Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Kerry blue terrier

Historia

Kerry blue terrier to rasa o bardzo długiej historii. Kynolodzy uważają, że tak jak inne rasy terierów irlandzkich żył tam od wieków i pełnił rolę szczurołapa oraz psa podwórzowego. Z racji pełnienia tak mało istotnych funkcji i dość skromnego pochodzenia, istnieje niewiele zapisów historycznych o rasie. Pierwsza  wzmianka pochodzi prawdopodobnie z roku 1847; autor pisze o szaroniebieskich, łupkowych, nakrapianych bądź łaciatych psach z podpalaniem na kończynach i kufie. Przypuszcza się, że terier irlandzki o charakterystycznej maści występował powszechnie nie tylko w hrabstwie Kerry, ale także w pozostałych rejonach kraju. Rasa została zaprezentowana po raz pierwszy na ogólnokrajowej wystawie w 1913 roku; siedem lat później powstał Dublin Blue Terrier Club. Kerry w krótkim czasie zyskał ogromną popularność i został uznany za maskotkę irlandzkich patriotów.  Skutkiem tej mody było utworzenie kilku klubów rasy w latach 1922-1924, które zorganizowały wówczas co najmniej 6 wystaw i 6 konkursów łowieckich – field trialsów. Pod koniec lat 20. rasa była już znana i ceniona w całej Europie, uzyskawszy opinię doskonałego psa do pracy i towarzystwa.

Rasa psów Kerry blue terrier

Suczka Kerry blue terrier

Wygląd

Kerry blue terrier to dobrze zbudowany czworonóg, o zwartej budowie ciała, silnym umięśnieniu i szlachetnej sylwetce. Głowa bogato obrośnięta; u psów mocniejsza, silniej umięśniona niż u suk. Czaszka mocna i proporcjonalna. Stop słabo zaznaczony. Trzewioczaszka średniej długości. Trufla nosowa czarna, nozdrza duże i szerokie. Szczęka i żuchwa mocne i muskularne, o groźnym chwycie. Uzębienie białe; zęby ustawione w zgryzie nożycowym, chociaż dopuszcza się również zgryz cęgowy.  Dziąsła i podniebienie ciemne. Oczy ciemne lub ciemnoorzechowe, średniej wielkości, dobrze osadzone, spojrzenie przenikliwe. Uszy cienkie, niewielkie, noszone i skierowane do przodu. Szyja proporcjonalna, średniej długości, dobrze osadzona w łopatkach. Grzbiet prosty, średniej długości. Lędźwie umiarkowanej długości. Klatka piersiowa głęboka o średniej szerokości. Żebra dobrze wysklepione. Ogon cienki, dobrze osadzony, noszony radośnie do góry. Łopatki skośnie ustawione, płaskie o delikatnym obrysie, dobrze przylegające. Przedramiona proste o mocnej kości jeżeli oglądamy je z przodu. Kończyny tylne dobrze podtrzymują ciało, znajdują się pod tułowiem. Uda muskularne, należycie rozwinięte. Stawy skokowe silne. Łapy zwarte, opuszki palców mocne i wypukłe, czarne pazury. Włos miękki, falujący i obfity. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są wszelkie tonacje niebieskie, z czarnymi koniuszkami włosa bądź bez nich. Czerń dopuszczalna u osobników do 18 miesiąca życia, to samo dotyczy nalotów płowych.

Wysokość w kłębie dla dorosłych psów kształtuje się  w granicach 45,5-49,5 cm. Suki są mniejsze i mierzą średnio  44,5 - 48 cm. Waga czworonogów oscyluje w granicach od 15 do 18 kg. Suki są proporcjonalnie mniejsze od samców.


  • Kerry blue terrier

  • Kerry blue terriery

  • Kerry blue terrier

Temperament

Psy są bardzo ciekawe świata i przyjazne w stosunku do ludzi. Lubią dzieci, nawet te małe, co nie znaczy, że powinny być z nimi pozostawiane bez opieki. Bardzo źle znoszą samotność; mają ogromną potrzebę przebywania w ludzkim towarzystwie. Są dość aktywne, niemniej mogą mieszkać w blokach. Właściciel musi pamiętać, aby zapewnić Kerry blue co najmniej jeden dłuższy spacer w ciągu dnia. Psy, które przez dłuższy czas pozostają bez nadzoru, mogą być nadpobudliwe i przejawiać skłonności do destrukcji. Niszczenie sprzętu jest typowe dla Kerry, który nie może wyładować się w inny sposób.
W kontaktach z innymi zwierzętami mogą być dość agresywne, dlatego właściciel powinien zadbać o prawidłową socjalizację.

Zdrowie i Pielęgnacja

Kerry blue są dość zdrowe, jednak istnieją pewne zaburzenia genetyczne, które są powszechne w tej rasie m.in. choroby oczu takie jak zapalenie spojówki, zespół suchego oka, zaćma i entropium. U psów pojawiają się niekiedy torbiele lub nowotworowe narośle na skórze, ale rzadko są złośliwe. Stosunkowo rzadko zgłaszanymi przypadłościami są: dysplazja stawów biodrowych, niedoczynność tarczycy i wnętrostwo.

Ważna wiadomość dla alergików – teriery nie linieją. Pielęgnacja jest dość prosta i opiera się na regularnych kąpielach co kilka tygodni. Między kąpielami nie trzeba czesać psa. Strzyżenie od  4 do 6 razy w roku.

Suczka rasy Kerry blue terrier

Pies rasy Kerry blue terrier

Wysokość: Wysokość w kłębie dla dorosłych psów kształtuje się  w granicach 45,5-49,5 cm. Suki są mniejsze i mierzą średnio  44,5 - 48 cm.

Waga: Waga czworonogów oscyluje w granicach od 15 do 18 kg. Suki są proporcjonalnie mniejsze od samców.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są wszelkie tonacje niebieskie, z czarnymi koniuszkami włosa bądź bez nich. Czerń dopuszczalna u osobników do 18 miesiąca życia, to samo dotyczy nalotów płowych.

Zdrowie: Jednymi z najczęściej spotykanych schorzeń u rasy są: zapalenie spojówki, zespół suchego oka, zaćma i entropium. U psów pojawiają się niekiedy torbiele lub nowotworowe narośle na skórze, ale rzadko są złośliwe.

Pielęgnacja: Pielęgnacja opiera się na wykonywaniu regularnych kąpieli raz na 2-4 tygodnie. Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć psa , jednocześnie delikatnie go rozczesując. Między kąpielami czesanie nie jest konieczne. Strzyżenie wykonujemy 4-6 razy w roku.

Rodzina: Rasa służyła niegdyś do polowań; obecnie część populacji nadal pozostaje w rękach myśliwych. Kerry blue terriery sprawdzają się również w sportach typu agility, obedience czy tropieniu. Lubią pracować i wciąż szukają nowych wyzwań. Mimo ogromnej zaciętości do pracy doceniają także czas spędzony z rodziną. Lubią dzieci i chętnie się z nimi bawią. Raczej nie tolerują innych zwierząt.

Pochodzenie: Irlandia

Inne nazy: Irish Blue Terrier.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt  6000 złotych.  Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Cena z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa III, sekcja 1, nr wzorca 3. Próby pracy nie są wymagane.

Tagi artykułu: