Udostępnij ten artykuł.

Koty, rybki, króliki i inne zwierzęta domowe

     Nie od dziś wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Niestety, nie wszyscy z nas mogą pozwolić sobie na zakup lub adopcję psa. Trudno sobie wyobrazić osobę, która większość dnia spędza z pracy i dopiero po kilku godzinach wraca do domu i wychodzi z psem na krótki spacer. Czy to jednak oznacza, że zapracowany singiel bądź młode małżeństwo muszą rezygnować z pomysłu zakupu zwierzęcia? Skąd! Przecież mamy tyle możliwości – wystarczy tylko pomyśleć. W niniejszym artykule przedstawimy kilka zwierzątek domowych, które są o wiele mniej absorbujące od psów i stosunkowo tanie w utrzymaniu. Życzymy miłej lektury!

Kot

     Kot domowy może żyć nawet 20 lat. Koszty jego utrzymania są stosunkowo niewielkie, jednak musimy liczyć się z tym, że na którymś etapie życia będzie potrzebował opieki weterynaryjnej i leczenia. Koty do szczęścia potrzebują kilku rzeczy: kuwety ze żwirkiem, pełnej miski jedzenia i drapaka. Koszt zakupy kuwety oscyluje w granicach 20-30 zł; opakowanie silikonowego żwirku to koszt rzędu 15 złotych, przy czym żwirek starcza na około miesiąc. Większość właścicieli kotów kupuje swoim zwierzakom suche jedzenie, które jest dość tanie – ok. 15 zł za 750 gramów najpopularniejszej Puriny. Jedzenie wystarcza średnio na trzy tygodnie. Podsumowując, nasze wydatki nie przekroczą 50 zł na miesiąc. 
    Koty bywają opisywane jako zwierzęta samotne, choć w rzeczywistości bywają niezwykle towarzyskie i uwielbiają spędzać czas z właścicielem. Posiadają również wrodzoną łatwość obserwowania i uczenia się. Raczej nie sprawiają większych problemów, ale miewają swoje humory. Niekiedy trudno zrozumieć kocie postępowanie, ale przecież właśnie za to kochamy czterołapy!
  Co ważne, planując 2-3 dniowy wyjazd, możemy pozostawić kociaka samego w domu. Wystarczy, że nasypiemy wystarczająco dużo karmy i napełnimy miskę ze świeżą wodą.

Cena kotów z rodowodem to koszt od 500 do 3000 złotych.

Koty zwierzeta domowe

Zwierzęta domowe - koty

Rybki akwariowe

   Akwarium to prawdziwa ozdoba mieszkania – szczególnie jeżeli wzbogacimy je o dekoracyjne akcenty, podwodne domki i ciekawe skały. Niezwykle fascynujący jest sam wybór rybek, a następnie powiększanie ”kolekcji”. Ważny jest również racjonalny dobór okazów – nie wszystkie rybki będą żyć ze sobą w zgodzie. Niektóre okazy są bardzo ruchliwe, zatem nie powinny być wprowadzone do przestrzeni z „powolnymi” rybkami. Wielkość akwarium musi być dopasowana do liczby rybek oraz ich potrzeb przestrzennych.
    Posiadanie akwarium wiąże się z regularną wymianą wody oraz czyszczeniem filtra – co najmniej raz na trzy miesiąca. Jako że większość rybek może przeżyć bez pożywienia nawet kilka tygodni, możemy pozostawić je w domu na okres urlopu. Aby jednak w pełni cieszyć się wakacjami i nie wyrzucac sobie zaniedbania, warto zainwestować w automatyczny karmnik.

 

Królik

   Króliki żyją średnio 6-8 lat. Królik potrzebuje swobody, dlatego należy wypuszczać go codziennie z klatki na 3-4 godziny. W tym czasie zwierzak kica sobie radośnie po domu i ma dostęp do wszystkich zakamarków – to determinuje konieczność dodatkowego zabezpieczenia przestrzeni domowej i uniemożliwienia królikowi dostania się do przewodów i niebezpiecznych stref.
   Przyszli właściciele powinni zdawać sobie sprawę, że królik nie jest zbyt towarzyskim zwierzęciem. Zbyt częste podnoszenie i przytulanie mogą sprowokować go do walki i ugryzień.
Króliki wymagają odpowiedniej pielęgnacji i racjonalnej diety. Ich leczenie bywa bardzo kłopotliwe, dlatego warto stawiać na profilaktykę. Uwaga! Króliki absolutnie nie nadają się do rodzin z bardzo małymi dziećmi – mogą być dla nich groźne.

Cena królików miniaturek to koszt 25 - 100 złotych.

Zwierzeta domowe rybki akwariowe i króliki miniaturki

Zwierzęta domowe - rybki akwariowe i króliki miniaturki

Chomik

   Chomik to mało wymagające stworzonko, które żyje średnio 2-3 lata. Chomiki są łatwe i tanie w utrzymaniu, niewymagające i raczej przyjacielsko nastawione do ludzi. Uaktywniają się w porze nocnej, przez co mogą być dość irytujące dla opiekuna. Klatka powinna być myta przynajmniej raz w tygodniu – trociny wymieniane raz na kilka dni (w razie potrzeby). Jako że chomiki są z natury ruchliwe, powinniśmy dać im możliwość wybiegania się każdego dnia. W zupełności wystarczy godzina po zamkniętym wybiegu.
  Chomik może zostać sam w domu przez okres 4-5 dni pod warunkiem, że będzie miał dostęp do świeżej wody, ziaren i niepsujących się warzyw.

Cena chomika od 5 do 15 złotych.

Świnka morska

   Świnka morska jest większa od chomika i ma nieco większe wymagania życiowe. Żyje średnio 7-9 lat i jest zwierzątkiem płochliwym i z natury nieufnym. Jej oswajanie może trwać nawet kilka miesięcy. Świnka, o wiele bardziej niż chomik, potrzebuje codziennych spacerów poza klatką. Zważywszy na jej wielkość może być nawet puszczona luzem po domu – o ile wcześniej zabezpieczymy wszystkie przewody elektryczne i niebezpieczne miejsca.
   Zwierzątka są bardzo łakome. Zdrowa i dorosła świnka może zjeść dosłownie wszystko co pojawi się w zasięgu jej wzroku, dlatego należy uważać, co dajemy jej do jedzenia.
Możemy ją zostawić samą na średnio 2-3 dni.

Cena świnki morskiej to koszt od 30 do 250 złotych.

Zwierzęta domowe świnki morskie i chomiki

Zwierzęta domowe - świnki morskie i chomiki

Żółw

   Odejdźmy od chwilę od zwierząt futerkowych i przyjrzyjmy się najbardziej długowiecznemu zwierzęciu, które może przeżyć nawet 150 lat.  Żółw, bo o nim mowa, łatwo się oswaja i zazwyczaj rozpoznaje opiekuna. Niestety, zważywszy na swoją powolność, może wydawać się mało atrakcyjny dla dziecka, które chciałoby wejść ze zwierzęciem w jakąkolwiek interakcję.
Hodowla żółwia jest pasjonująca wyłącznie dla prawdziwych miłośników tych gadów. Największą atrakcją jest możliwość wyjścia z pupilem „na spacer”, tzn. położenia żółwia na trawie i podziwiania jak majestatycznie kroczy po ziemi.
   Żółwie lądowe wytrzymają długi czas bez pożywienia. Jeżeli planujemy dłuższy wyjazd, powinniśmy dobrze odżywiać żółwia na kilka dni przed rozstaniem i zostawić pokarm na okres wyjazdu.
 Żółwia wodnego można zostawić na ok. 2 tygodnie bez pokarmu, ale konieczne jest zaopatrzenie zbiornika z wodą w filtr akwarystyczny.

Cena żółwi to koszt od 100 do 690 złotych.

Papużki faliste

   Papużka falista żyje średnio 7-9 lat, ale zdarzają się przypadki ptaków żyjących nawet 15 lat.  Papużka nie jest wymagającym pupilkiem; wystarczy codziennie wymieniać jej wodę i jedzenie, a raz na tydzień umyć klatkę (szufladę co trzy dni). W ciągu dnia powinna mieć możliwość latania poza klatką.

Co sprawia, że papużka jest tak często wybierana jako zwierzę domowe? Otóż ptaszek potrafi naśladować mowę człowieka oraz inne dźwięki. Ponadto ma bardzo ciekawe upierzenie i szybko przyzwyczaja się do opiekuna.

Cena papużek falistych od 40 zł, za parkę wystawową trzeba zapłacić 250 złotych.

Zwierzęta domowe - papużki faliste, jeż pigmejski, ptasznik i żółw

Jeż pigmejski

   Pierwsze hodowle jeża pigmejskiego działają już w Polsce i nie mogą opędzić się od klientów. Zwierzątko można kupić już za 300 złotych. Łatwo się oswaja, jest łagodne, chociaż bywa nieufne. Istotą zaletą Pigmejków jest to, że nie wywołuje reakcji uczulających u osób wrażliwych na sierści. Jedzą mało, żywią się głównie karmą mięsną, larwami owadów, a też niektórymi owocami. Opiekunowie karmią je najczęściej mączniakami lub drewnojadami oraz suchą karmą dla kotów.
Niestety, jeż nie nadaje się do przytulania. Nie można go przytulać i pieścić jak chociażby chomika, świnki czy – rzecz jasna – psa lub kota.

Utrudniona może być również dostępność do niektórych produktów i akcesoriów niezbędnych do wyposażenia nowego domostwa – klatki – jeża.

Nietypowe zwierzaki

   Nietypowe, egzotyczne zwierzęta podbijają serca Polaków. Ostatnimi czasy modne są egzotyczne papugi takie jak żako czy ara. Coraz obszerniejsza jest sekcja gadów i płazów. Dużą popularnością cieszą się również pająki m.in. jeden z największych na świecie – ptasznik czerwonokolanowy.

Ciekawostka! Pewien biznesmen z Podkarpacia trzyma na swoim podwórku afrykańskiego lwa! Cóż, de gustibus non disputandum.

Tagi artykułu: