Udostępnij ten artykuł.

Rasa: King charles spaniel (English Toy Spaniel)

Historia

Rasa wywodzi się prawdopodobnie z Chin lub z Japonii. Pierwsze osobniki trafiły do Europy w XVI wieku i już w następnym stuleciu stały się popularne wśród angielskiej arystokracji – głównie za sprawą Karola II Stuarta, który utrzymywał kilka egzemplarzy na swoim dworze. Do XIX wieku rasa była wykorzystywana do polowań na bekasy. W czasach rewolucji przemysłowej  King Charles Spaniele oraz inne spaniele w typie toy krzyżowano z Mopsami w celu zmniejszenia wielkości nosa. W XX wieku hodowcy podjęli próby rekonstrukcji rasy do postaci znanej za panowania Karola II, otrzymawszy nieudane Toy Trawler Spaniele oraz cieszące się obecnie dużą popularnością Cavalier King Charles Spaniele i Kingi. Cavaliery są  nieco większe od Kingów, mają płaski łeb i dłuższy nos, podczas gdy Kingi mają dość kopulastą głowę.

Wygląd

King Charles Spaniel to pies o krępej i kompaktowej budowie ciała. Czaszka umiarkowanej wielkości, dobrze wysklepiona, pełna. Stop wyraźnie zaznaczony. Nos czarny, z dużymi, szeroko otwartymi nozdrzami, krótki i zadarty. Kufa kwadratowa, szeroka i głęboka. Wargi dobrze złączone, dające dobre wrażenie. Żuchwa szeroka. Policzki nieopadające pod oczami. Oczy stosunkowo duże i ciemne, szeroko rozstawione. Uszy małe, wiszące dość płasko wzdłuż policzków, bardzo długie. Szyja średniej długości; łukowata. Grzbiet krótki i poziomy. Klatka piersiowa szeroka i głęboka. Ogon zadokowany, dobrze owłosiony, nigdy nie noszony powyżej linii grzbietu. Łopatka dobrze wyluzowana. Łokcie blisko klatki piersiowej. Kończyny krótkie i proste. Śródręcze mocne. Łapy zwarte, dobrze wypełnione i owłosione, palce dobrze wysklepione. Kończyny tylne dobrze umięśnione. Kolana dobrze kątowane.

Pies rasy King charles spaniel

Pies rasy King charles spaniel

Stawy skokowe dobrze zdefiniowane. Widziane z tyłu proste, nie wykręcone ani na zewnątrz, ani do wewnątrz. Łapy zwarte, dobrze wypełnione i owłosione, palce również dobrze wysklepione. Ruch swobodny, aktywny i elegancki. Włos długi, jedwabisty i prosty, lekkie fale dozwolone, nigdy nie kędzierzawy. Nogi, uszy i ogon obficie owłosiony. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są:

  • czarny podpalany; znaczenia występują na kufie, nogach, klatce piersiowej, wyściółkach uszu, pod ogonem i nad oczami. Biała plamka na piersi niepożądana
  • tricolor: perłowy z bielą i czernią, z dobrze rozmieszczonymi łatami; podpalanie występuje na policzkach, pod uszami, na ogonie i oczach. Szeroka biała strzałka między oczami i na górnej części czoła.
  • blenheim: rude łaty na białym tle maści
  • ruby: całkowicie kasztanowa maść.

Wysokość dorosłych psów kształtuje się w granicach 26-32 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 3,6-6,3 kg.

Temperament

King charles spaniel to przyjazna rasa. Psy kochają wszystkich ludzi, dlatego nie nadają się do pełnienia funkcji strażniczych. Niektóre osobniki wykazują wprawdzie skłonność do alarmowania właścicieli o obecności obcych, niemniej nie stanowi to reguły. Psy lubią dzieci, choć nie nadają się do mieszkania z bardzo małymi dziećmi; nie mają wystarczająco dużo cierpliwości, aby ze spokojem znosić ciągnięcie za ogon, uszy i drażnienie się w ramach zabawy. King charles spaniele mogą żyć w blokach; mają raczej ograniczoną potrzebę ruchu i aktywności fizycznej. Nie znoszą przebywania w samotności, dlatego zupełnie nie sprawdzą się jako maskotki dla singli i osób zapracowanych. Rasa toleruje inne zwierzęta, choć może instynktownie gonić za małymi gryzoniami.
Psy są raczej zrównoważone i nie sprawiają kłopotów wychowawczych; łatwe w wyszkoleniu, nadają się nawet dla osoby, która nie ma doświadczenia w prowadzeniu psów.

Zdrowie
King Charles Spaniel jest podatny na schorzenia oczu i układu oddechowego. Średnia długość życia rasy wynosi od 10 do 12 lat.
Problemy związane z oczami to: zaćma, dystrofia rogówki, distichia, entropium i mikroftalmia. Z chorób serca należy wskazać wadę mitralną serca, która w ostateczności może doprowadzić do zastoinowej niewydolności serca. Innym schorzeniem jest przetrwały przewód tętniczy, gdzie krew kierowana jest z powrotem z serca do płuc; schorzenie może prowadzić do niewydolności serca.
Inne wrodzone i dziedziczne zaburzenia to: wiszący język, w którym defekt neurologiczny uniemożliwia cofanie się języka z jamy ustnej, cukrzyca , rozszczep podniebienia i przepuklina pępkowa.

Piesek rasy King charles spaniel

Rasa psa King charles spaniel

Pielęgnacja

Właściciel musi regularnie kontrolować stan wrażliwych oczu i uszu psa. Kingi obficie łzawią, a ich oczy są bardzo wrażliwe. Psy wymagają częstego czesania. Sierść nie wymaga podcinania.

Wysokość: Wysokość dorosłych psów kształtuje się w granicach 26-32 cm wysokości w kłębie.

Waga: Waga oscyluje w granicach 3,6-6,3 kg.
Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: prince charles (tricolor), black & tan (czarne z podpaleniami), blenheim (rude łaty na białym tle maści) oraz ruby (całkowicie kasztanowa maść).

Zdrowie: King Charles Spaniel jest podatny na schorzenia oczu (zaćma, entropiom, dystrofia rogówki) i układu oddechowego. Średnia długość życia rasy wynosi od 10 do 12 lat. Z chorób serca należy wskazać wadę mitralną serca oraz przetrwały przewód tętniczy.
Inne wrodzone i dziedziczne zaburzenia to: wiszący język, w którym defekt neurologiczny uniemożliwia cofanie się języka z jamy ustnej, cukrzyca , rozszczep podniebienia i przepuklina pępkowa.

Pielęgnacja: Pies wymaga częstego czesania; sierści się nie podcina. Właściciel musi zwrócić szczególną uwagę na oczy zwierzęcia.

Rodzina: To dobry pies rodzinny, który sprawdzi się w rodzinach z nieco większymi dziećmi. Nie sprawia problemów wychowawczych, jest z natury posłuszny. Szybko łapie nowe komendy i chętnie wykonuje polecenia. Nie znosi samotności, dlatego nie jest polecany osobom, które większość dnia spędzają poza domem. Może żyć w bloku; ma ograniczone zapotrzebowanie na ruch.

Inne nazwy: English Toy Spaniel.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 3000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Cena z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa IX, sekcja 7, nr wzorca 128. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: