Udostępnij ten artykuł.

Konkursy Pracy Retrieverów

   Po przeprowadzeniu szkolenia z zakresu myślistwa warto pomyśleć o udziale w konkursie pracy Retrieverów. Opiekunowie muszą być jednak świadomi, że nie jest to konkurs łatwy i nierzadko trwa kilka godzin. Przez cały ten czas pies musi być maksymalnie skoncentrowany i zorientowany na współpracę z właścicielem. Konkursy pracy to duże obciążenie fizyczne i psychiczne dla zwierzęcia, dlatego też nie warto spieszyć się z decyzją o akcesie. 

     Uczestnicy szkolenia zazwyczaj nie zadowalają się pojedynczym konkursem i chętnie biorą udział w kolejnych odsłonach zawodów. W czasie sezonu można wziąć udział w kilku konkursach. Każda kolejna odsłona ukazuje postępy w pracy i poziom zaawansowania czworonoga.

Konkursy pracy Retrieverów – Kiedy wystawiać psa?

     Labrador musi być starannie przygotowany do każdego konkursu, gdyż sędziowie nieprzychylnie patrzą na psy nieułożone i przewodników, którzy nie są w stanie ogarnąć pupila. Jeżeli wydaje nam się, że sama pasja i wrodzone umiejętności myśliwskie wystarczą do wygrania zawodów, jesteśmy w dużym błędzie. Sędziowie zwracają uwagę przede wszystkim na współpracę na linii opiekun-pies, posłuszeństwo oraz pracę, jaka została włożona w  przygotowanie psa do konkursu.

Organizowane przez Polski Związek Łowiecki Konkursy Pracy Retrieverów mogą być rangi regionalnej, krajowej lub międzynarodowej.

Labradory startują w trzech klasach zawodów:

 

A – klasa młodzieżowa (próby pracy dla młodych psów w wieku do 24 miesięcy; dyplom zdobyty w tej klasie nie daje użytkowości i nie jest podstawą do wystawiania psa w klasie użytkowej);

Konkurencje:

  • Chodzenie bez smyczy
  • Przychodzenie do nogi
  • Pozostawanie na miejscu

 

Te 3 konkurencje odbywają się razem. Pies powinien wiernie podążać przy nodze przewodnika, po zatrzymaniu powinien sam usiąść. Biegający swobodnie pies po jednorazowym przywołaniu przybiega do przewodnika i oczekuje na dalsze komendy. Po odłożeniu psa przewodnik odchodzi na ok. 30 m, pada strzał. Pies nie powinien reagować i spokojnie czekać na powrót przewodnika.

Aport z lądu

Po upadku strzelonego ptaka za zgodą sędziego pies wysyłany jest po aport. Pies musi czekać na komendę po aport. Najwyższą ocenę otrzymuje gdy odnajduje i podejmuje zwierzynę szybko, najkrótsza drogą wraca do przewodnika i oddaje aport w pozycji siedzącej do ręki przewodnika.

Aport z otwartej wody

Przebieg i wymagania stawiane psu podobnie jak w konkurencji 4.. W tej konkurencji dodatkowo pies traci punkty, gdy przed oddaniem aportu otrzepuje się z wody.

Aport Labradora z wody

Konkurs pracy retrieverów - aport z wody

B – klasa standardowa (dla wszystkich grup wiekowych);

W zakres wchodzą omówione powyżej konkurencje 1. – 5. plus pięć dodatkowych.

Konkurencje:

  • Aport z szuwarów

Pies powinien jak najszybciej znaleźć i zaaportować w siadzie kaczkę bez otrzepywania się. W tej konkurencji dopuszcza się kierowanie psem.

  • Włóczka ptaka.
  • Włóczka królika

Początek włóczki zaznacza się piórami bażanta czy kępką sierści (turzycy) zająca. Włóczkę ciągnie się z wiatrem 150 m z dwoma załamaniami, na końcu włóczki pozostawiany jest ptak lub zając. Przewodnik naprowadza psa na początek włóczki, zaznajamia z zapachem zwierzyny, może prowadzić psa 20 m na pozostawionym śladzie, następnie puszcza psa. Retriever, który podąża wiernie po pozostawianym śladzie, po znalezieniu zwierzyny wraca najkrótszą drogą do przewodnika  i oddaje aport w siadzie, dostaje najwyższą ocenę.

  • Marking

Marking, czyli zdolność zapamiętywania miejsc upadku strzelonego ptactwa, to cecha charakterystyczna retrieverów. W odległości ok. 15 m od psa pomocnik (po strzałach) rzuca 3 sztuki ptactwa w promieniu 180 stopni w wysoką trawę. Przewodnik wysyła psa po rzucane ptaki. Pies powinien nawet bez kierowania odnaleźć i zaaportować wszystkie 3 sztuki. Błędem jest, gdy pies szuka w innym kierunku niż były rzucane ptaki.

Aport labradora kaczki w konkursie pracy retrieverów

Konkurs pracy retrieverów - bobrowanie za żywą kaczką

C – klasa poszerzona (o podwyższonym stopniu trudności)

Odszukiwanie zagubionej zwierzyny.

Pies kierowany komendami przewodnika ma znaleźć podłożonego wcześniej w odległości 50 m zająca lub ptaka. Pies powinien reagować na komendy przewodnika i znaleźć zwierzynę w ciągu 6 minut.

Bobrowanie za żywą kaczką.

Pies z pasją powinien bobrować w trzcinach za żywą kaczką z podciętymi lotkami wypuszczoną przed rozpoczęciem konkurencji.

Aport lisa z ogrodzenia.

Pies po włóczce (ok. 30 m) ma znaleźć lisa w ogrodzeniu (czworobok o wysokości 60 cm) i zaaportować go przewodnikowi. Nie jest błędem, gdy pies lądując po wyskoku z ogrodzenia na chwilę wypuści lisa z kufy i natychmiast go podejmie.

     Konkursy pracy Retrieverów opierają się na systemie punktacji od 0 do 4. Ocenę należy przemnożyć przez współczynnik adekwatny do trudności konkurencji. Każda konkurencja ma też limit punktów decydujący o stopniu dyplomu.

Konkursy są niestety płatne; każdy występ kosztuje od 70 do 100 złotych. Właściciel jest zobowiązany do przedstawienia zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Punktem niezbędnym jest także kontrola weterynaryjna. Przed zawodami nie podajemy psu jedzenia – jedynie wodę. Po konkursie podajemy psu miskę z jedzeniem.

A jak wygląda sam konkurs pracy retrieverów?

    Przed zawodami losowane są numery startowe, a opiekunowie zostają przydzieleni do określonych zespołów sędziowskich. W przerwach między konkursami konieczne jest trzymanie psa na otoku.

Konkursy pracy Retrieverów

     Przed rozpoczęciem pracy do dobrego tonu należy zgłoszenie gotowości psa do przystąpienia do danej konkurencji. Przyjmujemy zatem stosowną postawę i meldujemy się sędziom, wypowiadając na przykład taką formułkę: „Darz Bór! Przewodnik………. (imię i nazwisko) zgłasza psa ….. (nazwa) do konkurencji aport z szuwarów” i wręczamy kartę oceny psa. Sędziowie pytają, w jaki sposób pies oddaje aport i już nic nie stoi na przeszkodzie, by pies rozpoczął pracę.

Tagi artykułu: