Udostępnij ten artykuł.

Kliker dla psa - co to jest, jak używać klikera w szkoleniu psa

Na przestrzeni wieków ludzie chwytali się różnych sposobów, by nauczyć psy odpowiednich zachowań. Szkolenie psa to proces, który wymaga przede wszystkim zrozumienia psiej natury. A ta, niezależnie od gatunku, wykazuje jedną, wspólną cechę – psy nie tylko chcą, ale także lubią uczyć się nowych rzeczy. Wszystko jednak rozbija się o to, jak nauczyć psa posłuszeństwa.

Jaką metodę wybrać, aby była ona skuteczna i okazała się optymalna? Jedną z najpopularniejszych – i jak pokazują badania – najskuteczniejszych – jest z pewnością kliker dla psa. To niewielkie urządzenie może okazać się niezwykle pomocne i zapewnić wspaniałe efekty, zarówno psu, jak i jego panu, przysparzając sporo radości.

Czym jest kliker?

Warto jednak zacząć od podstaw. Kliker dla psa – co to jest? To niewielkie urządzenie z przyciskiem. Naciśnięcie przycisku zawsze emituje charakterystyczny, krótki dźwięk. Właściciel psa używa klikera wtedy, kiedy chce nagrodzić psa za dobrze wykonane zadanie. Charakterystyczne kliknięcie to dla psiaka sygnał, że zrobił coś, czego oczekiwał jego pan. W nagrodę, zawsze czeka na niego jakiś smakołyk.

Cała istota szkolenia polega na tym, aby pies skojarzył i powiązał kliknięcie z właściwym zachowaniem i smakołykiem. Obserwacje pokazują, że wiele psów bardzo szybko „łapie” o co chodzi. Wykonywanie poleceń właściciela zwyczajnie im się opłaca, ponieważ otrzymują za to smakołyk.

kliker dla psa

Schemat szkolenia klikerowego przedstawia się następująco:

1. polecenie – 2. reakcja – 3. kliknięcie – 4. nagroda

Klikerowe szkolenie psa

Na uwagę zasługuje sama historia klikera, który jest dość wiekowym urządzeniem. Pierwsze klikery znane były już w latach 40. ubiegłego stulecia i co ciekawe, wcale nie były wykorzystywane do szkolenia psów. Ich pierwotną funkcją było komunikowanie się za pomocą sygnałów dźwiękowych z delfinami i rekinami. Skuteczność tej metody zaowocowała tym,że dziś kliker dla psa stanowi codzienność w szkoleniu czworonogów. Korzystanie z klikera ułatwia fakt, że metoda ta bazuje na automatycznych odruchach psów. Zwierzę wie, że za dobrze wykonany uczynek będzie nagroda. Właściciel jest więc zobowiązany, aby mu ją dać! Oszukiwanie psa, nienagradzanie go za kliknięcie, będzie dla niego jednoznacznym komunikatem, że właściciel nie traktuje go poważnie.

Rola, jaką odgrywa kliker w szkoleniu psa, może być dla nas bezcenna, jeśli zastosujemy się do kilku podstawowych zasad. Klikerowe szkolenie psa jest bowiem czynnością, wymagającą wielu cech, na czele z: odpowiedzialnością, systematycznością konsekwencją i opanowaniem.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, szkolenie klikerem opiera się na kojarzeniu dźwięku z nagrodą. Należy więc klikać tylko wtedy, kiedy pies faktycznie spełni naszą prośbę. Wyjątkiem jest rozpoczęcie szkolenia, kiedy powinniśmy wykształcić w naszym psie związek klik – nagroda. Klikajmy więc bez względu na to co robi pies, za każdym razem dając smakołyk. Kiedy pies wyrobi w sobie skojarzenie kliknięcia z przysmakiem, możemy przejść do kolejnego etapu i właściwego szkolenia.

szkolenie psa za pomocą klikera

Szkolenie psa za pomocą klikera

1. Skuteczne szkolenie psów za pomocą klikera, wymaga zastosowania się do kliku podstawowych wskazówek. Nie zmieniają się one podczas całego cyklu, dlatego warto je sobie dobrze zapamiętać. Znajdują się one poniżej.

2. Zacznij od prostych czynności. Wypowiedz imię psa na głos, a kiedy pies zareaguje, kliknij i daj mu nagrodę. To pozwoli wyrobić nawyk i skłonić psa do trudniejszych zadań.

3. Jak już wcześniej wspomnieliśmy – zawsze nagradzaj kliknięcie smakołykiem. Nie oszukuj psa, gdyż takie szkolenie nie przyniesie zakładanych efektów.

4. Klikaj tylko w danym momencie, kiedy pies wykonuje to, czego od niego oczekujesz. Tylko w ten sposób pies połączy dane zachowanie z kliknięciem (i nagrodą). Zbyt szybkie lub zbyt późne klikniecie wprowadzi dezorientację.

5. Kliknięcie wykonuj tylko jeden raz. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której pies słyszy kilka kliknięć w krótkim odstępie czasu, ponieważ takie zachowanie również może spowodować, że zwierzę nie skojarzy kliknięcia z właściwym zachowaniem.

6. Kliker nie jest od wołania psa. Jeśli chcesz przywołać swojego pupila, nie klikaj „na niego”. Zrób to dopiero wtedy, kiedy psiak zacznie zmierzać w twoją stronę. Pozwoli to psu powiązać reakcję na bodziec z nagrodą.

Stosując się do wymiennych wyżej wskazówek, z pewnością nasze klikerowe szkolenie przybierze taki przebieg, jakiego byśmy sobie życzyli charakterystyczną cechą szkolenia klikerowego jest ego powtarzalność – bez względu na to, czego wymagamy od psa, zawsze konsekwencją tego jest kliknięcie i smakołyk. Pozwala to płynnie przechodzić od nauki najprostszych czynności, do bardziej skomplikowanych – zasada zawsze jest taka sama.

nauka podczas agility za pomocą klikera dla psa

Czego nie należy robić, praktykując klikerowe szkolenie psów?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że ich uszy są bardzo wrażliwe, a dźwięk emitowany przez klikera dla psa może być donośny. Właśnie dlatego, należy uważać, aby nie używać klikera zbyt blisko psa. Wielką zaletą klikera w szkoleniu psa jest fakt, że jego dźwięk zawsze brzmi w ten sam sposób. Psy często wyczuwają zmianę tonu u swojego właściciela. Inaczej reagują kiedy wymawiamy jego imię radośnie, inaczej, gdy w naszym głosie brzmi przygnębienie. Zmienne reakcje ludzi mogą dezorientować psa i wzbudzać w nim wątpliwości. Kolejna korzyścią jaką daje szkolenie psów za pomocą klikera jest fakt, że kliknięcie jest niezwykle precyzyjnym sposobem zaznaczenia właściwego zachowana we właściwym momencie. Inne formy pochwały, takie jak rekcja słowna, mogą być spóźnione lub trwać zbyt długo. Kliknięcie jest z kolei idealną formą reakcji na właściwe zachowanie psa.

Kliker – zalety i wątpliwości

Właściciele psów mają jednak często wątpliwości, czy szkolenie psa za pomocą klikera jest właściwe. Podstawowa rozterka wiąże się z tym, czy klikanie będzie obowiązkowe przez całe życie? Specjaliści dowodzą, że nie ma takiej potrzeby. Jeśli pies wyrobił w sobie nawyk reagowania na nasze polecenie, z pełna odpowiedzialnością możemy zrezygnować z klikania. Nawyk będzie na tyle silny, że ilekroć rozkażemy psu wykonanie tej konkretnej rzeczy, pies wykona ją niezależnie od kliknięcia. Często kliker dla psa stanowi utrapienie dla właściciela. Przydadzą się tutaj zdolności organizacyjne, gdyż wychodząc na szkolenie musimy zapanować nad psem, wziąć ze sobą kliker, przekąski, a nierzadko także inne elementy wyposażenia. Jednak pomimo tych wszystkich utrudnień, klikerowe szkolenie psów jest niezwykle popularne i – co najważniejsze – niezwykle skuteczne.

kliker pomocny przy szkoleniu szczeniaków

Wielu właścicieli psów pyta także ile kosztuje kliker dla psa?

Cena takiego urządzenia nie jest wysoka. Zazwyczaj kliker dla psa to wydatek od 7,50 zł do 29 złotych. Nie jest to więc wygórowana cena, wziąwszy pod uwagę skuteczność i komfort, jaki zapewnia szkolenie psa za pomocą klikera.

Tagi artykułu: