Udostępnij ten artykuł.

Które orzechy można podawać psu?

Z artykułu dowiesz się: Czy psy mogą jeść orzechy, Które orzechy bez obaw można podawać psu, Jakie są najważniejsze zalety orzechów.     które orzechy można podawać psu, które orzechy można podawać psu

W kwestii żywienia psów narosło wiele mitów i niedowiedzeń. Miłośnicy zwierząt sprzeczają się o to, jakie gatunki mięsa pies może, a jakie nie może jeść? Czy lepsza jest karma gotowa czy domowe posiłki? Prawda zazwyczaj leży pośrodku, a podstawowa i jedyna słuszna zasada żywienia brzmi: różnorodność i eliminacja konserwantów, polepszaczy i innych szkodliwych substancji. W diecie psa spokojnie mogą się pojawiać suszone owoce, jogurty, kasze, brokuły i różne oleje, a nawet orzechy. W kwestii podawania psom orzechów jest wiele niejasności. Niektórzy uważają, że psy mogą w małych ilościach jeść orzechy, inni uważają, że orzechy dla psa są szkodliwe. My skłaniamy się ku temu, że kilka orzechów, raz na jakiś czas z pewnością nie zaszkodzi zwierzęciu. Żeby rozwiać wątpliwości, przedstawiamy, które orzechy bez obaw można podawać psu.

Dlaczego pies może i powinien jeść orzechy?

Nie każdy właściciel wpadnie na pomysł, by dawać swojemu czworonogowi orzechy. A powinien, choć niezbyt często. I musi także wiedzieć, które orzechy bez obaw można podawać psu. Najważniejsze zalety orzechów:

  • są bogate w cenne witaminy i minerały;
  • zawierają białko, nienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty;
  • poprawiają pracę mózgu;
  • zapobiegają chorobom serca i regulują poziom cukru we krwi.

które orzechy można podawać psu

czy pies może jeść orzechy

Czy mogę podawać psu orzechy bez względu na ilość i rodzaj?

Można, a nawet warto od czasu do czasu podawać psu do jedzenia orzechy, jednak nie powinny być  one stałym pożywieniem, a bardziej przysmakiem. Orzechy są dosyć kaloryczną i ciężkostrawną przekąską, a ich nadmiar w diecie może być przyczyną problemów układu pokarmowego. Należy też wiedzieć, że orzech orzechowi nierówny. Najwięcej tłuszczu zwierają orzechy makadamia i nasiona słonecznika, natomiast najmniej orzechy nerkowca. Najbogatszymi źródłami kwasów jednonienasyconych są orzechy laskowe, makadamia i nerkowca. Najbardziej bogate w kwasy tłuszczowe wielonienasycone są orzechy włoskie, brazylijskie i pinii oraz nasiona lnu, maku i słonecznika. Biorąc pod uwagę stosunek kwasów omega 3 i omega 6, najlepsze dla zdrowia psa są orzechy włoskie i laskowe. Z uwagi na różnorodność orzechów, należy wiedzieć, jakie orzechy może jeść pies. Jak się okazuje, nie wszystkie odmiany są w pełni bezpieczne.

Które orzechy orzechy może jeść pies?

które orzechy można podawać psu

Orzechy włoskie pochodzą z drzewa o tej samej nazwie. Zawierają wapń, żelazo, bor, cynk, kobalt, magnez i dużą dawkę miedzi i manganu, dużo witaminy B1, B2, B6, choliny i kwasu foliowego, a także dobrą proporcję i wysoką zawartość kwasów omega 3 i 6, kwas elagowy, polifenole, błonnik pokarmowy i fitosterole. Ich główną zaletą jest to, że pomagają regulować trawienie i wzmacniają nerki oraz łagodzą stany zapalne.Są bezpieczne dla zdrowia psa.

czy pies może jeść orzechy laskowe

Orzechy laskowe pochodzą z drzewa leszczyny. Dzięki dużej zawartości witaminy E, korzystnie wpływają na wygląd sierści. Są także bogate w witaminy z grupy B (B1, B6, kwas foliowy), K i minerały: żelazo, magnez, potas, cynk, miedź, bor, mangan, fitosterole i polifenole, błonnik. Mają dużą przewagę mniej korzystnych kwasów omega 6 do omega 3. Są bezpieczne dla zdrowia psa.

czy pies może jeść migdały

Migdały sąowocami migdałowca pospolitego. Zawierają wapń, bor, żelazo, magnez, krzem, potas, cynk, miedź, mangan, witaminy: E, B1, B2, PP, kwas foliowy, cholinę, polifenole, błonnik pokarmowy i fitosterole. Posiadają znaczną przewagę mniej korzystnych kwasów omega 6 do omega 3. Choć są zdrowe w diecie człowieka, pies nie powinien jeść ich zbyt często.

czy pies może jeść pistacje

Orzechy pistacjowe, czyli popularne pistacje z drzewa pistacji właściwej. Pistacje są bogate w żelazo, magnez, potas, miedź, cynk, mangan i selen, a także witaminy B1 i B6, a także A, E, C, B2. Zawierają także luteiny, zeaksantyny, białka, fitosteroli, luteiny i błonnika pokarmowego.W pistacjach jest przewaga mniej korzystnych kwasów omega 6 do omega 3. Działają przeciwbakteryjnie. W małych ilościach są bezpieczne dla zdrowia psa.

czy psu można podać orzeszki ziemne

Orzeszki ziemne, które pod względem botanicznym nie są orzechami, a nasionami roślin strączkowych.  Zawierają fitosterole,antyoksydanty np. kwas kumarowy i resweratrol, witaminy: E, B1, PP, B6, kwas foliowy, kwas pantotenowy, cholina, koenzym Q10, a także składniki mineralne: magnez, miedź,mangan, bor, potas, krzem, cynk, selen, a także błonnik pokarmowy i białko. Posiadają przewagę mniej korzystnych kwasów omega 6 do omega 3. Pies może jeść od czasu do czasu orzechy ziemne, jednak nie solone. Sporadycznie można też podawać psu masło orzechowe, choć należy pamiętać, że zazwyczaj znajduje się w nim także cukier.

Których orzechów pies nie może jeść?

Makadamia (Macadamia Integrifolia) to orzechy w twardej łupinie zawierające wapń, magnez, fosfor, żelazo, cynk i witaminy: B1, B2, B3, E i kwas foliowy. Orzechy makadamia zawierają niewiadomego pochodzenia składniki/toksyny, które szkodzą psom. Typowe objawy zatrucia tymi orzechami to wymioty, osłabienie, ataksja, drgawki, a nawet hipotermia. Nie można ich podawać czworonogom, nawet w małych ilościach.

czy pies może jeść orzechy makadamia

czy pies może jeść orzechy macadamia

Należy pamiętać także, że u niektórych psów orzechy mogą wywoływać alergie. Psy powinny spożywać orzechy surowe, nie prażone bez żadnych dodatków, typu: sól, cukier czy inne przyprawy. Można na przykład od czasu do czasu posypać posiłek siekanymi orzechami lub po prostu wrzucić kilka orzechów do miski. Jeżeli psu smakują wybrane odmiany orzechów, można także dawać mu w ramach nagrody, na przykład za posłuszeństwo podczas tresury.

Tagi artykułu: