Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Książka Mój pierwszy pies A. Lisowski

„Mój pierwszy pies” autorstwa Andrzeja Lisowskiego, to 144-stronicowa książka w miękkiej oprawie, wydana przez Wydawnictwo EGROS w Warszawie w 1996 roku (pierwsze wydanie). Kolejne wydanie ukazało się w roku 2008, nakładem Wydawnictwa WILGA. Powstało także wydanie specjalne, opracowane dla potrzeb gazety internetowej „Nasze Psy”.

Niniejsza książka jest chyba jedyną na polskim rynku wydawniczym, która w całości porusza temat związany z posiadaniem swojego pierwszego psa. Autor tej książki daje praktyczne porady czym się kierować przy zakupie psa, opisuje fazy rozwoju i wychowanie szczeniąt, opisuje choroby zakaźne oraz szczepienia ochronne, a także daje wskazówki dotyczące wychowania, żywienia i leczenia psów. Książka jest napisana bardzo prostym i przystępnym językiem, nawet dla zupełnego laika. Dzięki poradom zawartym w tej książce, będziemy mogli bezstresowo poradzić sobie ze swoim pierwszym w życiu psem.

Książka nie jest objętościowo obszerna, opisy i porady są zwięzłe i nierozwlekłe, więc czyta się ją szybko i z wielką chęcią. Książka nie jest w tanie nikogo zanudzić. Każdy posiadacz psa, który skorzysta z tej pozycji bibliograficznej, będzie chciał ją mieć w swojej domowej podręcznej bibliotece. „Mój pierwszy pies” to z pewnością jedna z ważniejszych i nieodzownych pozycji bibliograficznych dla każdego psiarza i hodowcy psów. To także podstawowy podręcznik i poradnik dla nowicjuszy w dziedzinie posiadania psa.

Chyba każde dziecko marzy o psie albo innym zwierzątku. Czasem trudno mu wytłumaczyć, z jak wieloma obowiązkami łączy się bycie małym opiekunem takiego zwierzaka. Ta książka pomoże dziecku to zrozumieć. Opowie o większości ważnych i trudnych sytuacji, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć. Poradzi, jak zachowywać się jako mały właściciel i przyjaciel psa.

Książka Mój pierwszy pies, w swojej pierwszej części zatytułowanej „Pies a człowiek”, zawiera rozwinięcie takich zagadnień jak: zakup psa, fazy rozwojowe i wychowanie szczeniąt, umysł i zmysły psa, jak postępować z psem zanim oddamy go na szkolenie, podstawy racjonalnego utrzymanie psa, ruch i trening psa, pies na wystawie, co zrobić z psem gdy wyjeżdżamy, jak obchodzić się z kagańcem oraz obrożą i smyczą, oraz o wydatkach finansowych związanych z posiadaniem psa i przepisach prawnych dotyczących psów i ich właścicieli. W tej części autor zamieścił także wzór umowy kupna sprzedaży psa.

Drugi rozdział książki ma tytuł „Pies i zdrowie” i skupia się głównie na omówieniu podstawowych chorób psów, oraz ich profilaktyki i leczenia. W rozdziale tym omówiono takie kwestie jak: fizjologia i anatomia psa, jak odróżnić czy pies jest zdrowy czy chory, opis chorób zakaźnych u psów, szczepienia ochronne, robaczyce i pasożyty zewnętrzne u psów, pierwsza pomoc u psów, wizyta u lekarza, higiena obcowania z psem, oraz kwestia starości u psów.

Rozdział trzeci zatytułowany „Rozród psów” porusza niezwykle ważne kwestie związane z rozmnażaniem psów, takie jak: cieczka i krycie, ciąża i poród, pielęgnacja noworodka i szczeniąt starszych, oraz psia antykoncepcja.

Rozdział czwarty zawiera wyczerpujące informacje na temat „Zabiegi pielęgnacyjne” u psów, m.in.: pielęgnacja szaty włosowej, psi manicure i pedicure, zabiegi pielęgnacyjne uszu, jak właściwie dbać o psie oczy, oraz wszystko o psiej stomatologii i gruczołach około odbytowych. Zamieszczono tu także bardzo ułatwiającą życie właścicieli psów „tabelę zabiegów pielęgnacyjnych”.

W rozdziale piątym (i ostatnim) „Żywienie psów”, autor dokonał szczegółowej analizy związanej z właściwym żywieniem naszych pupili. Znajdziemy tu porady na tematy związane m.in. z: podstawami żywienia psów, normami żywieniowymi dla psów, praktycznymi sposobami bilansowania dawek pokarmowych, podstawami dietetyki u psów, problemami związanymi z otyłością, technikami żywienia psów, oraz jak w sposób właściwy dokonać odchowu szczeniąt w sytuacji gdy zabrakło im matki (np. gdy suka padła przy porodzie).

Najczęściej wybieranym przez nas gatunkiem jest właśnie pies i nie należy się temu dziwić, ponieważ to najstarszy zwierzęcy przyjaciel człowieka. Udomowiony ok. 15 tys. lat temu, służy nam do tej pory z ogromną wiernością i oddaniem. Dzięki temu traktowany jest przez nas najczęściej jako kolejny członek rodziny, a nierzadko nawet jako ktoś więcej. Pomimo tak długiego stażu ludzkiej przyjaźni z psem, nie zawsze potrafimy jednak w sposób właściwy z nim współżyć i zapewnić mu należytą opiekę. Nie jest to wynikiem naszej złej woli, a zazwyczaj jedynie naszej niedostatecznej wiedzy, jaką posiadamy o chowie i utrzymaniu tych zwierząt. Nie bez znaczenia pozostaje też nasze duże zaangażowanie emocjonalne w stosunkach z psem, w wyniku którego „uczłowieczamy” i jego i jego potrzeby. Niestety musimy mieć świadomość, że zarówno psu jak i sobie, najczęściej wyrządzamy takim podejściem wiele szkody. Nie da się bowiem zastąpić rzetelnej i fachowej wiedzy, jedynie ogromnym sercem i miłością.

Wszystkim, którzy pragną kupić psa, książka „Mój pierwszy pies” pomoże wychować miłego i posłusznego przyjaciela, bez konieczności stosowania jakiejkolwiek przemocy i ku obopólnej satysfakcji. Sięgnąć po nią powinni także właściciele psów, którzy mają jakiekolwiek problemy ze swoimi pupilami. Nie powinni nią pogardzić także „rasowi” i doświadczeni hodowcy psów.

Tagi artykułu: