Udostępnij ten artykuł.

Kleszcze u psa

Kleszcze to pasożytnicze stawonogi, które żywią się krwią swoich gospodarzy. Głównymi miejscami bytowania kleszczy są lasy liściaste oraz wysokie trawy, gdzie w spokoju czekają na swoich „nowych” gospodarzy. Gdy gospodarz zostanie znaleziony, kleszcz wpija się w jego skórę i pobiera krew. Pasożyt żeruje na swoim nowym właścicielu aż do czasu zakończenia posiłku. W zależności od rodzaju pasożyta może on przebywać na swojej ofierze od kilku godzin aż do kilku dni. Newralgicznymi obszarami na ciele psa są okolice uszu, wnętrza kończyn, miejsca pomiędzy palcami oraz fałdy skórne - tam właśnie najchętniej bytują wszelakie pasożyty.
Większość gatunków kleszczy przechodzi przez cztery etapy życia - postać jaja, larwy, nimfy i postać dorosłą. Kleszcze we wszystkich etapach rozwoju (poza jajem) mogą przywiązywać się do gospodarza. W zależności od gatunku okres życia kleszcza może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat. Dorosłe samice kleszcza mogą znieść na raz kilka tysięcy jaj.

  • Choroby przenoszone przez kleszcze

W powszechnym mniemaniu wszystkie kleszcze przenoszą choroby. W rzeczywistości jednak większa część kleszczy pozostaje wolna od wirusów i nie stanowi zagrożenia zarówno dla człowieka jak i dla psa. Niemniej zagrożenie chorobą jest zawsze możliwe i nigdy nie powinniśmy czuć się zbyt pewnie.
Większość chorób przenoszonych przez kleszcze rozwija się dopiero po pewnym czasie od zagnieżdżenia w warstwie podskórnej gospodarza. Im szybsza interwencja i wyeliminowanie pasożyta, tym mniejsze ryzyko zachorowania na którąś z groźną chorób (np. boreliozę). Objawy większości chorób odkleszczowych obejmują gorączkę i letarg, choć obecność niektórych pasożytów może również powodować osłabienie, kulawiznę, obrzęk stawów lub anemię. Objawy mogą trwać kilka dni, tygodni lub miesięcy w zależności od stopnia zainfekowania organizmu. Niektóre kleszcze może spowodować tymczasowy stan zwany "paraliżem kleszczowym", który objawia się trudnościami z chodzeniem, a nawet częściowym paraliżem kończyn tylnych. Objawy te zazwyczaj znikają zaraz po usunięciu kleszcza. Jeżeli którykolwiek z powyższych objawów odnosi się do stanu naszego pupila, powinniśmy zgłosić się do weterynarza. Kleszcze wywołują szereg groźnych chorób takich jak: Borelioza, Ehrlichioza, Anaplazmoza, Piroplazmoza i gorączka plamista Gór Skalistych.

  • Znajdowanie i usuwanie kleszczy u psa

Wyszukiwanie kleszczy na ciele psa powinno rozpocząć się od sprawdzenia okolic szyi, uszu, fałd skórnych i innych szczelin. Warto zaopatrzyć się w lateksowe rękawiczki, które uchronią nas przed bezpośrednim kontaktem z pasożytem. Dokładnie zbadanie psa jest czynnością żmudną i niewdzięczną. Musimy, bowiem odchylić włosy i zbadać każdy centymetr ciała. Aby badanie było dokładne należy wykonywać je w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Kleszcze mogą przybierać bardzo małe rozmiary, przez co ich wyłowienie wydaje się utrudnione. Jeżeli mieszkamy w okolicach wysokich traw i lasów liściastych, musimy być szczególnie wyczuleni na ich obecność i każdorazowo sprawdzać stan skóry zwierzęcia. Jeśli znajdziemy wczepionego kleszcza, należy go usunąć jak najszybciej. Poniżej zamieszczamy sprawdzone i skuteczne sposoby.


  • Kleszcz u psa

  • Usuwanie kleszcza

  • Kleszcz

  1. Zawsze należy nosić ze sobą rękawice lateksowe, które uchronią nas przed kontaktem z pasożytem.
  2. Do usunięcia kleszcza możemy użyć pęsety lub specjalnie zaprojektowanego narzędzia. Kleszcz powinien zostać uchwycony szczypcami jak najbliżej skóry. W żadnym razie nie wyrywamy kleszcza, gdyż bardzo możliwe, że nie usuniemy go w całości. Aby skutecznie usunąć pasożyta należy go wykręcać zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nie możemy również ściskać kleszcza - może to doprowadzić do wycieku szkodliwych substancji do ciała naszego pupila. Po usunięciu kleszcza należy obchodzić się z nim ostrożnie. Rozsądnym rozwiązaniem jest poddanie pasożyta specjalistycznym testom, które określą, czy pasożyt mógł przenosić choroby (testy są dostępne w aptekach). Z tego też względu trzeba umieścić kleszcza w małym, hermetycznym pojemniku (np. fiolce lub słoik). Po usunięciu kleszcza należy oczyścić skórę psa przy użyciu środków łagodzących, a następnie oglądać zaatakowane miejsce przez kilka, kolejnych dni. W przypadku przedłużającego się podrażnienia lub bolesności miejsca powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
  • Preparaty na kleszcze u psa

Jakie preparaty są najlepsze na kleszcze u psa? Optymalnym sposobem zabezpieczenia psa przed zagrożeniem płynącym ze strony kleszczy jest izolowanie go od miejsc bytowania pasożytów. Jak zostało wcześniej powiedziane, niezwykle istotne jest wykonywanie rutynowych kontroli, które zniosą ryzyko powikłań. Jeżeli mieszkamy w domu z ogrodem, musimy pamiętać o starannym przycinaniu trawników i utrzymywaniu roślin w nienagannym stanie. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie pestycydów; powinniśmy jednak wybierać środki, które są neutralne dla naszych pupili.

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na kleszcze u psa jest stosowanie produktów przeciwkleszczowych. Najpopularniejszym specyfikiem dostępnym na rynku jest Advantix. Advantix na kleszcze u psa ma podwójne działanie. Po pierwsze odstrasza kleszcze, zanim zdążą zagnieździć się w ciele gospodarza; po wtóre zabija je. Inną opcją jest stosowanie kołnierza przeciwkleszczowego, który jest zakładany na czas spacerów. Niektóre produkty są dostępne bez recepty, podczas gdy inne niestety jej wymagają. Choć produkty przeciwkleszczowe są zatwierdzone do użytku przez Towarzystwa Kynologiczne, należy pamiętać, że zawierają one składniki toksyczne. Właściciele muszą, zatem postępować zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi na opakowaniu. Nie wolno używać dodatkowych ilości produktu lub stosować więcej niż jeden preparat w tym samym czasie. Warto zdać sobie sprawę, że większość medykamentów działa niezwykle szkodliwie na koty. Właściciele muszą mieć również świadomość, że nie wszystkie produkty będą odpowiednie dla każdego psa. Niekiedy trzeba wypróbować kilkanaście metod, zanim znajdzie się tę, odpowiednią dla naszego czworonoga.

Tagi artykułu: