Udostępnij ten artykuł.

Które psy są najszybsze, jaką rasę reprezentują?

Tak jak wśród ptaków najszybsze są sokoły wędrowne, a u kotów - gepardy, tak i psy mają swojego demona prędkości w postaci Charta. Wśród wszystkich ras chartów najszybszymi są z kolei słynne Greyhoundy. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Wszystkie rasy chartów powstały w hodowli dla ich szybkości. Niegdyś chodziło głównie o skuteczność tych psów w polowaniach, gdzie miały ścigać do skutku żywą zdobycz. Od wielu są jednak przedmiotem gier hazardowych, zaś ich rola ogranicza się do ścigania sztucznych zajęcy na zamkniętych trasach. Proceder nie jest na szczęście szeroko rozpowszechniony i większość psów spełnia się jako normalne domowe czworonogi do towarzystwa.


UWAGA! Jeżeli chcemy wejść w posiadanie charta, musimy zgłosić ten fakt do Urzędu Miasta lub Gminy i otrzymać pozwolenie na hodowlę lub utrzymanie czworonoga. Więcej informacji znajdą Państwo w tym artykule ( POZWOLENIE NA CHARTA).

wyścigi najszybszych psów świata greyhoundów

wyścigi psów Greyhound

Najszybszy pies na świecie jakiej jest rasy? Jak szybko potrafi biec?

Jeśli chodzi o szybkość, to charty są w tym wręcz fenomenalne. Najlepszy wśród nich jest Greyhound, rozwija prędkość zbliżoną wręcz do szybkości geparda! Właściciele psów wystawiających swoje charty na torach wyścigowych są w stanie zgarniać naprawdę duże sumy. Niestety, utrzymanie bardzo wysokiej formy jest na dłuższą metę niemożliwe, dlatego gdy chart starzeje się i przestaje przynosić dochód, jest usypiane lub zabijane w niehumanitarny sposób.  Przykładowo, w Hiszpanii  notowanych jest wiele przypadków bestialskiego wieszania chartów, które z różnych względów nie nadają się już do wyścigów. Tylko niewiele z takich wyścigowych Greyhoundów trafia na zasłużoną emeryturę do normalnych domów. Ponadto, psy nadające się do gonitw, tylko z rzadka mają normalne boksy, a większości przypadków całe swoje życie spędzają w małych i ciasnych klatkach.

chart greyhoud najszybszy pies

najszybszy pies świata greyhound

Temperament i zachowanie najszybszego psa świata

Greyhoundy prócz wielkiej szybkości, żywiołowości i wytrzymałości, mają co ciekawe – stosunkowo delikatny charakter, wymagając przez to sporo uwagi i cierpliwości ze strony właściciela. Nie przejawiają za to agresji, jednak mają tendencję do instynktownego gonienia i łapania małych zwierząt, na co trzeba uważać, mając takiego psa i dbać o wyprowadzanie go na smyczy oraz w kagańcu. Niewybiegane i zaniedbywane szczenięta chartów mogą ponadto wykazywać niepożądane zachowania destrukcyjne, objawiające się niszczeniem różnych przedmiotów. Rasa ta jest więc uważana za stosunkowo wymagającą. Mimo wszystko, są to jednak wspaniałe i wierne psy godne polecenia, które dożywają 10-14 lat życia.

greyhound czarny

najszybszy pies świata greyhound czarny

Dlaczego Greyhoundy są takie szybkie?

Sekret prędkości Greyhounda tkwi w niespotykanej budowie anatomicznej. Psy mają bardzo lekką, ale za to muskularną sylwetkę oraz pojemną klatkę piersiową, która mieści duże serce. U Greyhoundów notuje się największą liczbę uderzeń serca na minutę wśród wszystkich znanych ras psów. Niezwykły jest także bieg psów – w czasie biegu, w określonym czasie, wszystkie kończyny psa odrywają się od podłoża.
Przeciętna prędkość psów wynosi 63 km/h, chociaż na przestrzeni kilkudziesięciu metrów od startu mogą rozwinąć prędkość dochodzącą do 70 km/h. W ciągu każdej sekundy pokonują ok. 20 metrów! Maksymalna odnotowana prędkość uzyskana przez przedstawiciela rasy wynosiła aż 74 km/h!

biegnący greyhound

biegnący greyhound

Tagi artykułu: