Udostępnij ten artykuł.

Kiedy pies zaczyna widzieć?

Wszystkie psy, niezależnie od rasy, wielkości, charakteru czy przeznaczenia, rozwijają się w ten sam sposób Poszczególne etapy i stadia rozwoju szczeniąt przebiegają podobnie, dlatego warto zapoznać się z uniwersalnymi wskazówkami, dotyczącymi pierwszych zachowań naszych małych pupili. Wskazówki te są przydatne zarówno dla hodowców, jak i dla „zwykłych” miłośników psów, spodziewających się powiększenia psiej rodziny. Jak wyglądają poszczególne fazy rozwoju psów? Kiedy pies zaczyna widzieć, słyszeć i czuć? Jak ułatwić mu odnalezienie się w nowej rzeczywistości i jakie są obowiązku właściciela szczeniąt? Na te i inne pytania, odpowiadamy w dalszej części naszego tekstu. Zapraszamy do lektury.

Wzrok u psa – kiedy pies zaczyna widzieć?

Choć tytuł naszego teksty jednoznacznie wskazuje na zmysł wzroku psów, warto zdać sobie sprawę, że nie ma jednego, konkretnego momentu, kiedy pies zaczyna widzieć. Rozwój zmysłu wzroku następuje w kilku pierwszych tygodniach życia i podobnie jak pozostałe funkcje życiowe – również widzenie wykształca się etapami. Pierwszym, istotnym momentem, jest otwarcie oczu przez szczenięta. Warto mieć świadomość, że psy rodzą się ślepe, a otwarcie oczu u psa następuje zazwyczaj w okolicach 8-10, czasem 14 dnia życia. Bez wątpliwości można więc stwierdzić, że psy otwierają oczy w drugim tygodniu życia. Jednak samo otwarcie oczu nie oznacza jeszcze widzenia. W okolicach trzeciego tygodnia życia, szczenięta widzą, ale nie rozróżniają jeszcze kształtów. Ich oczom ukazują się więc ciemne lub jasne plamy. Dopiero w okolicach 7. tygodnia życia wzrok szczeniąt uznaje się za w pełni rozwinięty. Odpowiadając na pytanie: kiedy pies zaczyna wiedzieć, możemy zgodnie z prawdą stwierdzić, że nie wcześniej niż w siódmym tygodniu życia. 

od kiedy pies zaczyna widzieć

Jak rozwija się szczenię?

Jednak rozwój szczeniąt, to nie tylko wykształcenie się podstawowych zmysłów, jak wzrok, słuch czy węch. To także poznawanie najbliższego otoczenia, zabawy z rodzeństwem, odseparowanie od matki oraz wiele poważnych wyzwań. W pierwszym tygodniu życia, szczenięta głównie śpią. Należy przy tym uważać, by szczenię nie zostało przygniecione przez matkę. Należy zapewnić im odpowiednie ciepło, gdyż ich ciała nie są skłonne do termoregulacji. Bez odpowiedniej opieki, młode mogą wychłodzić się na śmierć.

Drugi tydzień to etap, na którym dochodzi do wspomnianego wcześniej otwarcia oczu. Szczenięta w kocówce drugiego tygodnia życia, zaczynają również słyszeć. Zwiększa się ich wrażliwość na dotyk, dlatego warto delikatnie je głaskać, dostarczając im nowych bodźców. Pozwoli im to lepiej odczuwać otaczający je świat. Należy jednak uważać, by nie zrobić im krzywdy.

W trzecim tygodniu pieski zaczynają stawać na łapach i próbują chodzić. Ich sylwetka nie jest jeszcze stabilna więc często zdarzają się wywrotki. Zaczyna się etap socjalizacji. Szczenięta bawią się ze swoim rodzeństwem. To właśnie podczas trzeciego tygodnia, szczeniaki zaczynają przypominać swoim wyglądem psy. Co prawda, nadal są to małe, puchowe kulki, jednak ich ciało nabiera coraz wyraźniejszych, „psich” kształtów. Dopiero w końcówce trzeciego tygodnia, oczy szczeniaków zaczynają rozpoznawać i rozróżniać kształty, widząc obiekty wyraźniej – nie w formie kolorowych plam.

kiedy szczeniaki zaczynają widzieć

4 tygodniowe szczeniaki golden retrievera

Czwarty tydzień to czas niekończących się zabaw i poświęcania psiakom coraz więcej uwagi. Szczenięta mogą być karmione rozdrobnionym lub zmielonym pokarmem i reagują już na znajomy głos właściciela. Naszych uszu mogą dobiegać pierwsze odgłosy szczekania, a oczom – widok piesków merdających ogonem. Należy pamiętać, że szczenięta potrzebują silnego kontaktu z człowiekiem, dlatego przytulanie, głaskanie i wszelkie inne pieszczoty są w tym przypadku bardzo wskazane. To nie tylko formy zabawy i spędzania wolnego czasu. Etap zabaw z człowiekiem ma niezwykle istotny wpływ na późniejsze zachowania dorosłych psów względem ludzi. Jeśli od początku nie stworzymy więzi z naszym pupilem, pies może stać się nieufny lub podejrzliwy, co znacznie utrudni wzajemne relacje.

Pięciotygodniowe szczenięta zaczynają intensywnie przybierać na wadze i rosnąć. Czas spędzają na zabawach i sprawdzaniu wszelkich form aktywności. Często biorą w zęby różne przedmioty testując ich wytrzymałość, smak, twardość.  Na tym etapie możemy dostrzec charakter poszczególnych psów, zaobserwować, które szczenięta są dominujące, a które wycofane.

kiedy szczeniak widzi

7 tygodniowe szczeniaki goldena

Samodzielność psa

W szóstym tygodniu psy najczęściej zaczynają biegać i urządzać gonitwy, gdyż ich zdolności ruchowe są już w pełni rozwinięte. Wzrok i słuch również predysponują je do nauki i coraz aktywniejszego pozwania otoczenia. Stają się jednocześnie nieco bardziej ostrożne, zwłaszcza w kontaktach z innymi zwierzętami lub nieznanymi przedmiotami. Całkowita samodzielność szczenięcia określana jest na siódmy-ósmy tydzień. Pies zazwyczaj jest już bardzo ciekawy świata i chętnie poddaje się nauce. Ośmiotygodniowe szczenię jest już w pełni gotowe, by zagościć w domu nowej rodziny. Hodowcy powinni kłaść szczególny nacisk na to, by ćwiczenia i elementy treningu, były dostosowane do możliwości fizycznych, ruchowych i umysłowych szczenięcia. Jeśli zwierzę wychowuje się w rodzinnym domu, warto skorzystać z pomocy doświadczonych opiekunów. Z pewnością udzielą praktycznych wskazówek, dotyczących właściwej edukacji młodych szczeniąt. W ten sposób unikniemy pogryzionego obuwia czy załatwiania się przez szczeniaka w miejscach, które temu nie służą. Ominą nas także etapy odrapywania mebli oraz wielu innych, niepożądanych zachowań.

Jak widać, rozwój psych-fizyczny szczeniąt, od narodzin do samodzielności, jest procesem długotrwałym i złożonym. Na każdym etapie opiekun ma wiele odpowiedzialnych zadań do wykonania. Warto wiedzieć, kiedy pies zaczyna widzieć, kiedy wykształca się u niego zmysł słuchu i po jakim czasie może przyjmować pokarm inny niż mleko matki. Dzięki temu, nasza opieka nas szczeniętami z pewnością będzie jeszcze bardziej odpowiedzialna.

Tagi artykułu: