Udostępnij ten artykuł.

Książka Człowiek i pies historia przyjaźni Erhard Oeser

„Człowiek i pies. Historia przyjaźni” autorstwa Erharda Oesera, to 224-stronicowa książka w miękkiej oprawie, wydana przez Wydawnictwo BELLONA w Warszawie w 2009 roku (pierwsze wydanie polskie).

Przekładu z oryginalnego wydania niemieckiego dokonał Krzysztof Żak. Tytuł oryginału niemieckiego to „Hund und Mensch: die Geschichte einer Beziehung”. Oryginał w twardej oprawie został wydany w 2004 roku w Niemczech, przez tamtejsze Wydawnictwo Primus Verlag. Autor niniejszej książki Erhard Oeser, urodził się w 1938 roku w Austrii, jest profesorem filozofii i nauki na Uniwersytecie w Wiedniu.

Niniejsza książka jest chyba jedyną na polskim rynku wydawniczym, która w całości i tak szeroko porusza temat związany z pochodzeniem i udomowieniem psa oraz jego przyjaźni z człowiekiem. Książka jest napisana przystępnym i czytelnym językiem, posiada także dogodną szatę graficzną oraz świetnie skomponowany i rzeczowy spis treści, zawierający 9 rozdziałów z podrozdziałami.

Książka „Człowiek i pies. Historia przyjaźni” Erharda Oesera jest objętościowo obszerna, opisy są bardzo dokładne i zawierają szereg nowych faktów historycznych, archeologicznych, przyrodniczych itp., więc czyta się ją szybko i z wielką chęcią. Książka nie jest w tanie nikogo zanudzić i jest niesamowicie ciekawa. Każdy posiadacz psa, który skorzysta z tej pozycji bibliograficznej, będzie chciał ją mieć w swojej domowej podręcznej bibliotece. „Człowiek i pies. Historia przyjaźni” to z pewnością jedna z ważniejszych i nieodzownych pozycji bibliograficznych dla każdego psiarza i hodowcy psów. To także podstawowy podręcznik i poradnik dla pracowników nauki i studentów oraz innych osób zainteresowanych tematyką związaną z pochodzeniem i udomowieniem psa oraz jego szerokimi i różnorodnymi związkami z człowiekiem.

Jednym z pierwszych towarzyszy człowieka był pies. Pies jest więc nierozerwalnie związany z historią ludzkości. Już we wczesnych cywilizacjach Egiptu, Babilonu i Asyrii, oraz wśród starożytnych Greków i Rzymian, pies został opisany i ilustrowany jako towarzysz i opiekun, pomocnik na polowaniu, pies bojowy na wojnie i pies do walk na arenach.

Książka Człowiek i pies historia przyjaźni Erhard Oeser

Strona z książki przedstawiająca Doga tybetańskiego z 1876 roku

Występy psów w podboju Ziemi przez człowieka nie ograniczały się do czasów starożytnych i średniowiecznych, bowiem dotyczą także czasów współczesnych. Bez użycia psów zaprzęgowych nie byłoby możliwe odkrycie Bieguna Północnego i Południowego. To pies (łajka syberyjska) jako pierwsza żywa istota poleciał w kosmos, a nie człowiek czy małpa. Wiele tysięcy lat trwająca historia społecznego współżycia psów i ludzi, charakteryzuje się jednak nie tylko wzajemną przyjaźnią i miłością, ale także słynie z okrucieństwa i bezwzględności, cierpienia i śmierci zadawanej przez człowieka tym wspaniałym zwierzętom. Historia ta odzwierciedla zarówno dobre jak i złe aspekty ludzkiego rozwoju społecznego. Historia relacji między psami i ludźmi daje też cenny wkład w rozwiązanie kwestii możliwości odczuwania empatii i świadomości u zwierząt.

Autorzy niektórych popularnych książek o psach, ukierunkowanych na historię kultury, piszą o świadomości i uczuciach psów, w naiwnie bezkrytyczny sposób, popadając często nawet w wyraźną sprzeczność z wynikami badań przyrodniczych i genetycznych. Z kolei etolodzy, którzy niekiedy nawiązują do historii psów w kulturze, przeważnie nie dostrzegają, że „historię” może mieć tylko taka żywa istota, która ma też świadomość. Dlatego każda próba napisania historii psów jest zarazem głosem w sprawie do dziś jeszcze spornej w nauce, czy zwierzęta mają świadomość. Taka myśl przyświecała także niniejszej książce, która ma przedstawić krytyczny ogólny przegląd historii psa i człowieka, w którym na pierwszym planie znajdzie się nie człowiek, ale pies oraz jego zasługi dla człowieka i cierpienia spowodowane przez niego.

Frankfurter Allgemeine Zeitung w dniu 02.06.2004 r. napisał o książce „Człowiek i pies. Historia przyjaźni” autorstwa Erharda Oesera, że można się z niej dowiedzieć, iż człowiek jest tak samo jak psy zwierzęciem stadnym, ponieważ organizacja społeczności ludzkich jest taka sama jak u wilków. Niesamowite, co ujawniają na ten temat najnowsze badania naukowe, mówiące o jednoczesności „humanizacji” ludzi i udamawiania psa. Po przeczytaniu książki Oesera, nabywa się pewności, że człowiek okrutnie traktował i nadal traktuje psy, niewspółmiernie do wielkich korzyści jakie dzięki nim osiągnął. Autor zawstydza nas ludzi, stawiając nas na równi ze zwierzętami jako gatunek Homo sapiens. Bo któż właściwie zagwarantuje, że faktycznie jesteśmy gatunkiem na Ziemi uprzywilejowanym? Nie jesteśmy jak się okazuje ideałem wśród ziemskich gatunków, skoro potrafimy być wobec nich tak nieczuli, samolubni i okrutni.

Człowiek i pies historia przyjaźni opis książki

Ilustracja psów staroegipskich,greckich,i rzymskich z 1394 roku

Obecnie psy mają się jednak jakby nieco lepiej niż kiedyś. Bez psów niepodobna sobie dziś wyobrazić codziennego życia wielu ludzi. Wydaje się, że w naszych czasach dla wszystkich psów nastał nowy złoty wiek, w którym wiedzie im się o wiele lepiej, niż psom dworskim i myśliwskim w średniowieczu i początkach okresu nowożytnego, choć często trzymano je wtedy w lepszych warunkach niż te, jakie mieli zwykli ludzie. Bo dla większości właścicieli, ich domowe psy są obecnie niemal na prawach członka rodziny. Są karmione, pielęgnowane i kochane jak dzieci, które w swoim krótkim życiu na zawsze pozostają dziećmi. Wieloletnie eksperymenty naukowe wykazały jednak, że pies bynajmniej nie jest czworonożnym, ubranym w futro dzieckiem, oraz że mimo bliskich kontaktów społecznych z ludźmi, w swoich genach nadal pozostał jednak mięsożernym drapieżnikiem. Niemniej, tylko pies przełamał bariery oddzielające człowieka od świata zwierzęcego. Pokochał i przywiązał się do człowieka i to tak bardzo wiernie, jak nawet sami ludzie między sobą często być wierni nie potrafią. Psy są zatem jedynymi istotami żywymi, które stworzyły z ludźmi tak bliską wspólnotę życia, że tylko śmierć może ją zakończyć. Nie chcą o tym pamiętać ci wszyscy, którzy wyrzucają swoje lekkomyślnie kupione psy, albo oddają je do schroniska.

Wszystkim, którzy pragną poznać historię, duszę i uczucia psów, polecamy przepiękną książkę „Człowiek i pies. Historia przyjaźni” autorstwa Erharda Oesera, która zbiera wyłącznie pozytywne komentarze!. Książka ta pomorze spojrzeć nam na psa oczami duszy i z prawdziwym uczuciem. Gorąco POLECAMY!!!hard Oeser, książka człowiek i pies historia przyjaźni, recenzja

Tagi artykułu: