Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Kociarze kontra psiarze

"Aby mieć właściwe spojrzenie na własną pozycję w życiu, człowiek powinien posiadać psa, który będzie go uwielbiał i kota, który będzie go ignorował"

Derek Bruce

"Motto kota: nieważne, co zrobiłeś - zawsze próbuj, by wyglądało na to, że to sprawka psa" 

Jaka jest podstawowa różnica między psem a kotem? Pies rozumuje tak: "Karmią mnie, opiekują się mną, kochają mnie, muszą być bogami". Kot zaś tak: "Karmią mnie, opiekują się mną, kochają mnie, więc jestem bogiem".

Kociarze i psiarze od dawien dawna starają się udowodnić stronie przeciwnej, że ich ulubieńcy są inteligentniejsi, wierniejsi, bardziej uczuciowi i przyjacielscy od pupili przeciwników.

Spróbujmy zatem zastanowić się, dlaczego część osób woli towarzystwo kotów, a część – psów?

Odpowiedź nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Naukowcy z University of Texas w Austin doszli do wniosku, że różnice między kociarzami i psiarzami zasadzają się na wrodzonych cechach osobowościowych.
Naukowcy udostępnili w Internecie ankietę, w której pytali użytkowników, czy wolą koty, czy też psy. Po udzieleniu odpowiedzi na wstępne pytanie, internauci wypełniali szczegółowy kwestionariusz. Co z tego wynikło?

Osoby wybierające koty okazały się introwertykami.

Psiarzom przypisywano natomiast pozytywne nastawienie do życia, wysoki poziom energii witalnej i entuzjazm. Amatorzy szczekających czworonogów okazali się o 13% bardziej towarzyscy, empatyczni, godni zaufania i altruistyczni. Badania pokazały również, że psiarze szybciej nawiązują kontakty międzyludzkie i wzbudzają większe zaufanie niż właściciele kotów. Powyższy zestaw cech nie jest jeszcze kompletny. Na sam koniec zostawiliśmy najsmaczniejszy kąsek: odpowiedzi udzielone przez użytkowników wskazują, że psiarze są bardziej zdyscyplinowani, obowiązkowi i mają większą tendencję do planowania działań niż kociarze. Idealny profil osobowościowy, czyż nie?

Cechy przypisywane kociarzom pokrywają się w dużej mierze z cechami przypisywanymi samym czworonogom ! Po pierwsze: indywidualizm. Nie od dziś wiadomo, że koty chodzą własnymi drogami i niechętnie słuchają się swoich właścicieli. Koty od zawsze kojarzą się z czymś tajemniczym, surrealistycznymi, ponadzmysłowym. Właściciele kotów również są odbierani jako artystyczne dusze, jednostki kreatywne i uzdolnione, a także przejawiające zdolność do niekonwencjonalnego myślenia.  
Kociarze częściej przejawiają tendencję do popadania w stany depresyjne i melancholię.

Psiarze i kociarze które ma jaka psychikę

Już na pierwszy rzut oka widać, że wyniki badania są dość mocno skonwencjonalizowane. Ogólnie rzecz ujmując, psiarze są postrzegani jako jednostki aktywne i entuzjastycznie nastawione do życia. Kociarze natomiast to smętni introwertycy, osoby samotne i wyjęte z normalnego życia. Dużym błędem popełnionym przez naukowców jest zupełne odrzucenie pragmatycznych powodów wyboru zwierzęcia domowego. Pamiętajmy, że część osób wybiera koty, gdyż aktywny tryb życia nie pozwala im na odbywanie częstych spacerów z psami. Koty są poza tym tańsze w utrzymaniu i mniej wymagające.

Statystyki

Nie ulega wątpliwości, że psy cieszą się większą sympatią ankietowanych. Około 50% badanych twierdzi, że większą sympatią darzy psy.  Zaledwie 12% przyznaje się do sympatyzowania z miauczącymi czworonogami. 25% użytkowników przyznało, że lubią zarówno psy, jak i koty. Pozostała część ankietowanych wyraziła niechęć do obydwu gatunków (jak tak można?). Mamy nadzieję, że w przyszłości naukowcy przeprowadzą dogłębniejsze i bardziej wiarygodne badania.

Zapraszamy do komentowania wyników!

Psy i koty

Tagi artykułu: