Zobacz także:
Najnowsze badania naukowe wskazują, że jedną z przyczyn agresji wśród zwierząt jest nieprawidłowa i nieprzemyślana dieta. Kontrola agresji psa za pomocą zmian w diecie stanowi jedną z metod walki z agresją. Kontrola agresji psa jest możliwa dzięki zastosowaniu diety niskobiałkowej, wzbogaconej tryptofanem.
Tryptofan jest jednym z ośmiu aminokwasów odpowiedzialnych za prawidłową syntezę białek. Tryptofan jest także odpowiedzialny za powstawanie serotoniny, która jak powszechnie wiadomo jest odpowiedzialna za wywołanie odczucia zadowolenia.
Dieta niskobiałkowa może powodować ogólne osłabienie organizmu zwierzęcia. W związku z powyższym należy dostarczać psu odpowiednią ilość węglowodanów i tłuszczów, które zaspokoją jego potrzeby energetyczne. Niezwykle istotnymi suplementami diety są witaminy C i E, kwasy liponowe oraz kwas Omega-3. W sklepach zoologicznych znajdziemy szereg preparatów witaminowych, które pozwalają znormalizować dietę i dostarczają psów niezbędnych witamin i minerałów. Aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na węglowodany możemy podawać psu pewne, typowe przekąski: ciasteczka ryżowe, chleb, kukurydzę. Właściciele często nie znają umiaru i podają psom zbyt duże ilości pożywienia. Ustalenie prawidłowego limitu kalorycznego i ścisłe przestrzeganie diety jest możliwe dopiero po konsultacjach z lekarzem. Nie wszystkie psy mogą, bowiem przejść na dietę niskobiałkową. Kontrola agresji psa za pomocą zmian w diecie nie jest możliwa, jeżeli pies choruje przewlekle i ma ściśle określoną, dzienną dietę.
Przejście na dietę niskobiałkową nie powinno odbywać się w sposób mechaniczny i z dnia na dzień. Właściciel musi przygotować swojego czworonoga i sprawić, że zmiana nawyków żywieniowych nie będzie aż tak uciążliwa i straszna. Pierwszy etap zmiany diety psa obejmuje wprowadzanie takich produktów jak: ziemniaki, płatki owsiane i jęczmień. Produkty wprowadzamy w proporcji 1:10 i stopniowo zmniejszamy różnice pomiędzy gramaturą starej i nowej diety. Pierwszy etap przyzwyczajania psa do nowego jadłospisu powinien trwać około dwóch tygodni. Następnym krokiem jest zmniejszenie nominalnej wielkości karmy i stworzenie miejsca na mały posiłek zawierający czyste węglowodany.
Po upływie kilku godzin od spożycia właściwego posiłku należy podać psu posiłek oparty na węglowodanach. Warto już na wstępie zaznaczyć, że pies może grymasić i odrzucać nasze pierwsze propozycje. Najlepszymi źródłami węglowodanów są: ziemniaki, jęczmień, brązowy ryż, marchewka, zielona papryka, groszek etc. Ważne, aby w pożywieniu znajdowała się dzienna dawka witaminy B.
Jeżeli pies nie chce spożywać podawanych przez nas specjałów, możemy skorzystać z jeszcze innej możliwości wprowadzania do jadłospisu pożądanych przekąsek. Po pierwsze bierzemy jedną część gotowanego łososia, jedną część mięsa indyczego, dwie części szpinaku oraz sześć części ryżu. Tak przygotowaną mieszankę dzielimy na kilkanaście małych kuleczek, po czym wszystkie zamrażamy. Za każdym razem, kiedy podajemy psu posiłek, podgrzewamy jedną kuleczkę i mieszamy wraz z właściwą karmą.
Pierwsze zmiany w zachowaniu psa powinny być widoczne po upływie dwóch miesięcy. Oczywiście, nie należy sądzić, że sama zmiana diety poskutkuje złagodzeniem charakteru zwierzęcia i wpłynie na jego postępowanie. Równie istotne, co zbilansowane posiłki są także odpowiednie ćwiczenia behawioralne i stały kontakt z psim psychologiem. Jedynie kompleksowe potraktowanie problemu może wpłynąć na poprawę zachowania zwierzęcia.
Jeżeli zobaczymy pewne zmiany w zachowaniu, możemy przejść na system niskobiałkowy i rozpocząć podawanie psu takowej karmy. Przez pierwsze dni należy jednak zwracać na czworonoga szczególną uwagę. Kontrola agresji psa za pomocą zmian w diecie jest procesem ciągłym i trwa do końca życia czworonoga.