Udostępnij ten artykuł.

Kiedy i na co szczepić psa?

Podstawowe zasady szczepień - pierwsze szczepienie psa

Pierwsze szczepienie szczeniaka powinno zostać wykonane w okolicach siódmego-ósmego tygodnia życia zwierzęcia. Zbyt wczesne zaaplikowanie szczepionki doprowadzi bowiem do redukcji liczby przeciwciał transportowanych wraz z mlekiem matki.
Właściciele mogą ochronić swoje zwierzaki przed wystąpieniem następujących schorzeń (oczywiście nie wszystkie szczepionki dają stuprocentową pewność):

  • wścieklizna
  • nosówka
  • kaszel kennelowy
  • parwowiroza
  • koronawiroza
  • wirusowe zapalenie wątroby
  • leptospiroza

Kiedy i na co szczepić psa?

Istnieją trzy modele szczepień: wczesne, standardowe i późne. Szczepienia standardowe, przypadające na dziewiąty-dziesiąty tydzień życia zwierzęcia, są najbardziej rozpowszechnione wśród właścicieli, chociaż hodowcy nie są im nadto przychylni. Wedle założeń kalendarza standardowego, pomiędzy 9 a 10 tygodniem życia szczenięcia, należy wykonać szczepienia na: nosówkę, parwowirozę, kaszel kennelowy, wirusowe zapalenie wątroby oraz leptospirozę. Po upływie trzech-czterech miesięcy psy są dodatkowo szczepione przeciwko korona wirozie.
Obowiązkowe szczepienia psów. Szczepionka przeciwko wściekliźnie, niezależnie od stosowanego modelu szczepień, musi być wykonana przed ukończeniem przez zwierzę piątego miesiąca życia. Należy ją powtarzać rok rocznie.

Wczesny model szczepień przewiduje szczepienia już w szóstym miesiącu życia psa. Z jego zalet korzystają przede wszystkim właściciele psów ras małych oraz hodowcy rzadkich ras. Jeżeli w rasie występują typowe problemy zdrowotne, bądź istnieje prawdopodobieństwo, że pies zachoruje na określone grupy schorzeń, również powinien być zaszczepiony nieco wcześniej. Wczesny kalendarz szczepień psów obejmuje trzy fazy szczepień, pomiędzy którymi następują czteromiesięczne przerwy. W 6-8 tygodniu aplikujemy pierwszą dawkę specjalnej szczepionki przeciwko nosówce i parwowirozie. Cztery tygodnie później podajemy drugą dawkę oraz szczepimy zwierzę na leptospirozę, kaszel kennelowy oraz wirusowe zapalenie wątroby. Po upływie kolejnych czterech tygodni (jednak nie później niż przed upływem szesnastego tygodnia) podajemy szczepionkę na koronawirozie.

 

Późny kalendarz szczepień został stworzony z myślą o psach, które z przyczyn zdrowotnych nie mogły zostać zaszczepione przed upływem dziesiątego tygodnia życia. Właściciele szczeniąt alergicznych także często przesuwają terminy szczepień.

Późne szczepienia dla psów odbywają się w dwóch cyklach, z których drugi ma charakter „poprawkowy”. Pomiędzy szczepieniami występuje 2-4 tygodniowa przerwa. Lekarz aplikuje psom szczepionki na: nosówkę, parwowirozę, kaszel kennelowy, leptospirozę, wirusowe zapalenie wątroby oraz nosówkę.

We wszystkich opisanych przypadkach konieczne jest wykonanie szczepień przypominających. Za standard uznaje się powtarzanie szczepionek co trzy lata, jednak ostateczna decyzja pozostaje w gestii weterynarza.

wpis dokonywany przez weyerynarza do książeczki zdrowia psa

Szczepienie psów. Przed czym chronić i dlaczego?

Wścieklizna jest niezwykle groźnym i podstępnym schorzeniem, które doprowadza w sposób bezpośredni do śmierci zwierzęcia. Drogi zakażenia są różne, jednak czworonogi zarażają się najczęściej od innych zarażonych zwierząt – w tym lisów, nietoperzy i innych psów. Na zakażenie są narażone wszystkie psy, nawet te, które są ostro nadzorowane przez właściciela. Pamiętajmy, że wścieklizna zagraża nie tylko naszemu psu, ale również nam. Ugryzienie przez chorego psa skutkuje poważnymi skutkami zdrowotnymi i zmusza do podjęcia długiej, bolesnej terapii.

Nosówka atakuje przede wszystkim bardzo młode i bardzo stare psy. Do zakażenia dochodzi przez kontakt bezpośredni lub pośredni (np. polizanie zakażonej rzeczy). Do głównych grup objawowych zaliczamy: wysoką temperaturę, zapalenie spojówek, biegunkę, brak apetytu, porażenia, drżenie kończyn etc. Choroba rozwija się w sposób etapowy. Pierwsze grupy objawów dotyczą układu oddechowego. Po dziesięciu dniach dochodzą problemy trawienne,  a po kolejnym tygodniu – neurologiczne. Choroba jest bardzo trudna do wyleczenia i zazwyczaj pozostawia po sobie powikłania.

Parwowiroza i koronawiroza atakują zazwyczaj w tym samym czasie. Najbardziej charakterystycznym objawem zachorowania jest krwawa wydzielina z odbytu lub oddawanie krwawego stolca. W przypadku zdiagnozowania schorzenia u psa dorosłego szanse na wyleczenie są dosyć wysokie. Choroba u szczeniąt często daje efekt śmiertelny.

Szczepionka przeciwko leptospirozie nie daje pełnej pewności, że pies nie zachoruje w przyszłości. Choroba atakuje przede wszystkim nerki i wątrobę, które – nawet po zakończeniu leczenia – nie będą niestety tak sprawne jak przed zachorowaniem. Leptospiroza może przenieść się również na człowieka – zwłaszcza poprzez kontakt z psim moczem.

Choroba Rubartha, czyli wirusowe zapalenie wątroby, jest dość rzadko spotykanym schorzeniem. Warto jednak wspomnieć, że zbyt późne postawienie diagnozy lub zaniechanie leczenia mogą doprowadzić do śmierci czworonoga.

Kaszel kenelowy jest dość łagodnym schorzeniem, którego wyleczenie nie sprawia zazwyczaj wiele problemów. Kaszel może spowodować trwałe zmiany w płucach zwierzęcia.

Szczepienia psa cena

Szczepionka przeciwko wściekliźnie to koszt rzędu 25-40 złotych. W przypadku pozostałych szczepień lekarz korzysta najczęściej ze szczepionek skojarzonych, które zawierają leki na kilka schorzeń „na raz” np. nosówkę, parwowirozę, koronawirozę i leptospirozę. Koszt jednej szczepionki to ok. 50 zł.

Tagi artykułu: