Udostępnij ten artykuł.

Kolor umaszczenia u Labradorów

Jedną z najpopularniejszych obecnie ras psów jest w Polsce labrador retriever. Psy tej rasy występują w kilku formach barwnych. Kolor umaszczenia u labradorów jest bardzo atrakcyjny. Warto sprawdzić, jakiego koloru szczenię labka będzie nam odpowiadało najbardziej!

Poza wspaniałym charakterem, inteligencją i karnością oraz mocną budową ciała, labradory cechuje również specyficzna okrywa włosowa! Dla przyszłych właścicieli szczególnie ważny jest jednak kolor umaszczenia u labradorów.

Bez względu na kolor sierści, włos okrywowy u tych psów jest krótki, prosty i bardzo gęsty oraz twardy w dotyku. Labradory słyna jednak głównie ze swojego bardzo gęstego i dobrze natłuszczonego podszerstka, który jest przez to bardzo odporny na niekorzystny wpływ pogody i niemal wcale nie namaka wodą. Ponieważ labradory są klasyfikowane wg FCI jako aportery, jest to ich ważna cecha przystosowawcza. Psy te mogą pływać i nurkować dzięki temu dosłownie o każdej porze roku!

kolor umaszczenia u labradorów biszkotowy, czarny i wątrobiany

szczeniaki labrador retrievera od lewej - biszkoptowy, czarny i wątrobiany

Kolor umaszczenia u labradorów występuje w trzech głównych formach barwnych. Sierść może być na przykład całkowicie czarna, przy czym jest to najbardziej pożądany, choć nie za często występujący kolor. Czarne labradory są jednak poszukiwane do pracy w różnych służbach państwowych, jak np. służby celne, policja, wojsko, służby ratownicze. Najwięcej szczeniąt w tej rasie rodzi się z umaszczeniem żółtym sierści, zwanym też biszkoptowym i dlatego ta forma barwna jest najpopularniejsza! Najrzadszą z podstawowych form barwnych labradorów, jest umaszczenie wątrobiane, nazywane również czekoladowym. Ten kolor umaszczenia u labradorów jest przez wielu hodowców pożądany na równi z czernią.

kolor umaszczenia u labradorów czarny

labrador retriever czarny

Inna ciekawa cecha u tej rasy, to fakt, że jedynie umaszczenie żółte (czyli biszkoptowe) występuje u labradorów w wielu odcieniach. Najjaśniejsza i najczęściej spotykana jest sierść jasnokremowa, czyli ecru. Równie popularny jest też kolor beżowy. Natomiast formą barwną sierści labradorów spotykaną najrzadziej, jest kolor ogniście rudy, podobny do sierści lisa.

kolor umaszczenia u labradorów biszkoptowy

labrador retriever biszkoptowy

Kolor umaszczenia u labradorów, zgodnie z wzorcem FCI, dopuszcza również obecność małej, białej plamki na przedpiersiu psa. Najczęściej plamka ta występuje u osobników umaszczonych na czarno lub czekoladowo. U psów umaszczonych jaśniej, jeśli jest, to raczej mało widoczna.

kolor umaszczenia u labradorów wątrobiany

7 miesięczny labrador retriever czekoladowy

U psów starzejących się, wraz z wiekiem zaczynają się też pojawiać w sierści okrywowej pojedyncze włosy koloru siwego. Jest to normalna cecha fizjologiczna, związana ze starzeniem się organizmu psa. Najwięcej siwych włosów pojawia się zwykle na kufie, czyli pysku psa.

oznaki starzenia się psa - siwe włosy na pysku i łapach psa labradora

oznaki starzenia się psa - siwe włosy na pysku i łapach psa labradora

Tagi artykułu: