Udostępnij ten artykuł.

Kupno Beagle

Chęć posiadania w swym mieszkaniu przedstawiciela jakiejkolwiek rasy psów wiąże się z naszej strony z dużą odpowiedzialnością i koniecznością zapewnienia mu właściwych i godnych warunków bytowania. Niezależnie od faktu, czy będzie to średniej wielkości Beagle czy może nieco większy Labrador, zwierzę to powinno także odczuwać naszą sympatię i troskę o jego umiejętne wychowanie i właściwą socjalizację.

Przed dokonaniem zakupu Begle przypatrzmy się kilku podstawowym prawdom dotyczącym tej rasy psów.

Należy na pewno pamiętać, że każdy pies Beagle pomimo tego, że jest nieznacznych rozmiarów psem, będzie wymagał zapewnienia mu odpowiedniej ilości ruchu na świeżym powietrzu. Wiąże się to bezpośrednio z jego pierwotną naturą. Jest to, bowiem jedna z psich ras wykorzystywanych w dawniejszym jak i obecnym czasie, w myślistwie. W ogólnej klasyfikacji FCI pies beagle został zaklasyfikowany do sekcji psa gończego znajdującego się w podsekcji pies gończy mały.

W związku z posiadaniem tak znacznej energii i sporych zasobów psiej ruchliwości popartej wesołym nastawianiem do otoczenia może on doskonale sprawdzać się w charakterze uniwersalnego kompana zabaw z dziećmi. Oczywiście będzie to uwarunkowane jego wcześniejszym odpowiednim ułożeniem i wychowaniem.

Szczeniaki beagla

Trzy słodkie szczeniaki beagla

Dokonując zakupu Beagle warto nieco wcześniej samemu sobie odpowiedzieć na pytanie, jakiego psa będziemy najchętniej widzieli w swym mieszkaniu. Niezależnie od faktu czy kupowany przez nas pies będzie młodym szczeniakiem czy już nieco starszym osobnikiem warto jest dokonać zakupu ze sprawdzonej i renomowanej hodowli oferującej osobnika interesującej nas rasy psów. Zakupiony pies od „przygodnego sprzedawcy” może okazać się nieco tańszym nabytkiem, lecz na pewno nie mamy pewności czy zakupiony przez nas pies wyrośnie na wartościowego bigla i nie będzie pochodził z nielegalnej psiej hodowli, będącej typową tzw. „dziką wylęgarnią”, dostarczającą na rynek nie do końca zgodne z wzorcem psy. Postarajmy się, zatem aby Beagle cena nie była jedynym wyznacznikiem naszego wyboru. Każdy zarejestrowany hodowca bierze pełną odpowiedzialność za psa przez siebie sprzedawanego, co pozwala nam na uzyskanie gwarancji otrzymania zdrowego i właściwie zbadanego szczeniaka.

Kolejną dosyć istotną wskazówką w przypadku chęci posiadania psa rasy Beagel, dotyczącą w szczególności osób zamieszkujących w domku jednorodzinnym i posiadających przydomowy ogródek, jest fakt posiadania naprawdę dobrego ogrodzenia. Beagel będąc psem myśliwskim, pozostawiony sobie samemu na nieco dłuższy okres czasu, bez najmniejszego problemu potrafi skutecznie i szybko wykopać znacznej wielkości dziurę przy płocie jak i nieźle narozrabiać pośród rabaty kwiatowej. Zdarzyć się może także, iż nasz bigel w związku ze swą myśliwską naturą nie zawsze będzie chętny do powrotu do nas po spuszczeniu go ze smyczy będąc na spacerze gdzieś w parku lub poza terenem miasta. Pochwyciwszy trop bigel, bowiem potrafi zapomnieć się i oddalić się z pola naszego widzenia, w związku z tego rodzaju usposobieniem przygotujmy się, zatem na czasowe tendencje do włóczęgostwa i samoistnego oddalania się naszego pupila w celu sprawdzenia otaczającego go terenu. Te jakże charakterystyczne dla tej rasy psów wybryki zdają się jednak im zawsze uchodzić płazem, wystarczy, bowiem że w kontakcie wzrokowym ze swym opiekunem spojrzą na niego swymi jakże urzekającymi oczyma i wszelka złość i podenerwowanie z naszej strony zdają się z nas uchodzić jak powietrze z balonu.

Dorosły beagel

Dorosły beagle

Wydawać by się mogło, że niemalże każdy rodowodowy pies Beagle zdaje sobie w pełni sprawę z faktu posiadania tego rodzaju uroku i bez najmniejszych skrupułów wykorzystuje to w konfrontacjach ze swym panem. Należy tego rodzaju stan rzeczy odpowiednio wcześniej sobie uzmysłowić i postarać się oby jak najrzadziej dochodziło do tego rodzaju sytuacji, kiedy to nasz bigiel będzie próbował wejść nam na głowę, co może doprowadzić do chęci dominacji. Na ogół jednak niemalże każdy jeden pies Beagle okazuje się być typowo łagodnym psem, szybko nawiązującym przyjaźnie także z odwiedzającymi nasz dom osobami.

Oczywiście niezbędnym jest także zapewnienie naszemu Begle odpowiednich warunków bytowania w naszym mieszkaniu. Każdy pies powinien posiadać własną przestrzeń, w której to będzie znajdować się odpowiednio dobrane legowisko dla naszego pupila. W przypadku Begle będzie one bez wątpienia zdecydowanie mniejsze niż w przypadku psa rasy Labrador. Pamiętajmy także o misce na pokarm i czystą wodę dla naszego czworonoga. Są to jedne z podstawowych wymogów, aby nasz pies dobrze się poczuł w naszym mieszkaniu. Nie bez znaczenia jest też Beagle cena wiążąca się z utrzymaniem tych psów w naszym domu, jest ona zdecydowanie niższa niż w przypadku nieco większej wspomnianej na samym początku rasy Labrador, ten będąc większym psem wymaga dostarczenia większej ilości pokarmu.

Jeśli się zdecydujemy na posiadanie psa tej rasy postarajmy się, aby nasza decyzja była w stu procentach pewna, natomiast przysłowiowa Beagle cena była drugorzędnym wyznacznikiem naszej decyzji.

Tagi artykułu: