Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Kishu (Kishu-Ken)

    Kishu (纪州犬 Kishu-inu), alternatywne nazwy – Kishu Ken lub Kishu Inu, to japońska rasa psów hodowana w Japonii od kilku tysięcy lat. Kishu jest potomkiem starożytnych ras psów średnich. Nazwa rasy pochodzi od regionu Kishu w prefekturze Wakayama. Psy są bardzo podobne do Akita Inu i Shiba Inu. Pierwotnie wykorzystywano je do polowania na dziki i jelenie.

Kishu wygląd

   Dorosłe osobniki powinny osiągać od 17do 22 cali (43-55 cm) wysokości w kłębie. Standardowa waga dla rasy to 30-60 funtów. Suki są zwyczajowo mniejsze i lżejsze. Przeważającym typem umaszczenia jest śnieżna biel. W Japonii można jednak spotkać osobniki pręgowane lub czerwone . Pies wystawowy musi mieć jednak biały włos. Nos  psa przybiera zwykle barwę czarną, choć spotykamy osobniki z nosami różowymi lub brązowymi. Zgryz cęgowy. Ogon zawinięty nad grzbietem - tak jak u Akita Inu  i Shiba Inu. Sierść krótka, prosta i gruba z grubym i gęstym podszerstkiem.

Temperament Kishu

     Psy rasy Kishu to wierni i oddani przyjaciele. Bezgranicznie kochają swoich właścicieli i są gotowi zrobić dlań wszystko. Mają silny popęd łupu i częstokroć rzucają się w pogoń za małymi zwierzętami.  Nie powinny przebywać w jednym pomieszczeniu z kotami i gryzoniami. Przejawiają silne tendencje dominacyjne i nie znoszą obecności obcych zwierząt na swoim terytorium. W czasie spacerów zachowują się zazwyczaj poprawnie i nie zwracają uwagi na inne psy. Dobrze uspołecznione zwierzęta nie sprawiają problemów i nie atakują obcych.

     Kishu nie są psami dla amatorów. Jeżeli nie mamy doświadczenia w opiece nad psem, nie powinniśmy decydować się na kupno zwierzęcia tej rasy. Brak podstawowego szkolenia, bądź nieprawidłowe przeprowadzenie treningu, może skutkować poważnymi konsekwencjami.

   Czy Kishu mogą pełnić rolę stróża? Kishu, w czasie bezpośredniego kontaktu z nieznajomym, przyjmują postawę wycofaną i wyczekującą.  Jako, że zwierzęta są z natury łagodne i niezbyt szczekliwe, raczej nie spełnią się w roli opiekuna i stróża domu. Owa łagodność jest jednak  niezwykle pożądaną cechą w trakcie kontaktów z małymi dziećmi. Psy uwielbiają wspólne zabawy z dziećmi; wykazują przy tym dużą delikatność i łagodność.

Kishu choroby

  Kishu to generalnie zdrowa rasa psów. Najczęściej spotykanym schorzeniem jest hipo-tarczyca . Warto zauważyć, że choroba jest powszechna wśród wszystkich, japońskich ras psów. Badania statystyczne dowodzą, że na problemy z tarczyca może cierpieć nawet co dziesiąty osobnik. Hipo-tarczyca nie jest schorzeniem bezpośrednio zagrażającym życiu psów.

Szczeniak Kishu

  Drugi znany problem genetyczny to entropion, czyli wywinięcie powieki do środka oka. Jest to częściowo związane z trójkątnym kształtem oka u Kishu Ken. Jeżeli weterynarz zdiagnozuje przypadłość u psa, zalecane jest wykonanie zabiegu operacyjnego.

Pielęgnacja Kishu

   Pies Kishu powinien być szczotkowany raz w tygodniu, aby jego sierść była wolna od maty i czysta. Kąpiele – wedle uznania. Jeżeli pies jest brudny, a my nie możemy doczyścić zabrudzeń przy pomocy szmatki,  zorganizujmy kąpiel. Uszy należy regularnie czyścić i sprawdzać ich stan.  Zwierzęta są niestety podatne na zakażenia bakteryjne. Kishu Kens zrzucają włos raz lub dwa razy w ciągu roku.

Ruch i wysiłek fizyczny

  Kishu to pies bardzo aktywny, energiczny i żywiołowy. Zupełnie nie nadaje się do mieszkania w bloku. Uwielbia ruch i wysiłek fizyczny, w związku z czym właściciel musi pamiętać o stałej stymulacji czworonoga. Długie, codzienne spacery zdają się nieuniknioną koniecznością.

Popularność Kishu

  Rasa Kishu (zdjęcia w naszej galerii) uznawana jest za narodowe dobro Japonii, co sprawia, że eksport zwierząt na tereny europejskie i amerykańskie jest mocno ograniczony. Hodowle znajdują się w USA, Holandii w Polsce i Czechach. Polska hodowla posiada cztery Kishu i jest to najwieksza hodowla tej rasy poza Japonią.

Kishu hodowla. Gdzie kupić szczeniaka Kishu Inu? Cena.

  Osoby zainteresowane kupnem psa muszą liczyć się z poniesieniem poważnych kosztów. Koszt zakupu rodowego szczenięcia – wliczając opłaty eksportowe – to wydatek rzędu 1000 euro.

Wysokość: Psy mierzą od 48 do 55 centymetrów wysokości w kłębie. Suki osiągają około 42 – 49 centymetrów wysokości.

Waga: waga dorosłych osobników powinna kształtować się w przedziale 20-25 kilogramów.

Umaszczenie: najczęściej spotykanym typem umaszczenia jest jednolita biel. Standard rasy dopuszcza również maści: czerwoną, pręgowaną i rudą.

szczeniki rasy kishu

szczeniaki Kishu, fot. RonjaV

Pielęgnacja: psy nie są szczególnie wymagające, a ich pielęgnacja nie sprawia trudności. Właściciel musi pamiętać o regularnym przeczesywaniu włosa, okazjonalnych kąpielach (w przypadkach wyższej konieczności) oraz przycinaniu pazurów.

Zdrowie: do największych problemów zdrowotnych, dotykających rasę, zaliczamy: entropiom oraz hipo-tarczycę. Nie są to jednak schorzenia bezpośrednio zagrażające życiu psa.

Rodzina: Kishu  bardzo kochają swoich właścicieli i są im bezgraniczne oddane. Uwielbiają zabawy z dziećmi. Wymagają odpowiedniej stymulacji psychoruchowej i ciągłej aktywności, w związku z czym najlepiej czują się w domkach jednorodzinnych i na terenach wiejskich.

Pochodzenie: Japonia

Użytkowość: pies myśliwski oraz do towarzystwa

Inne nazwy: Kishu Inu, Kishu Ken, Kyushu. Yushoku Kishu - to prawidłowa nazwa Kishu Ken

Klasyfikacja FCI - Grupa V, sekcja 5, numer wzorca 318

fot. główna RonjaV

japonska rasa psow, japońska rasa psów, japoński pies kishu, kishu, kishu charakter, kishu choroby, kishu historia, kishu hodowle, kishu info, kishu inu, kishu inu cena, kishu inu opis rasy, kishu inu sprzedam, kishu ken, kishu ken opis, kishu o rasie, kishu opinie, kishu opis, kishu opis rasy, kishu pielęgnacja, kishu pies, kishu polska, kishu rasa psow, kishu szczeniaki, kishu temperament, kishu umaszczenie, kishu użytkowość, kishu waga, kishu wygląd, kishu wysokość, kishu zdrowie, pielęgnacja kishu inu, pies kishu, pies kishu ken, psy rasy kishu inu, rasa psa kishu, rasy psów kishu inu, temperament kishu inu, yushoku kishu

Tagi artykułu: