Udostępnij ten artykuł.

Książka Okiem psa - poradnik psiej psychologii

Kisążka Okiem psa – poradnik psiej psychologii autorstwa Brytyjczyka Johna Fishera, to 153 - stronicowa książka w miękkiej oprawie, wydana przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne PWRiL w Warszawie w 1994 roku (pierwsze wydanie). Niniejsza książka ma dosyć dużą poczytność, o czym świadczy jej obecność w wielu księgarniach i bibliotekach.

Przekładu z oryginalnego wydania angielskiego dokonała Anna Redlicka. Redaktorem merytorycznym wydania polskiego jest Marta Jerzmanowska, redaktorem technicznym: Jolanta Dubielecka, a korektorem: Elżbieta Głuchowska. Okładkę i stronę tytułową projektował Dariusz Miroński, zdjęcie na okładce jest autorstwa Agencji East-News, natomiast zdjęcia na wkładkę wykonał Robert Król.

Tytuł oryginału angielskiegoto „Think Dog! An Owner’s Guide to Canice Psychology”. Oryginał został wydanyw 1990 roku w Wielkiej Brytanii, przez H.F. and G. Witherby Ltd.

John Fisher jest specjalistą w dziedzinie behawioryzmu psów z rozległą, wieloletnią praktyką w Bookham, Surrey, związanym od lat z grupą weterynarzy z Kliniki Woodthorpe w Londynie. Ponadto, wykłada w Instytucie Studiów nad Psem i jest konsultantem wielu oficjalnych struktur weterynaryjnych, zajmującym się problemami związanymi z zachowaniem się psów. Jest też członkiem-założycielem Association of Pet Behaviour Consultants. Autor jest więc wybitnym znawcą zagadnień behawioralnych u psów, z wieloletnią praktyką.

Ta z humorem napisana książka jest jednym pierwszych na polskim rynku wydawniczym, poradnikiem psychologii psów. Autor omawia w niej błędy wychowawcze powszechnie popełniane przez właścicieli psów oraz radzi, jak należy ich skutecznie unikać.

Dzięki poradom zawartym w tej książce, będziemy mogli rozpoznać u naszego psa podstawowe problemy behawioralne, związane z jego niewłaściwym zachowaniem się. Pozwoli nam to znaleźć najlepsze rozwiązanie tych problemów i satysfakcjonujące wyjście z sytuacji. Wszystko jest opisane w sposób jasny i zrozumiały nawet dla zupełnego laika. Dużym atutem jest optymistyczny i dowcipny język autora. Książka nie jest gruba, opisy i porady każdego przypadku są zwięzłe i nierozwlekłe, więc czyta się ją szybko i z wielką chęcią. Książka nie jest w tanie nikogo zanudzić. Każdy posiadacz psa, który skorzysta z tej pozycji bibliograficznej, będzie chciał ją mieć w swojej domowej podręcznej bibliotece. „Okiem psa – poradnik psiej psychologii” to z pewnością jedna z ważniejszych i niewątpliwie przydatnych pozycji bibliograficznych dla każdego psiarza i hodowcy psów.

Książka „Okiem psa – poradnik psiej psychologii”, w swojej pierwszej części zatytułowanej „Czym jest pies?”, zawiera rozwinięcie takich zagadnień jak: pochodzenie psa, rozwój jego psychiki, miejsce psa w ludzkim stadzie, w jaki sposób psy się uczą, sztuka stosowania nagród i kar. W części drugiej zatytułowanej „Pozytywne podejście do problemów behawioralnych”, autor omawia tak przydatne kwestie związane z: trudnościami wychowawczymi, stresami, kłopotami żywieniowymi, ubocznymi skutkami leczenia, kłopotami wychowawczymi, kłopotami z wyznaczeniem i utrzymaniem właściwej hierarchii stada, kłopotami związanymi z agresją i nadmierną pobudliwością psa, oraz podpowiada w co się bawić z własnym psem. Ostatnia, trzecia część niniejszej książki zatytułowana „Porady dla właścicieli psów od A do Z”, zawiera omówienie różnorodnych kłopotów z psami, spotykanych przez ich właścicieli - opiekunów, oraz podpowiada – jak szybko i skutecznie się ich pozbyć. Ta ostatnia część książki zawiera więc porady praktyczne i wskazówki. Spis treści jest bardzo czytelny i przejrzysty. Znajdziemy tu także rozdział dotyczący statystyki przypadków, co można wykorzystać w opracowaniach naukowych jako dodatkowy materiał źródłowy do analiz statystycznych.

Media karmią nas nierzadko fałszywymi informacjami na temat zachowania psów, dlatego też często zapominamy jaka jest prawdziwa natura psa (uczłowieczanie, antropomorfizacja psa). Konsekwencje tego bywają fatalne (incydenty z udziałem psów). Oczekiwania i nadzieje właścicieli psów często rozmijają się z faktycznymi możliwościami psów. Wielu właścicieli rezygnuje potem z posiadania czworonoga, lub „morduje” się przez nawet kilkanaście lat z „rozwydrzonym potworem”, stanowiącym zagrożenie dla właściciela i da wszystkich dookoła. Natomiast książka „Okiem psa – poradnik psiej psychologii” pomoże właścicielom takich niesfornych psów, wychować je na miłe, posłuszne zwierzaki, ku obopólnej satysfakcji, bez łamania psiego charakteru i bez stosowania przemocy. Autor obala przy tym wiele głęboko zakorzenionych w społeczeństwie mitów i przesądów.

Wszystkim, którzy pragną kupić psa, książka ta pomoże wychować miłego, posłusznego przyjaciela, bez konieczności stosowania jakiejkolwiek przemocy. Sięgnąć po nią winni także właściciele psów, którzy nie zdołali uniknąć problemów wychowawczych ze swoimi pupilami, oraz hodowcy, od których tak bardzo zależy przecież kształtowanie charakteru szczeniąt (przynajmniej na początku ich życia).

Tagi artykułu: