Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Kupno psa: pies czy suka?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie psa, powinniśmy zastanowić się nad dwiema kwestiami: która rasa będzie dla nas najodpowiedniejsza i jaką płeć czworonoga wybrać?
Oczywiście nie chcemy rozstrzygać, która płeć jest „lepsza”. Przyszli właściciele po prostu muszą wiedzieć, czego spodziewać się po każdej płci i jak wyglądają wszelkie sprawy techniczne związane z „obsługą”  psa.

Kupno psa: pies czy suka?

Psy krótka charakterystyka

Przyjmuje się, że psy są silniejsze i lepiej zbudowane od suczek – dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony niemal we wszystkich rasach. Psy przejawiają ponadto większą skłonność do bójek i częściej próbują przejąć funkcję samca alfa w domowej hierarchii. Nie stanowi to oczywiście reguły, niemniej statystyki pokazują, że samce są bardziej skłonne do nieposłuszeństwa i samodzielne w działaniu niż suki. Mogą także uciekać – szczególnie jeżeli na horyzoncie pojawi się samica w rui. Wówczas możemy mieć pewność, że pies na pewno nie zareaguje na nasze wołanie.
Pies może również powodować większe zniszczenia w ogrodzie, gdyż instynktownie oznacza teren moczem. Jeżeli jednak wysterylizujemy czworonoga, rozwiążemy przynajmniej kilka powyższych problemów. Sam zabieg jest dość drogi, niemniej tańszy niż u suk.
Uwaga! Pies po kastracji potrzebuje dużo ruchu i odpowiedniej diety – jest bardziej skłonny do nadwagi.
Niektórzy właściciele twierdzą, że psy wydzielą mocniejszy zapach niż suki.

Kupno psa: pies czy suka

Pies i suka Bullmastiffa

Suki krótka charakterystyka

Powszechnie uznaje się, że suki są łagodniejsze, prostsze w ułożeniu i bardziej bystre od psów. Opinie o większej inteligencji suczek wydają się nieco przesadzone, niemniej faktem jest, że samice są łatwiejsze w wyszkoleniu i wychowaniu, ponieważ przejawiają mniejsze skłonności do dominacji.
Co więcej samice są spokojniejsze i lepiej sprawdzą się w domach z ogrodem – raczej nie będą znaczyć terenu i podkopywać roślinek. Oczywiście zdarzają się wyjątki! Pamiętajmy, że płeć nie determinuje osobowości i temperamentu, a jedynie daje pewne wskazówki.

Aby nie było zbyt idealnie, zastanówmy się nad potencjalnymi problemami wynikającymi z posiadania suczki. Po pierwsze i najważniejsze – cieczka. Ruja pojawia się średnio dwa razy do roku i w tym czasie należy dołożyć wszelkich starań, aby suczka nie zetknęła się z samcem. Właściciel musi zacisnąć zęby i przygotować się na wszelkie uciążliwości związane z nadmiernym popędem samców. U samicy mogą pojawić się również ciąże urojone. Rozwiązaniem problemu jest sterylizacja, która jest niestety dość kosztownym zabiegiem. 

Suka i pies owczarka kaukaskiego

Suka i pies Owczarka kaukaskiego

Podsumowując, wybór psa lub suki jest sprawą indywidualną i uzależnioną od naszych potrzeb i oczekiwań. Jeżeli nie mamy doświadczenia w opiece nad psami i nie chcemy rzucać się od razu na głęboką wodą, warto przemyśleć zakup suczki. Suczki są idealnym nabytkiem dla osób starszych oraz rodzin z małymi dziećmi. Pies będzie z kolei dobrym towarzyszem dla osoby, która lubi aktywnie spędzać czas i szuka czworonoga pracującego.

Tagi artykułu: