Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Kintamani (Balinese Mountain Dog)

Kintamani rasa psa z Bali (Balinese Mountain Dog)

Historia

Kintamani to indonezyjska rasa psa, bardzo popularna wśród mieszkańców wyspy Bali. Rasa nie została jeszcze uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, mimo że hodowcy dokładają wszelkich starań, aby ujednolicić wzorzec.
Kintamani rozwinęły się z lokalnych, półdzikich psów balijskich żyjących na ulicach miast. Psy wyglądają jak mieszanka Samojedów i białych Malamutów. Mają długi włos, szeroki pysk, dość długie, proste i mocne nogi, płaskie czoło i płaskie policzki upodabniające je do chińskich ras, np. Chow Chow. Niektórzy hodowcy sądzą nawet, że psy powstały w wyniku skrzyżowania lokalnych psów z chińskimi rasami.

Wygląd

Preferowana wysokość kłębie dla dorosłej samicy Kintamani to 40-50 cm; pies jest nieco wyższy i mierzy 45-55 cm. Pożądane cechy fizyczne to m.in. stojące uszy, ogon zakrzywiony do przodu, włos średni bądź długi, oczy w kształcie migdałów, brązowe. Pióra na ogonie rozproszone na wszystkie strony. Mięśnie silne zarysowane. Samice Kintamani mają zwyczajowo dłuższy korpus niż samce. Sylwetka psów wpisuje się w kształt prostokąta.

Rasa psów z Bali o naziwie Kintamani

Pies rasy Kintamani

Najbardziej pożądanym kolorem sierści jest biel z morelowymi akcentami na uszach, ale dość często możemy spotkać osobniki o czarnym czy beżowym włosie. Generalnie dąży się do ukształtowania czterech typów umaszczenia: 

  • Lekko czerwonawy kolor włosa i białe futro z brązowo-czerwonawym nalotem na uszach, tylnej części ud i końcówce ogona.
  • Jednolita czerń z małym białym nalotem na piersiach.
  • Rudy lub brązowy z czarną końcówką pyska, często określane przez społeczność jako kolor-Bang bungkem.
  • Podstawowe kolory: brązowy lub jasnobrązowy z czarnymi liniami.

Uliczne psy spotykane na Bali są prawie zawsze krótkowłose.

Temperament

Pies rasy Kintamani może z powodzeniem żyć w mieście i spełnić rolę zwierzęcia domowego. Psy są nieustraszone, zwinne, sprytne i łatwe do wyszkolenia. Wierne i oddane właścicielom, jednak nie tolerują obcych. Nie powinny dzielić terytorium z innymi zwierzętami, gdyż mogą prowokować konflikty. Kintamani mają ambiwalentny stosunek do nieznajomych, zatem sprawdzają się jako psy stróżujące.

Pies z Bali Kintamani

Pies Kintamani

Wysokość: Psy osiągają od 45 do 55 centymetrów wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą średnio od 40 do 50 centymetrów.

Waga: proporcjonalna do wysokości w kłębie.

Umaszczenie: Dąży się do ukształtowania czterech typów umaszczenia. Wzorzec maści nie został jeszcze ustalony.

Pielęgnacja: Włos długi lub średniej długości wymaga regularnego czesania i szczotkowania.

Rodzina: Wierny i oddany swoim opiekunom. Nieufny wobec obcych, dzięki czemu sprawdza się w roli stróża.

Zdrowie: nie odnotowano przypadłości typowych dla rasy.

Inne nazwy: Balinese Kintamani, Balinese Mountain Dog, Balinese Dog, Bali-Berghund

Tagi artykułu: