Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Kołtuny u psa

Kołtuny u psa to innymi słowy splątane włosy, które nie sposób rozczesać bez szkody dla ich właściwej struktury. Kołtuny u psa są zjawiskiem typowym i powstają na skutek nieprawidłowej pielęgnacji i opieszałości właściciela w rozczesywaniu włosa zwierzęcia. Często tworzą się także na skutek wplątania się we włos liści, rzepów, gum do życia, odchodów pasożytów, cukierków, bądź też zlepienia kleistymi maziami. Pomimo, że problem kołtunów wydaje się banalny, w rzeczywistości mogą prowadzić one do poważnych problemów zdrowotnych i infekcji bakteryjnych przykładem tego może być splot włosa w uchu, który częstokroć powoduje zapalenia ucha zewnętrznego. Równie poważne zagrożenia niosą kołtuny powstające w okolicach rodnych zwierzę nie może prawidłowo pielęgnować i czyścić tych miejsc.

Zapobieganie powstawaniu kołtunów u psa jest bardzo proste, niemniej wymaga od właściciela poświęcenia odpowiedniej ilości czasu i sumienności w czasie wykonywania zabiegów. Rasy długowłose są bardziej niż inne narażone na powstawanie kołtunów. W związku z tym powinniśmy czesać czworonogi przynajmniej raz dziennie przy użyciu odpowiednich, metalowych grzebieni, bądź zgrzebeł. Aby ułatwić rozczesywanie sierści, możemy skorzystać ze specjalnych balsamów i olejków, które rozprowadzamy w małych ilościach po ciele zwierzęcia. Powstawanie kołtunów stanowi skutkową użycia nieprawidłowych kosmetyków.

Właściciele nie zdają sobie sprawy, że mycie psa szamponem dla ludzi powoduje daleko posuniętą degradację włosa i sprawia, że plącze się we wszystkie strony. W sklepach zoologicznych odnajdziemy specjalne kosmetyki przeznaczone dla naszych pupili niekiedy dedykowane konkretnym rasą. Po umyciu psa powinniśmy powoli rozczesać jego sierść, a następnie wysuszyć przy użyciu suszarki. Wiele psów ma problem z tolerancją takowych urządzeń, niemniej należy je przyzwyczaić do rytuału pielęgnacyjnego. Suszarka winna mieć chłodny nawiew; tuż po wysuszeniu pasma należy je rozczesać. Bardzo ważnym elementem zabiegu jest zastosowanie specjalnego olejku z lanoliny, który zabezpieczy włos przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, a także zapobiegnie nadmiernemu przyciąganiu nieczystości z otoczenia.

Psy ras szorstkowłosych nie wymagają aż tak intensywnej pielęgnacji; wystarczy, że dwa razy do roku poddamy je zabiegowi trymowania sierści, (czyli usuwaniu podszerstka).

Co zrobić, jeśli kołtuny u psa już się pojawią?

Jeżeli zauważymy kołtun u psa, możemy skorzystać z trzech opcji: wyczesanie, wycięcie, bądź też potraktowanie specjalnym preparatem. Wyczesanie kołtuna jest zabiegiem bardzo bolesnym i co za tym idzie nie wszystkie psy godzą się na takie rozwiązanie. Aby wyczesać kołtun potrzebujemy odpowiedniego zgrzebła z wąsko rozstawionymi ząbkami. Ryzykiem, jakie niesie za sobą rozczesanie kołtunów, jest osłabienie struktury włosa i jego kruszenie. Wyczesanie może odbywać się jedynie wtedy, gdy kołtun nie jest głęboko osadzony.

Walka z kołtunami u psa spaniela

Spriskiwanie kołtunów u spaniela

Wycięcie kołtuna u psa stanowi konieczność, kiedy wszystkie inne środki zaradcze zawiodły. Zanim podejmiemy się samodzielnego wycinania kołtuna należy stwierdzić, jak głęboko jest on osadzony. Niektóre, niewielkie kołtuny możemy wyciąć za pomocą zwykłych nożyczek, inne niestety tworzą zbite masy, które wciągają skórę zwierzęcia do środka. Kiedy mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem, w żadnym razie nie należy działać samodzielnie. Jedyną, pewną metodą jest wygolenie zakołtunionego miejsca musimy działać wówczas bardzo delikatnie i obserwować reakcje psa.
Przed podjęciem tak drastycznych działań należy wypróbować alternatywne rozwiązania takie jak wykorzystanie preparatów kosmetycznych z dużą zawartością olejków z awokado. Olejek wnika głęboko w strukturę włosa i pozwala na jego głęboką odbudowę, regenerację i nawilżenie. Nawilżony i odbudowany włos nie wykazuje tendencji do kołtunienia i splątania.

Tagi artykułu: