliwski cechujący się duża wytrzymałością podczas pościgu. W naszym kraju rasa rzadko występująca. Kraj pochodzenia Szwecja.

Gończy smalandzki–Średniej wielkości pies gończy wymagający dużej dawki ruchu. W Polsce rzadko występująca rasa. Kraj pochodzenia Szwecja.

Gończy włoski–Pies myśliwski, występuje w odmianie krótkowłosej i szorstkowłosej. Rasa bardzo rzadka w Polsce. Kraj pochodzenia Włochy.

Greyhound–Odmiana psa z grupy chartów. W dniu dzisiejszym wykorzystywany w psich wyścigach lub w charakterze psa do towarzystwa. Rzadko występująca rasa w naszym kraju. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Gryfonik belgijski–Odmiana typowego psa do towarzystwa. W Polsce i na świecie jedna z rzadziej występujących ras. Kraj pochodzenia Belgia.

H

Harrier–Odmiana psa gończego nienadającego się w roli psa do towarzystwa. Pies dla doświadczonego hodowcy. Bardzo rzadko występujący w Polsce. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Hawańczyk/biszon hawański/ -Typowy pies do towarzystwa, jedna z hypoalergicznych odmian psa. Okrywa włosowa bardziej przypomina włos niż sierść. W Polsce jedna z rzadziej występujących ras. Pochodzenie rasy kraje śródziemnomorskie.

Hokkaido–Odmiana wymagająca odpowiedniego szkolenia, rasa posiadająca silną osobowość. W naszym kraju jedna z bardzo słabo znanych ras. Kraj pochodzenia Japonia.

Hovawart–Rasa psa wszechstronnego, posiadającego silną osobowość. Zalecany dla osób posiadających doświadczenie w postępowaniu z psami. W Polsce rzadko występująca rasa. Kraj pochodzenia Niemcy.

I

Irlandzki spaniel dowodny–Odmiana wymagająca umiejętnego prowadzenia od wczesnego okresu. W Polsce należy do unikalnych ras. Kraj pochodzenia Irlandia.

Islandzki szpic pasterski–Odmiana psa upartego. W naszym kraju niezmiernie rzadko spotykana rasa. Kraj pochodzenia Islandia.

J

Jack Russell terrier–Odmiana psa energicznego i wytrwałego, doskonale sprawdza się w agility. W naszym kraju bardzo słabo znana rasa. Kraj pochodzenia Wielka Brytania/Australia.

Jamnik–W związku ze zróżnicowaną okrywą włosową istnieje kilka odmian tej rasy psów. Kraj pochodzenia rasy Niemcy.

-jamnik krótkowłosy

-jamnik długowłosy

-jamnik szorstkowłosy

Najbardziej popularny w naszym kraju jest jamnik krótkowłosy.

Jindo–Pies myśliwski. W Polsce w zasadzie niespotykana rasa. Kraj pochodzenia Korea.

K

Karelski pies na niedźwiedzie–Odmiana psa wytrwałego i niezależnego. Jedna z rzadziej spotykanych ras w Polsce. Kraj pochodzenia Finlandia.

Kerry blue terrier–Rasa psa wszechstronnego doskonale się sprawdza w myślistwie jak i w dogoterapii. W naszym kraju dość rzadko występująca. Kraj pochodzenia Irlandia.

King Charles spaniel–Pies do towarzystwa, odmiana blisko spokrewniona ze zdecydowanie bardziej znanymi Cavalierimi.  W naszym kraju nie tak popularna jak jego kuzyn. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Komondor–Jedna z największych psich ras. Posiada dosyć specyficzną okrywę włosową przypominającą w swej postaci „dredy”. Niezbyt mocno popularna w Polsce. Kraj pochodzenia Węgry.

Kuvasz–Jedna z typowych odmian psa pasterskiego. Rasa psa dla doświadczonego właściciela. W naszym kraju jedna z rzadziej występujących ras. Kraj pochodzenia Węgry.

L

Labrador retriever–Jedna z wierniejszych i bardziej oddanych swemu opiekunowi odmian psa. Pies sprawdzający się w wielu dziedzinach współpracy z człowiekiem. W naszym kraju bardzo popularna rasa. Kraj pochodzenia Kanada/Wielka Brytania.

Lakeland terrier–Jedna z odmian teriera wysokonożnego. W Polsce jedna z mniej znanych ras. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Landseer–Duża i silna odmiana psa ratowniczego. W naszym kraju bardzo rzadko występująca rasa. Kraj pochodzenia Niemcy/Szwajcaria.

Leonberger–Dawniej typowa odmiana psa pasterskiego wykorzystywanego także do obrony. Dziś pies ratowniczy i rodzinny. W Polsce jedna z rzadziej spotykanych ras. Kraj pochodzenia Niemcy.

Lhasa apso–Typowa odmiana psa ozdobnego do towarzystwa. Jedna z mniejszych psich ras. W naszym kraju coraz popularniejsza odmiana. Kraj pochodzenia Tybet/Wielka Brytania.

Lwi piesek–Pies do towarzystwa w charakterze reprezentacyjnym. W naszym kraju niezmiernie rzadko spotykana rasa. Kraj pochodzenia Francja.

Ł

Łajka –Jedna z odmian pierwotnego psa myśliwskiego. Do grupy łajek wchodzi wiele odmian o charakterze lokalnym jak i tych uznawanych przez FCI.

M

Maltańczyk–Jedna z mniejszych odmian psa do towarzystwa. W naszym kraju mało popularna rasa. Miejsce pochodzenia kraje śródziemnomorskie.

Mały munsterlander–Radosny i wytrwały, wszechstronny pies myśliwski. W naszym kraju jedna z rzadziej spotykanych ras. Kraj pochodzenia Niemcy.

Mały gończy gaskoński–Jedna z odmian wszechstronnego psa myśliwskiego. W Polsce odmiana unikalna. Kraj pochodzenia Francja.

Mastif angielski/mastiff/-Jedna z odmian będących z reguły łagodnymi i cierpliwymi osobnikami. Nie mniej jednak rasa zalecana dla doświadczonych właścicieli. W naszym kraju średnio popularna rasa. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Mastif hiszpański–Odmiana psa stróżującego w typie obrończym. W Polsce jedna z rzadko spotykanych ras. Kraj pochodzenia Hiszpania.

Mastif neapolitański–Duża rasa psa pasterskiego cechującego się wrodzonym instynktem obronnym. W Polsce mało popularna rasa. Kraj pochodzenia Włochy.

Mastif pirenejski– Duża odmiana psa stróżująco-obronnego. W naszym kraju niemalże nieznana rasa. Kraj pochodzenia Hiszpania.

Mastif tybetański–Z natury mało agresywna odmiana psa, nie mniej jednak pies przeznaczony dla doświadczonych hodowców. W naszym kraju coraz bardziej rozpoznawalna rasa. Kraj pochodzenia Tybet.

Mops–Typowy pies do towarzystwa. W naszym kraju jedna z bardziej popularnych ras. Kraj pochodzenia Chiny/Wielka Brytania

Moskiewski stróżujący–Odmiana psa stróżująco-obronnego. W Polsce jedna z odmian znajdujących się w wykazie psów uznawanych za agresywne. Kraj pochodzenia Rosja.

Mudi–Jedna z odmian psa aktywnego, dosyć odpornego i wytrzymałego. W naszym kraju niezmiernie mało popularna rasa. Kraj pochodzenia Węgry.

N

Nagi pies meksykański/xoloitzquintle/ -Zarówno na świecie jak i w naszym kraju jedna z mniej popularnych ras. Istnieje kilka odmian odnoszących się do wielkości każdej z nich. Kraj pochodzenia Meksyk.

Nagi pies peruwiański–Rasa psa spokojnego i przyjaznego w kilku odmianach odnoszących się do wielkości. Jedna z bardzo mało znanych ras w naszym kraju. Kraj pochodzenia Peru.

Norwich terrier–Jedna z odmian małego teriera krótkonożnego. W Polsce bardzo rzadko występująca rasa. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Nowofundland/wodołaz/-Wykorzystywany w ogromnej mierze w ratownictwie wodnym. W Polsce jedna popularniejszych psich ras. Kraj pochodzenia Kanada.

O

Ogar polski–Odmiana spokojnego psa myśliwskiego, dobrze czującego się w polowaniu w grupie. W Polsce coraz bardziej rosnąca popularność rasy. Kraj pochodzenia Polska.

Otterhound–Odmiana psa z grupy psów gończych. W naszym kraju rasa bardzo mało popularna. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Owczarek australijski/aussie/ -Odmiana psa wszechstronnego dobrze się sprawdzającego między innymi w ratownictwie i dogoterapii. W Polsce jedna z mniej znanych ras. Kraj pochodzenia USA.

Owczarek australijski/kelpie/ -Pies niesamowicie energiczny i wytrzymały doskonale sprawdzający się w pasterstwie. W Naszym kraju bardzo mało znana rasa. Kraj pochodzenia Australia.

Owczarek belgijski–Rasa psa dzielącego się na kilka odmian.

-groenandel

-laekenois

-malinois

- tervueren

W naszym kraju wszystkie są mało znanymi odmianami. Kraj pochodzenia rasy Belgia.

Owczarek francuski /beauceron/ - Doskonała odmiana psa stróżującego i pasterskiego. W naszym kraju mało popularny. Kraj pochodzenia Francja.

Owczarek francuski /briard/ - Pies inteligentny odznaczający się dużą energią. W naszym kraju coraz popularniejsza odmiana. Kraj pochodzenia Francja.

Owczarek flandryjski /bouvier des flandres/ - W dzisiejszym dniu uchodzi za dobrego psa obronnego i stróżującego. W naszym kraju średnio popularna rasa. Kraj pochodzenia Francja/Belgia

Owczarek holenderski /schapendoes/ - W związku ze zróżnicowaną okrywą włosową istnieją trzy odmiany psa tej rasy. Są to długowłosa, krótkowłosa i szorstkowłosa. Wszystkie trzy są bardzo rzadko spotykane w Polsce. Kraj pochodzenia Holandia.

Owczarek kataloński – Doskonały pies pastersko-stróżujący występujący w odmianie gładkowłosej i długowłosej. Jedna z bardziej unikalnych ras w naszym kraju. Kraj pochodzenia Hiszpania.

Owczarek kaukaski – Rasa dla doświadczonego hodowcy. W Polsce jest ujęty w wykazie psów agresywnych. Kraj pochodzenia Rosja.

Owczarek niemiecki – Jedna z najpopularniejszych ras na całym świecie. Występuje w odmianie krótkowłosej, długowłosej i czarnego umaszczenia. Kraj pochodzenia Niemcy.

Owczarek pirenejski – Występuje w odmianie długowłosej(face normal) i krótkowłosej(face rase). Mało znana rasa. Kraj pochodzenia Francja.

Owczarek podhalański – Typowa odmiana psa pasterskiego. Obecnie wykorzystywany jak pies ratownictwa górskiego. Bardzo popularny w Polsce. Kraj pochodzenia Polska.

Owczarek południoworosyjski/jużak/ -Pies dla doświadczonego właściciela. W naszym kraju jest odmianą cieszącą się rosnącym zainteresowaniem. Kraj pochodzenia Rosja.

Owczarek słowacki/czuwacz/ -Odmiana obdarzona silnym instynktem przywódczym, przeznaczona dla doświadczonych hodowców. Rzadko występująca w Polsce. Kraj pochodzenia Słowacja.

Owczarek szetlandzki–Niezwykle przywiązany i posłuszny swemu opiekunowi. Dość popularna w naszym kraju. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Owczarek szkocki–Występuje w dwóch odmianach owczarek szkocki długowłosy i krótkowłosy. W Polsce i na świecie bardziej znana odmiana długowłosa. Kraj pochodzenia Wielka Brytania/Szkocja

Owczarek staroangielski/bobtail/ -Jego okrywa włosowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Coraz popularniejszy w Polsce. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Owczarek środkowoazjatycki–Odmiana zaliczana do jednych z najstarszych na świecie. W Polsce jest stosunkowo popularną rasą. Miejsce pochodzenia Rosja/Środkowa Azja.

Owczarek z Majorki/ca de bestiar, perro de pastor mallorquin/ -Doskonała odmiana psa stróżującego i obronnego. W Polsce jedna z unikalnych ras. Kraj pochodzenia Hiszpania.

P

Papillon–Odmiana psa do towarzystwa doskonale sprawdzającego się jako domowy stróż. W Polsce jedna z rzadziej występujących ras. Kraj pochodzenia Francja/Belgia

Parson Russell terrier–Odmiana psa myśliwskiego doskonale sprawdzającego sie w psich sportach. W naszym kraju mało popularna rasa. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Pekińczyk–Jedna z najmniejszych psich ras. Doskonały pies do towarzystwa. W naszym kraju z wolna staje się coraz bardziej znana rasą. Kraj pochodzenia Chiny.

Phalene–Bliski kuzyn papillona. Jedna z mniej znanych odmian w naszym kraju. Kraj pochodzenia Francja/Belgia.

Pies faraona–Jedna z bardziej energicznych psich ras posiadających silny instynkt łowiecki. W Polsce bardzo słabo znana rasa. Kraj pochodzenia Malta/Wielka Brytania.

Pies grenlandzki–Odmiana psa potrzebującego nieco znaczniejszej aktywności fizycznej. W naszym kraju bardzo słabo znana rasa. Miejsce pochodzenia Grenlandia/Dania.

Pies kanaryjski/dogo canario, perro de presa canario/ -Odmiana psa dla doświadczonego właściciela. W naszym kraju jest on ujęty w wykazie psów uznawanych za agresywne, rasa popularna. Kraj pochodzenia Hiszpania.

Pies z Majorki/ca de bou, perro de presa mallorquin/ -Pies dla doświadczonego właściciela. W naszym kraju jest ujęty w wykazie psów agresywnych. Kraj pochodzenia Baleary/Hiszpania.

Pinczer austriacki- Typ psa rodzinnego o charakterze typowo stróżującym. Niezbyt często spotykany w naszym kraju. Kraj pochodzenia Austria.

Pinczer małpi/affenpinczer/ -W związku ze swym wyglądem jedna z oryginalniejszych psich ras. Jest jedną z rzadziej występujących odmian w naszym kraju. Kraj pochodzenia Niemcy.

Pinczer miniaturowy/ratler/ -Typowy pies do towarzystwa doskonale sprawdzający się w małym mieszkaniu. W Polsce i na świecie jedna z popularniejszych ras. Kraj pochodzenia Niemcy.

Pinczer średni–Pies do towarzystwa sprawdzający się także w charakterze stróża. W naszym kraju mniej popularny od ratlerka. Kraj pochodzenia Niemcy.

Pirenejski pies górski–Jedna z najstarszych znanych nam ras. Bardzo rzadko występująca odmiana zarówno w Polsce jak i na świecie. Kraj pochodzenia Francja.

Płochacz holenderski–Aktywny, wymagający dużej dawki codziennego ruchu. Mało znany w naszym kraju. Kraj pochodzenia Holandia.

Płochacz niemiecki–Pies zacięty, wytrwały i niesamowicie aktywny. W Polsce mało popularna rasa. Kraj pochodzenia Niemcy.

Podengo portugalski– Jedna z odmian psa myśliwskiego. W naszym kraju bardzo mało znana rasa. Kraj pochodzenia Portugalia.

Podenco z Ibizy–Odmiana niezależna i przyjazna wobec człowieka. W Polsce bardzo słabo znany. Kraj pochodzenia Hiszpania.

Pointer–Pies wymagający znacznej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.  W naszym kraju rzadko występująca rasa. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Polski owczarek nizinny/PON/ -Odważny i energiczny pies sprawdzający się jako domowy stróż. W naszym kraju rasa popularna. Kraj pochodzenia Polska.

Posokowiec bawarski–Odmiana psa myśliwskiego. Wymaga częstych spacerów. W Polsce jest popularną rasą. Kraj pochodzenia Niemcy.

Posokowiec hanowerski–Pies myśliwski wymagający dużej dawki ruchu. W naszym kraju mniej znany od swego bawarskiego kuzyna. Kraj pochodzenia Niemcy.

Pudel –Jedna z inteligentniejszych i bardziej popularnych psich odmian. Doskonały dla osób uczulonych na psią sierść. W zależności od wielkości istnieje kilka odmian pudla.

-pudel duży

-pudel średni

-pudel miniaturowy

-pudel toy

Kraj pochodzenia Francja.

Pudelpointer–Jedna z młodszych psich ras. Bardzo słabo znana w Polsce. Kraj pochodzenia Niemcy.

Puli–Pies wymagający odpowiedniej pielęgnacji swej specyficznej okrywy włosowej. Bardzo rzadko spotykany w naszym kraju. Kraj pochodzenia Węgry.

Pumi–Odmiana typowego psa pasterskiego doskonale sprawdzającego się w psich zawodach sportowych. W Polsce rasa unikalna. Kraj pochodzenia Węgry.

R

Retriever z Nowej Szkocji–Odmiana psa wszechstronnie użytecznego dla człowieka. W Polsce mało popularny. Kraj pochodzenia Kanada.
Rhodesian ridgeback –Odmiana używana do polowań na lwy. W naszym kraju rzadko występująca rasa. Miejsce pochodzenia Afryka Południowa/Zimbabwe.

Rosyjski toy–Jedna z mniejszych psich ras. W naszym kraju mało popularna. Kraj pochodzenia Rosja.

Rottweiler–Jedna z odmian oficjalnie uznawanych za psa typowo policyjnego. W naszym kraju popularna rasa. Ujęty w wykazie psów agresywnych. Kraj pochodzenia Niemcy.

S

Saarlooswolfhond–Postrzegany w charakterze psa do towarzystwa. Bardzo mało znana rasa w Polsce. Kraj pochodzenia Holandia.

Samojed –Jedna z odmian psa typu pierwotnego. W Polsce dość rzadko spotykany. Kraj pochodzenia Rosja.

Schipperke–Pies reprezentacyjny sprawdzający się także w roli psa do stróżowania. Mało znany w naszym kraju. Kraj pochodzenia Belgia.

Seter angielski–Pies myśliwski wymagający starannych zabiegów pielęgnacyjnych i dość znacznej potrzeby ruchu. W Polsce nie cieszy się nazbyt dużą popularnością. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.
Seter irlandzki –Pies inteligentny, szybko się uczący. W Polsce jedna z popularniejszych odmian. Kraj pochodzenia Irlandia.
Seter szkocki/gordon/ -Dawniej pies myśliwski, dziś także pies rodzinny. W Polsce mało znany. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.
Shar pei –Jedna z nieco ciekawiej wyglądających psich ras. Towarzyski i czujny. W Polsce coraz bardziej popularny. Kraj pochodzenia Chiny.

Shiba inu–Obecnie postrzegany, jako typowa odmiana psa do towarzystwa. W Polsce niezbyt popularna rasa. Kraj pochodzenia Japonia.

Shih tzu–Niezależny i inteligentny jak też nieco zadziorny pies do towarzystwa. W Polsce jedna z popularniejszych ras. Kraj pochodzenia Tybet/Wielka Brytania.
Siberian husky –Typowy pies dla osób lubiących aktywny wypoczynek. W naszym kraju jeden z popularniejszych. Kraj pochodzenia USA.

Sky terrier–Elegancka odmiana teriera z sekcji terierów krótkonożnych. Bardzo rzadko spotykany w Polsce. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Springer spaniel angielski–Odmiana psa wymagająca umiejętnego prowadzenia. W Polsce jedna z mniej znanych ras. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Springer spaniel walijski–Pies myśliwski posiadający cechy psa aportującego, odmiana dla doświadczonego hodowcy. W Polsce rzadko występująca rasa, kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Spaniel pikardyjski– Pies myśliwski wymagający dużo ruchu. Jedna z mniej popularnych ras w Polsce. Kraj pochodzenia Francja.

Spaniel tybetański–Typowy pies rodzinny posiadający duży stopień czujności. W Polsce rasa rzadka. Kraj pochodzenia Tybet/Wielka Brytania.

Sznaucer–Rasa psa w typie stróżująco obronnym jak i do towarzystwa. W zależności od wielkości istnieją trzy odmiany sznaucera, olbrzym, średni i miniaturowy. W Polsce dosyć popularny. Kraj pochodzenia Niemcy.

Szpic fiński–Energiczny pies myśliwski. W Polsce jedna z niezmiernie mało znanych ras. Kraj pochodzenia Finlandia.

Szpic miniaturowy/pomeranian/ -Jedne z mniejszych psów do towarzystwa. Może być nieco zadziorny. Nie jest nazbyt popularną rasą w naszym kraju. Kraj pochodzenia Niemcy

Szpic wilczy–Odmiana wymagająca cierpliwości i doświadczenia w trakcie wychowania. W Polsce jedna z rzadziej występujących ras. Kraj pochodzenia Niemcy.

 

Śpiewający pies z Nowej Gwinei–Pies zwinny, blisko spokrewniony z dzikim dingo. W Naszym kraju praktycznie niespotykana rasa. Miejsce pochodzenia Nowa Gwinea.

T

Terier australijski-Jedna z odmian teriera krótkonożnego. Mało popularny w naszym kraju. Kraj pochodzenia Australia.

Terier brazylijski–Pies myśliwski z sekcji dużych i średnich terierów. Jedna z unikalnych ras w naszym kraju. Kraj pochodzenia Brazylia.
Terier czeski –Spełnia rolę psa do towarzystwa. W naszym kraju mało popularna odmiana. Kraj pochodzenia Czechy.
Terier irlandzki –Dobrze sprawdza się w roli stróża i psa tropiącego. W naszym kraju jedna z rzadko spotykanych ras. Kraj pochodzenia Irlandia.
Terier szkocki –Odmiana dla doświadczonego właściciela. W naszym kraju średnio popularny. Kraj pochodzenia Szkocja/Wielka Brytania.
Terier tybetański –Aktywna, łagodna, inteligentna i łatwo poddająca się ułożeniu odmiana. Jedna z bardzo rzadko występujących ras w Polsce. Kraj pochodzenia Tybet/Wielka Brytania.
Terier walijski –Odmiana psa myśliwskiego oraz psa do towarzystwa. W Polsce rzadko spotykana rasa. Kraj pochodzenia Walia/Wielka Brytania

Tosa/tosa inu/-Odmiana dla doświadczonego hodowcy. W Polsce znajduje się w wykazie psów uznawanych za agresywne. Kraj pochodzenia Japonia.

W

Welsh Corgi Cardigan– Odmiana pojętna, dobrze sprawdzająca się w psich sportach. Mało znana w naszym kraju. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.
Welsh Corgi Pembroke – Dawniej pies pasterski dziś wykorzystywany, jako pies do towarzystwa. W Polsce rzadko spotykany. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

West Highland White Terrier– Wesoła i towarzyska lubiąca się bawić odmiana psa. W Polsce jedna z popularniejszych obecnie ras. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Wilczarz irlandzki– Bardzo duża rasa psa uwielbiającego długie spacery. W naszym kraju jedna z rzadziej spotykanych ras. Kraj Pochodzenia Irlandia.

Wyżeł czeski szorstkowłosy/czeski fousek/ - Silny i wytrwały oraz łatwy w prowadzeniu pies myśliwski. W Polsce z bardzo wolna coraz popularniejszy w kręgach myśliwskich. Kraj pochodzenia Czechy.

Wyżeł niemiecki– Jeden wyżłów kontynentalnych. W zależności od rodzaju okrywy włosowej istnieją odmiany wyżła niemieckiego:

-wyżeł niemiecki krótkowłosy

-wyżeł niemiecki długowłosy

-wyżeł niemiecki szorstkowłosy

-wyżeł niemiecki ostrowłosy

Najbardziej popularna jest odmiana wyżła niemieckiego krótkowłosego. Kraj pochodzenia Niemcy.

Wyżeł pirenejski – Odmiana wytrzymała mogąca pracować w trudnych warunkach. W naszym kraju bardzo słabo znana rasa. Kraj pochodzenia Francja.

Wyżeł portugalski– Oddany i stosunkowo łatwy w prowadzeniu. Bardzo rzadko spotykana rasa w Polsce.

Wyżeł weimarski– Odmiana dla doświadczonego właściciela. Dość popularna rasa w naszym kraju. Kraj pochodzenia Niemcy.

Wyżeł węgierski– Odmiana pojętna stosunkowo łatwa w prowadzeniu. Bardzo rzadka rasa w Polsce. Kraj pochodzenia Węgry.

Wyżeł włoski– Jeden z cięższych i masywniejszych w swej budowie wyżłów. Bardzo rzadko spotykana rasa w Polsce. Kraj pochodzenia Włochy.

Y

Yorkshire Terrier–Odmiana psa aktywnego lubiącego wesołą zabawę. W Polsce w ostatnim okresie bardzo popularna rasa psów do towarzystwa. Kraj pochodzenia Wielka Brytania.

Tagi artykułu: