Udostępnij ten artykuł.

Kilka słów o chińskim horoskopie

Stara chińska legenda głosi, że Budda, dwa i pół tysiąca lat temu, zwołał do siebie wszystkie zwierzęta, obiecując im hojne dary. Niestety, na jego zawołanie odpowiedzieć miało zaledwie dwanaście zwierząt. Bóg, wdzięczny za stawiennictwo,  nazwał lata ich nazwami w kolejności w jakiej się pojawiały.
Cechy charakterystyczne zwierząt dominują u ludzi urodzonych pod danym znakiem i stanowią niejako odzwierciedlenie duszy człowieka. Podobnie jak astrologiczny zodiak także horoskop chiński składa się z dwunastu znaków: Szczur, Bawół (lub Wół a niekiedy Krowa), Tygrys, Kot (lub Królik), Koń, Kozioł (także Koza i Owca), Małpa, Kogut, Pies, Świnia (Dzik).

Chińska astrologia powstała jednak dużo wcześniej przed zakorzenieniem się buddyzmu w Chinach. Astrologowie uprawiali sztukę czytania z ciał niebieskich prawdopodobnie już 3 tysiące lat temu. Sam horoskop jest zaś oparty na cyklu księżycowym, zaś poszczególne lata rozliczane są w cyklu dwunastostopniowym w oparciu o ruch Jowisza.
Kalendarz składa się z 12 miesięcy, z których każdy liczy 29,5 dnia. Dla zachowania odpowiedniej wartości co trzy lata dodaje się miesiąc przestępny. Cykl w kalendarzu księżycowym obejmuje okres 60 lat i jest złożony z pięciu krótkich cykli reprezentujących żywioły: metal, drewno, woda, ogień i ziemia. Każdy z cykli trwa 12 lat (12 zwierząt), a co za tym idzie cykl zodiaku trwa 60 lat. Początek roku chińskiego jest ruchomy, wypada zazwyczaj  w lutym.

Znaki zodiaku w chińskim horoskopie

Znaki zodiaku w horoskopie chińskim

Pies w chińskiej astrologii

Zestawienie dokładnych okresów (lat przeliczonych na kalendarz chiński) dla znaku Psa.

10.02.1910 - 29.01.1911

28.01.1922 - 15.02.1923

14.02.1934 - 3.02.1935

2.02.1946 - 21.01.1947

18.02.1958 - 7.02.1959

6.02.1970 - 26.01.1971

Horoskop chiński znak zodiaku PIES

Znak PSA  horoskopie chińskim

25.01.1982 - 12.02.1983

10.02.1994 - 30.01.1995

29.01.2006 - 17.02.2007

16.02.2018 - 4.02.2019  

Osoba urodzona w roku Psa jest uczciwa i ma szczery charakter. Dzięki swoim zaletom i wrodzonej empatii ma wielu przyjaciół. Zawsze obroni ludzi, za których czuje się odpowiedzialny i przyłączy się do słusznej sprawy.

Pies jest bardzo samodzielny, odpowiedzialny i cierpliwy. Dąży do poznania prawdy; jest niezwykle dociekliwy i uparty. Zawsze jest w centrum wydarzeń i luby być dobrze poinformowany, gdyż wierzy, że w ten sposób będzie w stanie zapobiec nieprzyjemnościom i problemom. Pomimo że czyni to z dobrej woli, jego zachowanie może wydać się nieco irytujące. Chętnie udziela rad, a niekiedy otwarcie krytykuje cudze postępowanie.

Pies bardzo przejmuje się opiniami innych osób. Nie przejdzie obojętnie wobec słów krytyki. Pragnie pokazać się otoczeniu z jak najlepszej strony i być osobą, która nigdy nie zawiedzie i na której można polegać. Zawsze  dotrzymuje obietnic i nie zdradza cudzych tajemnic – to wspaniały przyjaciel, który nigdy nie zawiedzie drugiej strony i nie będzie silił się na zbytnią uprzejmość w chwili, gdy takowa jest niepotrzebna. Bez wahania pomoże osobom, które poproszą go o wsparcie. Nie obraża się na innych i nie liczy na wdzięczność – nie gniewa się na ludzi, którzy o nim zapomnieli. Cechą typową dla psa jest dbałość o dobrą atmosferę otoczenia. Niestety, bywa kapryśny i marudny – zdarza mu się wybuchać bez powodu. W chwili największego gniewu nie szczędzi mocnych słów.

Horoskop chiński symbol psa

Symbol Psa w horoskopie chińskim

To odpowiedzialny pracownik, który chętnie podejmuje się trudnych wyzwań. Jest niezastąpiony tam, gdzie potrzeba dobrego organizatora. Sprawdza się także jako kierownik.
Pies ma wesołą naturę. Uwielbia dobrą zabawę, muzykę, taniec oraz spotkania w gronie bliskich osób. Jeżeli przez dłuższy czas pozostaje samotny, może wpaść w depresję.

O swoich głębszych uczuciach, miłosnych rozterkach, opowiada niechętnie – jedynie najbliższym przyjaciołom. W miłości jest delikatny i taktowny. Szuka osoby, z którym będzie dzielił pasje i zainteresowania, stworzy związek oparty na porozumieniu dusz. Kiedy jest w związku, zachowuje pewien dystans – nie opowiada o pracy, sądząc, że tylko niepotrzebnie zmartwi partnera. Bardzo często się z kimś zaprzyjaźnia, a dopiero po czasie odkrywa, że jest w nim zakochany.

Zaletą osób urodzonych pod tym znakiem jest wielka wytrwałość i wierność swoim poglądom. Wadą bywa jednak nadmierny krytycyzm i wtrącanie się w sprawy innych osób, nawet wtedy kiedy jest to niemile widziane.

Pies jest mocny i zdrowy, chociaż zdarza się, że szybko przepracowuje się, lub męczy. Przejawia skłonności do pracoholizmu.

chiński znak zodiaku PIES

Chiński znak zodiaku PIES

W skrócie wady i zalety ludzi urodzonych pod znakiem psa

  • Zalety

pomocny, serdeczny, skromny, oddany, raczej uległy, dyskretny, inteligentny, entuzjasta, optymista

  • Wady

nieprzyjemny, złośliwy, wyciągający pochopne wnioski i sądy, kłótliwy, podejrzliwy, nerwowy, niespokojny, trudny we współżyciu

  • Uwielbia

Tajemnicze zjawiska, niezwykłe miejsca; wszystko, co związane z parapsychologią i filozofią

  • Nie cierpi

Nudnych faktów, braku wyobraźni

Znane osobistości urodzone w znaku Psa

David Niven, Itzhak Rabin, Charles Bronson, Pierre Cardin, Voltaire, Winston Churchill, Elvis Presley, Brigitte Bardot, SofiaLoren, Cher, Liza Minnelli, Golda Meir

Tagi artykułu: