Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Kazachski wilkodław TOBET

Jeśli rasa psa może stanowić dla kraju dobro narodowe, to kazachski wilkodław TOBET jest tego najlepszym dowodem. Szacunek i uznanie, jakim ta stara i niezwykle inteligentna rasa psów cieszy się wśród Kazachów, jest ogromny. Do tego stopnia, że kazachski bank centralny wyemitował specjalną, srebrną monetę z wizerunkiem psa tej właśnie rasy. Skąd tak wielkie zamiłowanie mieszkańców Kazachstanu do swoich psów? Wilkodław kazachski znany także jako górski pies Kazachstanu, to jedna z najbardziej przyjaznych i oddanych człowiekowi ras psów. Doskonały opiekun, nieustraszony obrońca stada i czujny stróż. A przy tym – świetny kompan do zabawy z wiecznie radosnym usposobieniem.

Kazachski wilkodław TOBET

Poznajcie podstawowe informacje o tej wspaniałej rasie psów. Wilkodławy, a raczej vołkodawy, jak określa się je w Azji, to grupa azjatyckich psów pasterskich i stróżujących. Charakteryzuje je mocna budowa ciała, potężny wzrost i niezwykłe odwaga. Ich sylwetka być może odbiega od wzorca psiej elegancji, ale pomaga spełniać najistotniejsze zadania, jakimi od wieków była ochrona stada. Vołkodawy to psy na temat których w Azji krąży wiele przesądów, a ich symbolika odgrywa istotną rolę w narodowej tożsamości i kulturze państw Dalekiego Wschodu.

pies Kazachski wilkodław TOBET na srebrnej monecie Kazachstanu

pies Kazachski wilkodław TOBET na srebrnej monecie Kazachstanu, źródło Wikipedia ,National Bank of Kazakhstan

Na temat tych psów w Azji krążą liczne przesądy, które narastały wraz z rozprzestrzenieniem się islamu na tych terenach. Według wielu, podobnie jak inne pasterskie i myśliwski psy Azji, również wilkodławy biorą swój początek od mastifa tybetańskiego. Ukształtował je surowy i wymagający klimat. To on sprawił, że stały się rasą niezwykle odporną – zarówno na trudne warunki, jak i na choroby.

Od zawsze psy tej rasy towarzyszyły człowiekowi w trakcie polowań i to na największą zwierzynę. Służyły w armii, gdzie używano ich do ataków na wojska nieprzyjaciela. W końcu stały się psami pilnującymi, stróżami domostw i gospodarstw. Boi się ich dzika zwierzyna, boją się złodzieje i włamywacze. Bez dwóch zdań, posiadanie takiego stróża, to prawdziwy skarb. Z czasem, wykształciły się główne typy widkodławów.

rasa psa Kazachski wilkodław TOBET

Tobet, foto tobet.kz

Dzieli się je na:

  • psy stróżujące
  • psy do polowań,
  • psy pilnujące bydła i owiec,
  • psy do ochrony karawan handlowych.

Wilkodław kazachski – charakterystyka rasy

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej uznanych przedstawicieli vołkodawów Azji jest wilkodław kazachski – TOBET. To pies charakteryzujący się potężną budową, wielkim intelektem oraz przyjaznym usposobieniem. Priorytetem w ich hodowli buło uzyskanie psów silnych, o potężnej budowie ciała, które samym wyglądem odstraszają potencjalne zagrożenie. Jednocześnie, hodowcy dbali o to, by chód psa charakteryzowała lekkość i dobra zwinność. Wreszcie, położono także nacisk na inteligencję i charakter, by kazachski wilkodław stał się najlepszym przyjacielem człowieka.

Należy pamiętać, że istotnym czynnikiem, wpływającym na wygląd, charakter i zachowania tej rasy psów, są warunki, w jakich przyszło im żyć. Surowy klimat Azji, pełen pustyni i łańcuchów górskich, nie był nigdy wymarzonym miejscem do życia. Niemniej jednak, pozwolił on wyrobić charakter i przystosować wygląd zewnętrzny do najtrudniejszych warunków. Dzięki nieustannej walce o przetrwanie, kazachski wilkodław TOBET zdobył charakter prawdziwego gladiatora. Stał się silny, odporny, samodzielny, wytrwały, przekonany o własnej sile.

Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, kazachski wilkodław wyróżnia się nie tylko potężną sylwetką. Wyraźnie widać, jak klimat determinuje każdy istotny element psiego organizmu. Jego głowa jest duża i ciężka, a czaszka od góry ma spłaszczony kształt. Czoło psa jest szerokie i masywne. Wyraźnie zaznaczona kufa, niemal tak samo długa jak czaszka. Nos duży i czarny, w kształcie prostokąta. Pies posiada grubą górną wargę. Oczy są niewielkie i głęboko osadzone. Wynika to z faktu, że muszą być odpowiednio chronione przez zimnym wiatrem, zamieciami piaskowymi czy słońcem. W trosce o zapewnienie maksymalnego pola widzenia, oczy wilkodławów są szeroko rozstawione. Głowa spoczywa na niskiej i masywnej szyi, której znakiem charakterystycznym jest obfite podgardle. Fałdy skóry, które zwisają z szyi psa, stanowią naturalną ochronę tętnic i przełyku, w razie ataku drapieżnika. Kazachski wilkodław TOBET jest psem o masywnej budowie. Jego tułów jest potężny, a klatka piersiowa szeroka i głęboka. Dobrze umięśniony na całej długości ciała. Żebra są mocno zaokrąglone. Posiada także wysoki zad, który zapewnia lepszą zwrotność i poprawia zwinność psa, na wypadek konieczności ucieczki lub obrony przed drapieżnikiem. Wilkodławy kazachskie, tak jak wszyscy ich kuzyni, posiadają niezwykle grubą sierść o długości nawet do 10 cm. Tak bujna i długa okrywa włosowa ma oczywiście na celu zapewnienie ochrony przez niskimi temperaturami, ale także przed wilgocią.

psy TOBET

psy Tobet, foto tobet.kz

Często słyszy się opinię, że kazachski wilkodław to pies „nieprzemakalny”, właśnie z uwagi na jego sierść, która stanowi doskonała izolację. Jeśli chodzi o umaszczenie, tobety są zazwyczaj ciemne, szare lub rude. Wszelkie odcienie szarości i burego również mogą się trafić. Psy o ciemniejszej maści często posiadają charakterystyczne plany nad oczodołami, przez co wśród Azjatów nazywane są psami czterookimi. Nie trzeba dodawać, że na ich temat krąży mnóstwo przesądów.

Osobowość wilkodława kazachskiego

Jeśli chodzi o charakter, kazachski wilkodław TOBET, jest psem o złożonej osobowości. Umiejętność oceny, analiza sytuacji i podejmowanie decyzji w sposób przemyślany. To tylko niektóre z cech, powodujących, że psy tej rasy cieszą się wielkim uznaniem. Mimo swojej ogromnej siły fizycznej, pies ten praktycznie nie bywa agresywny, poza sytuacjami, kiedy zostaje do tego zmuszony. W stadzie panuje hierarchia i wszystkie osobniki wykonują swoje zadania. W domu zaś, pies jest niezwykle wierny i oddany. Preferuje stosunki partnerskie z człowiekiem, ze względu na swoje walory wizualne i osobowościowe. Pewność siebie i świadomość swej wartości sprawiają, że tobety lubią podejmować samodzielne decyzje. Posiadają też niezwykle rozwinięty instynkt obronny, dzięki czemu możemy być pewni że w chwili zagrożenia, wilkodław będzie bronił nas do upadłego. Co istotne, rzadko szczeka, lecz jeśli już się odezwie, robi ogromne wrażenie swoim tubalnym głosem. Kocha dzieci. To idealny pies dla całej rodziny!

Dziąkujemy za zdjęcia Fundacji i hodowli TOBET.KZ

Tagi artykułu: