Udostępnij ten artykuł.

Kupno psa porady i wskazówki

Wybór psa - Dorosły pies czy szczeniak?

Zdecydowana większość przyszłych właścicieli skłania się ku wyborze szczeniaka. Nic dziwnego taka decyzja niesie za sobą niemalże same zalety. Po pierwsze, kupno szczenięcia ze sprawdzonej hodowli daje nam pewność, że nie kupiliśmy kota w worku. Właściciel wie dokładnie, jak jego pies/suka będzie wyglądał/a w przyszłości oraz do jakiego typu zachowań jest predysponowany/a. Przykładowo, kupując Labradora Retrievera możemy być pewni, że będzie łatwy w wyszkoleniu, wierny swojemu właścicielowi i złapie dobry kontakt z dziećmi. Psy rasowe są bardzo przewidywalne, dlatego też ich popularność ciągle rośnie.

Kupię psa i co dalej?

Po wprowadzeniu psa do domu należy zająć się jego wychowaniem. Prawidłowo przeprowadzony proces socjalizacji może znacząco wpłynąć na zachowanie psa w przyszłości. Jeżeli właściciel przewiduje, że nie będzie mógł zajmować się szczenięciem przynajmniej kilka godzin w ciągu dnia, powinien raczej zrezygnować z jego zakupu. Osoby, które mają napięty grafik i nie są w stanie poświęcić psu uwagi, winny zastanowić się raczej nad zakupem kota. Koty są zwierzętami samodzielnymi i nie wymagają, aby właściciel poświęcał im tak dużo czasu.

Tresura psa rozpoczyna się już na najwcześniejszym etapie jego życia. Pierwszym elementem tresury jest nauka czystości. O ile koty nie mają zazwyczaj problemów z trafieniem do kuwety, o tyle psy muszą przyzwyczajać się od realizowania swoich potrzeb fizjologicznych poza domem (o problemach związanych z nauką czystości piszemy w innym artykule). Kiedy pies przyzwyczai się do stałego rytmu dnia i przestanie zanieczyszczać wnętrze, pojawiają się nowe problemy. Należą do nich: zachowanie psa względem osób obcych i nauka posłuszeństwa. Kupując psa rasowego, możemy wyobrazić sobie, jak będzie się zachowywał w przyszłości. Większość psów rasowych ma stały katalog cech osobowościowych, które ujawniają się wraz z wiekiem i są zdeterminowane przez prawidłowe szkolenie. To kolejny powód, dla którego kundelki i psy dorosłe znajdują zdecydowanie mniejsze zainteresowanie i są niemalże skazane na życie w schronisku.

Słodkie szczeniaki którego wybrać

Pierwsze miesiące życia psa są bardzo ważne zarówno dla samego zwierzęcia, jak i dla właściciela. Pies nabiera wówczas pewności, że nie stanie mu się krzywda, a właściciel wyrabia w sobie pewne, rutynowe zachowania. Osoby, które nigdy wcześniej nie miały psiaka, wiedzą, jak ciężko jest przyzwyczaić się do nowych obowiązków i powinności. Pies może stwarzać duże problemy i generować spore wydatki, co jest szczególnie kłopotliwe dla osób niedysponujących dużą ilością czasu i pieniędzy. Utrzymanie psiaka jest zależne od wielu czynników: jego wielkości, wymagań pielęgnacyjnych i stanu zdrowia. Psy ras dużych i olbrzymich kosztują właścicieli średnio 300-400 złotych w skali miesiąca; jeżeli do tej sumy dojdą szczepienia i wizyty weterynaryjne, to może dojść nawet do jej podwojenia. Małe psy są tańsze w utrzymaniu, jednak nie można mieć pewności, czy nagle nie zachorują i nie będą wymagały stałej opieki weterynaryjnej. Z racji tego, że leczenie psów nie jest w żadnym stopniu refundowane, właściciel musi sam zmierzyć się z dużym obciążeniem finansowym. Osoby, które nie posiadają odpowiednich funduszy, mogą zgłosić się do wydziału środowiskowego w swojej gminie, bądź też szukać pomocy w lokalnych fundacjach.

Życie z psami pod jednym dachem

Dość często można słyszeć o przypadkach osób, które zdecydowały się dokupić, albo adoptować drugiego psa. Najczęściej jednak właściciele decydują się na zakup psa tej samej rasy, bądź przynajmniej odpowiadającego gabarytom „pierwszego” domownika. Rozwiązanie wydaje się niezwykle trafione, zwłaszcza, jeżeli nie możemy poświęcić psu tyle czasu, ile byśmy chcieli. Dwójka czworonogów może zaprzyjaźnić się ze sobą i tym samym wypełnić pustkę powstałą po opuszczeniu domu przez właściciela. Zakup drugiego psa może być sprawą problemową, jeżeli mieszkamy w mieście i nie dysponujemy dużą przestrzenią mieszkalną. Niemniej osoby, które na stałe przebywają w ośrodkach podmiejskich, albo na wsiach spokojnie mogą zdecydować się na dokupienie psiaka.

Wybór i zakup szczeniaka

Czy kupno psa niesie ze sobą jakieś korzyści?

Pytanie może wydać się niezwykle naiwne, niemniej daje dużo do myślenia. Kupno psa przynosi wymierne korzyści dla wszystkich członków rodziny. Dzieci uczą się odpowiedzialności i sumiennego wypełniania zobowiązań. Zdają sobie również sprawę, że odpowiadają za drugie życie i to od nich zależy, czy pies będzie szczęśliwy, czy też nie. Osoby najmłodsze uczą się od psa empatii i otwartości, dzięki czemu są lepiej przygotowane do wejścia do grupy rówieśniczej. Bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest przyzwyczajanie dziecka do psiaka już od najmłodszych lat.
Osoby dorosłe zyskują zaś przyjaciela i powiernika. Pies może pełnić rolę niemalże „partnera” życiowego i wypełniać pustkę w życiu człowieka. Nie trzeba chyba komentować zdania, że „wszystkie psy mają uczucia i potrafią bezwarunkowo pokochać człowieka”. Obecność psów działa na ludzi niezwykle kojąco. Wiele osób cierpiących na stany lękowe, zaburzenia psychiczne i depresje jest kierowanych na terapie behawiorystyczną z udziałem zwierząt. Również osoby niepełnosprawnie fizycznie współpracują z psami bardzo sobie chwalą efekty tej współpracy. Sam kontakt z psem może przynieść niebywałą satysfakcję i zmotywować ludzi do dalszego działania.

Tagi artykułu: