Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Kromfohrlander

Kromfohrländer

Historia

Kromfohrländer to jedna z najmłodszych ras niemieckich opracowana w II połowie XX wieku. Jej nazwa wzięła się od miejsca pochodzenia pierwszej hodowczyni, p. Ilse Schleifenbaum, Krom Fohr położonego w okolicach Nadrenii-Westfalii. Do stworzenia rasy wydatnie przyczyniły się foksteriery szorstkowłose oraz grand griffony vendéen. Za protoplastę rasy uznaje się Struppiego – pieska przywiezionego przez alianckich żołnierzy do Niemiec, który został skrzyżowany z foksterierką. Potomstwo Struppiego zachwyciło Issę, która szybko rozpoczęła hodowlę i już kilka lat później doprowadziła do uznania rasy przez FCI.
Psy pochodzą wyłącznie z małych hodowli amatorskich, w których szczenięta dorastają w bliskim kontakcie z człowiekiem, dzięki czemu są dobrze uspołecznione i szybko tworzą więzy rodzinne.

Kromfohrlander szorstkowłosy

Kromfohrlander szorstkowłosy

Wygląd

Kromfohrländer to średniej wielkości pies o niezwykle uroczym usposobieniu i przyjaznej aparycji. Istnieją dwie odmiany rasy, które różnią się między sobą typem szaty – szorstkowłosa oraz krótkowłosa. Długość tułowia psów tylko nieznacznie przekracza wysokość w kłębie. Czaszka jest nieco zaokrąglona, pozbawiona typowej wypukłości czołowej. Bruzda, podobnie jak stop, jest dobrze widoczna. Nos jest ciemny (czarny lub brązowy) i średniej wielkości, zaś nozdrza – szeroko rozwarte. Długość kufy i czaszki są tożsame, a ich płaszczyzny równoległe. Grzbiet nosa prosty. Kufa umiarkowanie szeroka, zwężająca się w kierunku nosa, jeżeli patrzymy na nią z profilu i od góry. Wargi przylegają i są niezbyt ciężkie – zwarte w kącikach i o ciemnym pigmentowaniu. Szczęka i żuchwa silne o uzębieniu kompletnym i regularnym. Zęby ustawione w zgryzie nożycowym, z siekaczami ustawionymi przed siekaczami żuchwy.
Mięśnie policzków silnie rozwinięte i przylegające do żuchwy, szczęk oraz kości policzkowych. Oczy o bystrym i przyjaznym wyrazie mają owalny kształt i średnią wielkość. Typowym kolorem oczu jest ciemny brąz, niemniej występują także średnio nasycone odcienie brązu. Uszy trójkątne osadzone wysoko,  po bokach głowy, o połowicznym załamaniu. Linia zagięcia niezwykle ruchomego ucha może leżeć powyżej sklepienia czaszki.

Kromfohrlander szorstkowłosy

Kromfohrlander szorstkowłosy

Szyja o średniej długości wznosi się ukośnie, dając wrażenie lekko łukowatego karku. Jest mocna i dobrze umięśniona w okolicy karku; ściśle przylega do szyi i pozbawiona podgardla. Górna linia tułowia biegnie prosto. Grzbiet mocny, prosty, średniej długości. Kłąb wyraźnie zaznaczony. Lędźwie nieco węższe niż klatka piersiowa; dobrze rozwinięte. Zad nieznacznie opada i ma dobre umięśnienie. Klatka piersiowa umiarkowanie szeroka i głęboka. Dolna linia mostka pozostaje na poziomie łokci. Żebra o nieco zaokrąglonym kształcie dają wrażenie pełnej i wypukłej klatki piersiowej. Brzuch jest dobrze podciągnięty ku lędźwiom. Średniej długości niekopiowany ogon jest bardzo ruchliwy. Jego owłosienie winno być zgodne z typem owłosienia psa. Kończyny przednie ustawione prosto i pionowo, o dobrze umięśnionych, umiarkowanie długich i ukośnych łopatkach. Skóra ściśle przylega do ciała.

Kolory sierści są ściśle przypisane do określonych części ciała. I tak podstawowa barwa – biała – występuje na tułowiu. Znaczenia wahają się od jasno - do ciemnobrązowych. Łaty lub czaprak mają różne rozmiary. W przypadku brązowego podszycia, końce sierści mogą mieć czarną barwę. Na głowie znaczenia mogą mieć barwę od jasnobrązowej po intensywnie brązową. Powyżej oczu i na uszach są rozmieszczone bardzo symetrycznie i rozdzielone białą strzałką.
Dorosłe psy osiągają od 38 do 46 cm w kłębie. Masa ciała u psów waha się od 11 do 16 kg, zaś u suk od 9 do 14 kg.

Kromfohrlander krótkowlosy

Kromfohrlander krótkowłosy

Kromfohrländer – szorstko- i krótkowłosy

Psy szorstkowłose mają gęstą i szorstką sierść.  Długość włosa na kłębie i grzbiecie dochodzi do 7 cm; krótsza szata o długości do 3 cm występuje na bokach. Włos na grzbiecie oraz przednich i tylnych kończynach jest bardziej szorstki niż na bokach. Na pysku i kufie włos jest dłuższy, na uszach – dowolny, ale zgodny z szatą na całym ciele. Dłuższy włos obrasta pysk i kufę.
W odmianie krótkowłosej sierść jest gęsta i ma gładką strukturę. Jej długość na bokach osiąga 3 cm. Dłuższy włos występuje na uszach, dolnych partiach szyi oraz klatce piersiowej. Na ogonie opierzenie obfite. Pióra na tylnych partiach przednich kończyn i udach występują dość często i są bardzo pożądane. Na pysku i kufie włos jest krótki. Podszycie krótkie i delikatne.

suka z młody Kromfohrlander krótkowłosy

suka z młodym

Temperament

Kromfohrländer to czworonóg hodowany z myślą o towarzyszeniu człowiekowi. Przystosuje się do każdych warunków mieszkaniowych – nie jest wymagający. Ma ogromną potrzebę przebywania w towarzystwie opiekuna, dlatego jest szczególnie polecany osobom starszym i o obniżonej sprawności ruchowej. Jeżeli prowadzisz spokojny, siedzący tryb życia, pies będzie po prostu koło ciebie siedział i rozkoszował się wspólnymi chwilami. Jeżeli jesteś aktywny, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaprał Kroma na długi spacer przeplatany epizodami joggingowymi i ćwiczeniami. Kromfohrländer zachowuje energię do późnego wieku, dlatego nie ma obawy, że nie dotrzyma ci kroku.
Dobrze uspołeczniony pies polubi każdego domownika, chociaż przyznać, że trochę drażni go towarzystwo dzieci. Nie lubi nadgorliwości i czasami potrzebuje spokoju. Nie ma skłonności do włóczęgostwa i kłusownictwa.

szczeniaki Kromfohrlander

szczeniaki Kromfohrlander

Pielęgnacja i Zdrowie

Kromfohrländer jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Właściwie wystarczy okresowe przeczesywanie włosa. Psy raczej nie chorują.

Wysokość: Dorosłe psy osiągają od 38 do 46 cm w kłębie.

Waga: Masa ciała u psów waha się od 11 do 16 kg, zaś u suk od 9 do 14 kg.

Umaszczenie: Kolory sierści Kromfohrländer są ściśle przypisane do określonych części ciała. Podstawowym kolorem jest biel, która występuje na większej części tułowia. Znaczenia przybierają barwę od jasno- do ciemnobrązowej.

Zdrowie: b.d.

Pielęgnacja: Wystarczy okresowe przeczesywanie włosa.

Rodzina: Bardzo dobrze nastawione do człowieka. Uwielbiają spędzać czas ze swoimi opiekunami. Nie wykazują skłonności do włóczęgostwa. Szybko przyzwyczają się do życia w mieście. Nie przepadają za kontaktem z dziećmi, chociaż nie są wobec nich agresywne.

Tagi artykułu: