Udostępnij ten artykuł.

Książka Gdy zachoruje pies Petera Teichmanna

„Gdy zachoruje pies” autorstwa Niemca Petera Teichmanna (von Dr. med. vet.), to 395-stronicowa książka w miękkiej oprawie, wydana przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne PWRiL w Warszawie w 1991 roku (pierwsze wydanie). Od tamtej pory była wielokrotnie wznawiana kolejnymi (poprawianymi) wydaniami polskimi, ze względu na swoją dużą poczytność.

Przekładu z oryginalnego wydania niemieckiego dokonał lekarz weterynarii Władysław Kerman. Najpopularniejsze chyba, III wydanie polskie, recenzował prof. dr hab. Marek Żakiewicz. Okładkę i strony tytułowe do tego wydania projektowała Małgorzata Śliwińska-Piekarska, natomiast fotografię na okładkę wykonał Michał Glinicki.

Tytuł oryginału niemieckiego to „ABC der Hundekrankheiten. Ein Leitfaden für Hundehalter und Hundezüchter”. Oryginał został wydany przez S.Hirzel Verlag, w Leipzig w 1987 roku. Niemiecki oryginał, podobnie jak jego polski przekład, także doczekał się wielu wznowień i dodruków.

Książka zawiera opisy (etiologia, objawy, skutki i rokowanie) szerokiej i wyczerpującej gamy chorób spotykanych u psów. Przy każdej z chorób, lub grup chorób, lub zespołów chorobowych, autor uwzględnił także sposoby leczenia, zarówno fachowe weterynaryjne, jak i te domowe (jeśli takowe są możliwe). Dzięki poradom zawartym w tej książce, będziemy mogli udzielić naszemu psu pierwszej pomocy, zanim jeszcze dotrzemy do najbliższego gabinetu lekarza weterynarii. Wszystko jest opisane w sposób jasny i zrozumiały nawet dla zupełnego laika. Każdy posiadacz psa, który skorzysta z tej pozycji bibliograficznej chociaż raz, będzie chciał ją mieć w swojej domowej podręcznej bibliotece. To jedna z podstawowych pozycji bibliograficznych dla każdego psiarza i hodowcy psów.

Spis treści jest bardzo czytelny i przejrzysty. W książce znajdziemy także opis podstawowych przepisów prawnych i porządkowych dotyczących psów i ich właścicieli-opiekunów. Na końcu zawarto także takie rozdziały jak: zwalczanie chorób i zapobieganie im, leczenie psów, ochrona zwierząt, przewóz psów, sprzedaż psa, podatek od posiadania psa, odpowiedzialność za szkody spowodowane przez psa.

Prócz opisów chorób psów, autor zawarł w tej książce także spis niezbędnych pozycji bibliograficznych z zakresu chorób i ich leczenia, jednak są to głównie pozycje niemieckojęzyczne nieprzetłumaczone na język polski i dosyć już leciwe wiekiem, więc dla polskich czytelników nie będą zbyt przydatne.

Autor oryginału Peter Teichmann zastrzegł, że jego celem nie było zastąpić tą książką pomocy lekarza weterynarii. Odnosi się to także do przekładu przeznaczonego dla czytelnika polskiego. Książka ta ma jedynie pomóc hodowcom i właścicielom psów zrozumieć istotę choroby, ułatwić mu usunięcie niebezpieczeństwa i udzielenie zwierzęciu pierwszej pomocy. Natomiast właściwe leczenie, do którego konieczna jest znajomość wielu zagadnień (niejednokrotnie złożonych i skomplikowanych) jak np. przebieg procesu patologicznego, metodologia operacyjna, uboczne skutki działania stosowanych leków itp., trzeba powierzyć wyłącznie lekarzowi weterynarii.

Obok właścicieli optymistów, sądzących, że choroba ich pupila jakoś się „samowyleczy”, istnieją także pesymiści, przesadnie drżący o zdrowie i życie swojego psa. I jedni i drudzy znajdą w tej książce odpowiedź, co należy czynić, gdy zachoruje pies, lub jak postępować, by chorobie zawczasu zapobiec.

Co robimy, kiedy nasz czworonożny kudłaty przyjaciel, dotychczas taki żywy i wesoły, traci apetyt, chęć do zabawy i spogląda na nas smutnymi oczami? Przede wszystkim zaczynamy się zastanawiać, dlaczego tak się zmienił, co mu się stało i co mu dolega. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że z powodu niewiedzy, sami nieświadomie mogliśmy spowodować lub przyczyniliśmy się do cierpienia swojego kochanego zwierzaka. Natomiast książka „Gdy zachoruje pies” pozwoli skorygować nasze postępowanie, a także doradzi nam, co robić, jeśli mimo wszystko naszemu psu zdarzy się zachorować. Dowiemy się z niej również m.in. jak sprawić, żeby suka urodziła zdrowe, śliczne szczenięta, które wyrosną co najmniej tak ładne i mądre jak ich mama.

Na koniec warto zaznaczyć, że oryginał niemiecki został zaopatrzony w najważniejsze przepisy lekarsko-weterynaryjne obowiązujące w tym kraju. Jednak różnią się one znacznie od obowiązujących w Polsce. Dlatego też w wydaniu polskim zostały na nowo opracowane przez doc. dr hab. Władysława Lutyńskiego, zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju. Opracowanie to zamieszczono w postaci oddzielnego aneksu – czytając, warto o tym pamiętać.

Książka Gdy zachoruje pies Petera Teichmanna,Książka Gdy zachoruje pies Petera Teichmanna,Książka Gdy zachoruje pies Petera Teichmanna

Tagi artykułu: