Udostępnij ten artykuł.

Kiedy owczarek niemiecki osiąga dojrzałość

Owczarki niemieckie to jedne z najpopularniejszych dużych ras psów w Europie. Nic, więc dziwnego, że jak grzyby po deszczu, także na terenie Polski wyrastają nowe hodowle tych pięknych, silnych i mądrych psów. Aby jednak mieć pewność, że wybieramy szczeniaka z bezpiecznej hodowli, warto dowiedzieć się kiedy owczarek niemiecki osiąga dojrzałość płciową. Jak powinna wyglądać bezpieczna hodowla? Ile trwa ciąża u psa? Kiedy sterylizować sukę? Wszystko, co znajdziecie w niniejszym artykule, przyda wam się także, jeśli zastanawiacie się czy przygarnąć psa czy sukę.

Kiedy owczarek niemiecki osiąga dojrzałość płciową?

W pierwszym roku swojego życia, zarówno suki, jak i psy osiągają dojrzałość płciową. Owczarki niemieckie długowłose nie są w tym przypadku wyjątkiem. Oznaką, że suka jest dojrzała płciowo, będzie wystąpienie pierwszej cieczki, która zwykle pojawia się po około 8-10 miesiącach. Cieczka, zwana fachowo rują, u suki pojawia się około 2 razy w roku. Tylko w trakcie rui może dojść do zapłodnienia. Jak wygląda sprawa dojrzałości płciowej u samców owczarka niemieckiego? Pies, po osiągnięciu dojrzałości płciowej, jest zawsze gotowy do kopulacji.

Cykl owulacyjny suki dzieli się na cztery fazy. Fazy cyklu rujowego to:

1. faza przedrujowa

2. faza rujowa, faza rui właściwej

3. faza porujowa

4. faza spokoju płciowego.

Kiedy owczarek niemiecki osiąga dojrzałość płciową

Podział ten pozwala zrozumieć zagadnienia związane z rozmnażaniem owczarków niemieckich. Czas trwania rui szacuje się na około 21 dni. Nie oznacza to jednak, że przez cały ten okres możliwe jest dopuszczenie do krycia. Szczególna faza gotowości, zwana rują właściwą, przypada pomiędzy 9, a 13 dniem cieczki. To wtedy suka gotowa jest na przyjęcie nasienia i to właśnie w tych dniach hodowcy owczarków niemieckich dopuszczają psa do krycia. Hodowca sam może rozpoznać, czy suka gotowa jest do kopulacji i w efekcie, do zapłodnienia. Sprawdza się to, przesuwając dłoń po grzebiecie suki. Jeśli pora na przyjęcie samca jest właściwa, suka wygina grzbiet, rozstawia szeroko tylne łapy oraz odchyla ogon na bok. Czynności te mają ułatwić samcowi kopulację. W tym okresie, hodowcy dopuszczają krycie dwu lub trzykrotne, by mieć całkowitą pewność, że doszło do zapłodnienia. Należy mieć na uwadze fakt, że nawet zapłodnienie nie powoduje skrócenia rui, trzeba więc pilnować, aby nie doszło do kontaktu z innym psem. Efektem nieplanowanego krycia mógłby być miot mieszańców, które nie znalazłyby uznania w oczach potencjalnych klientów i byłyby nierasowe.

kiedy owczarek niemiecki staje się dorosły

Cieczka u psa – kiedy? Jak? Dlaczego?

Dojrzałość płciowa suki owczarka niemieckiego rozpoczyna się wraz z pierwszą cieczką. Nie oznacza to jednak, że suka już wtedy może być dopuszczona do krycia. W parze z dojrzałością płciową suki, powinna iść także dojrzałość fizjologiczna, związana z osiągnięciem odpowiedniego kształtu i wielkości miednicy. Szacuje się, że suka gotowa do zapłodnienia jest dopiero w okolicach 3 cieczki.

Ile trwa ciąża u psa?

Odpowiedź na pytanie ile trwa ciąża u psa jest nieco łatwiejsza niż na to, kiedy owczarek niemiecki osiąga dojrzałość płciową. Szacuje się, że długość ciąży może mieścić się w granicach 54-72 dni. Suki owczarków niemieckich, w okresie poprzedzającym poród, wykazują wiele objawów typowych dla psiej ciąży. Można zauważyć np. powiększenie gruczołów sutkowych oraz wypływ mleka. Im bliżej porodu, tym drastyczniej mogą zmieniać się nawyki żywieniowe suki. Zauważalne są także takie objawy jak np. wypływ niewielkich ilości śluzu z dróg rodnych.

sterylizacja psa

Sterylizacja psa

Popęd płciowy jest zjawiskiem absolutnie normalnym. Dotyczy zarówno owczarków niemieckich, jak i pozostałych ras psów i zazwyczaj przejawia się tak samo. Prowadząc hodowlę psów rasowych, kwestie związane z płodnością, kryciem i porodem stanowią absolutnie fundamentalne zagadnienia. Hodowcy dokładają wszelkich starań, by suka w ciąży miała optymalne warunki, gdyż tylko w ten sposób możliwe jest przyjście na świat zdrowych szczeniąt.

Jak zaś wyglądają kwestie płodności i seksualności psów, które towarzyszą nam w domach? Nie każdy z nas życzy sobie powiększenia psiej rodziny, dlatego wielu właścicieli psów decyduje się na sterylizację psa lub suki. Pies po sterylizacji staje się bezpłodny, przy czym termin sterylizacja zarezerwowany jest dla suk. W przypadku psów mamy do czynienia z kastracją. Jedna i druga czynność dokonywana jest przez specjalistę, gdyż są to zabiegi chirurgiczne. Ich skutkiem jest brak możliwości odczuwania popędu płciowego. Suka po sterylizacji pozbawiona jest macicy i jajników, zaś kastracja psa polega na usunięciu jąder i najądrza. Współczesne metody pozwalają na przeprowadzenie szybkiej i całkowicie bezbolesnej sterylizacji psa. Należy jednak wspomnieć, że sam proces pozbawienia zwierzęcia możliwości rozmnażania się i likwidacji popędu płciowego, wzbudza kontrowersje u obrońców praw zwierząt. Jednak pod względem medycznym, kastracja i sterylizacja psa są zabiegami bezpiecznymi i przeprowadzanymi według najwyższych standardów.

suki owczarka niemieckiego

Kiedy sterylizować sukę?

Wielu właścicieli żeńskich przedstawicieli rasy owczarka niemieckiego zadaje sobie pytanie, kiedy sterylizować sukę. Specjaliści z dziedziny weterynarii wskazują na okres bezpośrednio przed wystąpieniem pierwszej cieczki, lub po niej. W tym okresie istnieje, bowiem pewność, że zwierzę na skutek sterylizacji nie zachoruje na żadną dolegliwość. Zbyt późno przeprowadzona sterylizacja suki wzmaga prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Jedną z najpoważniejszych może być z pewnością nowotwór gruczołów mlekowych. Jeśli nasza suka się oszczeniła i nie chcemy, aby wydawała na świat więcej potomstwa, istnieje możliwość przeprowadzenia sterylizacji po porodzie. Najdogodniejszy termin dla tego procesu to zakończenie laktacji. Sterylizacja suki, mimo że kontrowersyjna, posiada wiele zalet. Jedną z nich jest zapobieganie występowaniu nowotworów narządów rozrodczych, takich jak jajniki czy macica. Infekcji nie ulegają również gruczoły mlekowe.

kiedy owczarek niemiecki osiąga dojrzałość płciową do krycia

Pies po kastracji

Podobnie przedstawia się kwestia kastracji psów. One także tracą popęd płciowy, co w znaczącym stopniu przekłada się zarówno na ich zdrowie, jak i charakter. Unikniecie nowotworów narządów płciowych, czy stabilizacja emocjonalna psa, to tylko niektóre korzyści płynące z poddania psa kastracji. Wykastrowany pies staje się spokojniejszy, nie ma w nim nadpobudliwości, która zazwyczaj jest skutkiem wzmożonego popędu płciowego. Z pewnością kastracja psa pozytywnie wpływa na jego zachowanie. Nie musimy obawiać się, że pies będzie uganiał się za suczkami w rui, co przekłada się także na jego bezpieczeństwo. Uniknie choćby bójek o partnerkę, toczonych z innymi samcami.

Tagi artykułu: