Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Krycie suki

Pierwsza ruja potocznie nazywana cieczką w zależności od rasy u suczek występuję pomiędzy szóstym a dwunastym miesiącem życia, potem już, co klika miesięcy.

Raczej nie powinniśmy dopuścić do krycia podczas pierwszej rui, suka nie jest jeszcze wtedy za bardzo rozwinięta na, tyle, aby bez szkody dla swojego organizmu znieść ciążę oraz czas karmienia szczeniąt. Większość weterynarzy twierdzi, że do krycia można doprowadzić bez żadnej szkody podczas trzeciej rui. Dokładniejszy termin powinien ustalić lekarz, który opiera się na ustaleniu momentu owulacji, a także wykonuje odpowiednie badania takie jak: badanie cytologiczne, badanie oporności śluzu pochwowego, pomiaru hormonów, badania usg oraz wziernikowania. Zbierane są także informacje o potencjalnej matce, brane jest pod uwagę jej zachowanie, a także obserwuje się narządy rodne.

Sam moment owulacji nie jest jeszcze czasem do zapłodnienia, gdyż komórki zdolne są do zapładniania po koło 48 godzinach od owulacji. Najlepszy czas do krycia suczki to przeważnie od pierwszego do czwartego dnia po owulacji.

Samicę, którą chcemy dopuścić powinniśmy przed kryciem odrobaczyć oraz poddać szczepieniom ochronnym, a także zabezpieczyć specjalnym specyfikiem na pasożyty zewnętrzne. Dobrze by było tez sprawdzić czy jej potencjalny partner również został w ten sposób zabezpieczony, żeby nasz ulubienica oprócz szczeniąt nie przyniosła jeszcze ze sobą niezbyt pożądanych chorób. Podczas krycia trzeba zapewnić suczce odpowiednie warunki higieniczne. Jej pokarm powinien być zbilansowany, ale wystarczy karma bytowa. W okresie owulacji i krycia powinna być zwiększona dawka energii przynajmniej o 10%.

Samo już krycie suki jest rytuałem tylko zwierząt, czasami może się zdarzyć, że przy małym doświadczeniu z jednej strony lub z obu trzeba im pomóc, ale nie wolno robić tego na siłę. Wyróżnia się kilka powodów, przez które suka może się nie dać pokryć.

W takich przypadkach stosuje się także sztuczną inseminację suki. Obecnie bardzo popularne stało się sztuczne unasiennianie świeżym albo konserwowanym płynnym nasieniem. Świeże nasienie powinno być użyte nie później niż trzydzieści minut od pobrania, a jeśli chodzi o nasienie konserwowane przechowywane w temperaturze od 16 – 22 °C to można je wykorzystać w ciągu 6 godzin, ale nie później niż około 8 godzin. Nasienie, które było schłodzone w temperaturze do + 4 °C może zostać użyte nawet do 5 dni. Mrożone nasienie można przechowywać długo, ale trzeba pamiętać, że takie sztuczne unasiennianie wymaga umieszczenia nasienia bezpośrednio w macicy, a to niestety wymaga specjalnego sprzętu a czasem nawet konieczny może być zabieg chirurgiczny. W przypadku sztucznego unasienniania okres płodny u suki musi być bardzo dokładnie określony, gdyż takie plemniki żyją tylko kilka godzin. Unasiennienie mrożonym nasieniem niestety jest bardzo trudne i nie zawsze skuteczne, a takie nasienie jest bardzo drogie. Wyróżniamy dwie metody sztucznej inseminacji:

Czasami dzieje się też tak, że dochodzi do zapłodnienia, ciąża zostaje potwierdzona i następuje wielka radość hodowcy, który zaczyna robić plany, a potem okazuje się, że do porodu nie dochodzi. Okazuje się wtedy, że suka wchłonęła zarodki lub po prostu poroniła. W większości takich przypadków jest to problem do rozwiązania, ale przeważnie potrzeba czasu oraz odpowiedniego leczenia, żeby uzyskać miot.

Konieczne jest, aby właściciele zwierząt, którzy zdecydują się na krycie suki wiedzieli, że u psów dosyć często dochodzi do chorób przenoszonych drogą płciową między innymi: opryszczka narządów płciowych, guz Stickera oraz bruceloza. Często wśród właścicieli psów krąży mit, że suczka, choć raz w życiu powinna mieć szczeniaki. Jeśli chcemy dopuścić do rozradzania to powinno się to odbyć przynajmniej dwa razy, oczywiście nie pod rząd, tylko, co drugą cieczkę.

W przypadku, gdy nie chcemy mieć w ogóle szczeniąt to nie jest wymóg konieczny, a wręcz przeciwnie. Powinniśmy w tym przypadku bardzo pilnować swojej suczki podczas cieczki, można zakładać jej majtki i izolować w domu, ale najlepszą metodą, jeśli zależy nam na tym, aby nigdy nie miała szczeniąt to wtedy powinno się zastosować sterylizację. Oczywiście dotyczy to tylko niechcianych ciąż, a w tym artykule zajmujemy się prawidłowym rozrodem.

  1.        zły moment krycia, może być zbyt wcześnie lub po prostu za późno;
  2.        suczka nie toleruje tego samca, a innego tak;
  3.        suczka jest w swoim środowisku i broni swojego terenu, dlatego najlepiej jak pojedzie ona do samca. Młode suczki powinny być kryte przez doświadczonych samców;
  4.         istnieją problemy anatomiczne, czyli zwężenie pochwy lub przegrody w pochwie.
    •      Metoda dopochwowa – jest ona najbardziej popularna, używa się wtedy świeżego nasienia albo konserwowanego płynnego;
    •     Metoda domaciczna – jest ona stosowana tylko przy unasiennianiu mrożonym nasieniem. Ze względu na kłopoty spowodowane pokonaniem szyjki macicy wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu lub wkłada się je podczas operacji.

Tagi artykułu: