Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Kości dla psa

Czy zdarzyło Wam się zastanowić, jak kości wpływają na organizm naszych psów? Kości dla psa surowe czy gotowane? Czy powinniśmy dawać swoim pupilom kości, a jeśli tak – to jakie? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Właściwa, odpowiednio zbilansowana dieta, stanowi jeden z podstawowych warunków dobrego zdrowia naszego psa. Składniki odżywcze, których potrzebują nasze czworonogi, znajdziemy w wielu przysmakach i smakołykach. Począwszy od naturalnych, które możemy przygotować samemu, poprzez te gotowe, dostępne w sklepach dla zwierząt. Jednym z najpopularniejszych rodzajów pokarmu, od zawsze kojarzącego się z psami, są kości. Widok psa żującego kość jest zupełnie naturalny.

Jak wybrać kość dla psa?

Kość dla psa może być świetnym daniem, które pozytywnie wpłynie na jego organizm, dostarczy mu wiele przyjemności i sprawi, że nasz czworonóg miło spędzi czas. Równocześnie, żucie i gryzienie kości może spowodować szereg infekcji, często poważnych, takich jak zapchanie jelita czy przebicie przewodu pokarmowego. Jak zatem wybrać kość dla psa, aby oszczędzić zarówno jemu jak i sobie cierpienia i stresu? Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na to, jakie kości wybieramy. Szczególną uwagę zwrócić należy na to, jaki rodzaj kości podajemy psu, jak duże są kości, czy są to kości drobiowe, wieprzowe czy wołowe, surowe czy ugotowane? Bez dwóch zdań, kości dla psów to niezwykle rozbudowane zagadnienie, a jeśli nie mamy dostatecznej wiedzy, lepiej zastąpić je innymi przysmakami. Nie oznacza to bynajmniej, że nie wolno podawać psu kości. Należy jednak dochować kilku zasad, które zapewniają bezpieczne żucie kości przez naszego psa.

kości dla psa surowe czy gotowane

surowa kość dla psa

Kość dla psa – surowa czy gotowana

Kości dla psa gotowane czy surowe? Na to pytanie warto poznać odpowiedź przed podaniem kości psu. Wielu specjalistów z zakresu żywienia czworonogów wyraźnie przestrzega przed podawaniem psom kości gotowanych i smażonych. To właśnie takie najczęściej posiadamy – choćby w postaci resztek z obiadu. Niestety, proces gotowania lub smażenia, doprowadza do znacznego osłabienia struktury kości, którą po rozgryzieniu przez psa, łatwo łamie się na drobne, ostre kawałki. Zastanawiają się czy lepsze będą dla psa kości surowe czy gotowane, należy pamiętać o tym, że jego przełyk i jelita są szczególnie narażone na uszkodzenie. Kawałki te mogą doprowadzić do zadławienia lub nawet przebicia przewodu pokarmowego. Jeśli już zdecydujemy się podawać psu kość, najlepiej wybrać kości surowe.

gotowane kości dla psa

ugotowana kość dla psa

Kości z kurczaka i królika – nie podawaj ich psu

Istnieje spora grupa kości, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy podawać naszym psom! Są to kości z kurczaka, indyka, kaczki, gęsi, królika. Kości drobiowe, – bo o nich mowa, zaliczają się do grupy tzw. kości pneumatycznych. Oznacza to, że są one wypełnione powietrzem, a ich struktura sprawia, że łatwo pękają. Również te kości łamią się na drobne kawałki i mogą zaszkodzić naszemu psu.

Dobierając kości dla psa, należy szczególną uwagę zwracać nie tylko na ich rozmiar, ale także na to, jak drobne mogą być odłamki. Z tego powodu, kości z kurczaka, gęsi, indyka czy królika, nie są wskazane dla naszych psów.

Objawy uszkodzenia przewodu pokarmowego, zadławienia czy przebicia jelita mogą przybierać różne formy, zależnie od gatunku i rodzaju psa. Co więcej – reakcja na może wystąpić nawet kilka tygodni po jedzeniu kości! Wszystko, dlatego, że mniejsze odłamki mogą uszkadzać przewód pokarmowy systematycznie, a ból będzie stopniowo się nawarstwiać.

kości które nie powinien dostawać pies

odpadki po obiedzie - kości z kurczaki których nie powinien zjadać nasz pies

W przypadku mniejszych psów, niebezpieczne mogą być także chrząstki. Jeśli nasz pies zazwyczaj jest ruchliwy i wszędzie go pełno, a nagle staje się apatyczny i osłabiony, może być to jedna z oznak niedrożności przewodu pokarmowego. Podobnie jak fakt, że pies biega dookoła własnej osi. Jeśli ma to miejsce po jedzeniu i nie ma formy zabawy, może to oznaczać, że nasz pies próbuje poradzić sobie z jakimś zalegającym w przełyku przedmiotem. Częstym objawem problemów z układem pokarmowym jest także biegunka oraz brak możliwości wypróżniania się.

Biegunka może wystąpić szczególnie w przypadku psów, które nie przywykły do żucia kości. Jeśli więc decydujemy się na podawanie kości, należy włączać je do diety naszego psa systematycznie, zaczynając od mniejszych ilości. Przekonanie, że duże psy łatwo poradzą sobie z kośćmi, jest błędne. Spożywanie kości może być tak samo niebezpieczne dla małych, jak i większych psów, które również narażone są na problemy z układem pokarmowym.

Kości dla psa z Allegro – sprawdź, co kupujesz!

Alternatywą dla tradycyjnych kości zwierzęcych, będą wszelkiego rodzaju kości do gryzienia i czyszczenia zębów dla psa. Przysmaki typu dental, czyli psie smakołyki znajdziemy w sklepach zoologicznych. Nie każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę z faktu, jak wiele zalet może mieć podawanie sztucznych kości dla psa Trixie czy innych firm. Tego typu przekąski pomagają ścierać płytkę nazębną, poprawiają sprawność jelit i służą do pielęgnacji jamy ustnej. Wzmacnianie zębowe czy niwelacja przykrych zapachów to kolejne zalety, jakimi charakteryzują się kości dla psa Trixie czy Pedigree.

kości do gryzienia i czyszczenia zębów dla psa

przeróżne kości do gryzienia i czyszczenia zębów dla psa

Wybierając przekąski dla psa, zwracajmy jednak uwagę na to czy posiadają one odpowiednie atesty. Zarówno w sklepach, jak i na Allegro kości dla psów sprzedawane są przez osoby, chcące zrobić łatwy interes na naszej niewiedzy. Sprzedają one produkty, które nie mają odpowiednich zezwoleń. Standardowym jest posiadanie atestu Polskiego Towarzystwa Weterynaryjnego.

Oznaczone tym znakiem kości do gryzienia i czyszczenia zębów, a także pozostałe przekąski, takie jak paski do żucia, są bezpieczne. Sprawią naszemu psu wiele przyjemności i nie wymagają czasu na przygotowywanie, gdyż są to produkty gotowe do spożycia. Mając tak szeroką gamę możliwości,w zakresie przekąsek kostnych do czyszczenia zębów i gryzienia, możemy wybrać jedną z nich. Nie jesteśmy skazani na kości z kurczaka, indyka, kaczki czy królika, które mogą być dla psiaka niebezpieczne.

Warto dodać, że gotowe przysmaki posiadają wiele składników odżywczych i witamin, dzięki czemu stanowić będą pełnowartościowy element diety każdego psa. W dodatku, gotowa kość dla psa, czy inny smakołyk, to także wiele frajdy i wspaniałej zabawy dla czworonoga. Jeśli nie możemy poświęcić mu czasu, podanie takiego przysmaku z pewnością będzie stanowiło doskonałe lekarstwo na nudę. Bezpieczne, smaczne i zdrowe kości dla psów do gryzienia i czyszczenia zębów, mogą być stałym składnikiem psiej diety.

Tagi artykułu: