Udostępnij ten artykuł.

Kupujemy Cocker spaniela angielskiego

Kupno psa rasy Cocker spaniel angielskiego

Decyzja o zakupie psa powinna być gruntownie przemyślana i poprzedzona dyskusją ze wszystkimi członkami rodziny. Oto lista pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji:
Czy pies będzie czuł się w moim domu komfortowo?
Czy mam wystarczająco dużo czasu i motywacji, aby zajmować się psem?
Czy wiem, ile kosztuje utrzymanie zwierzęcia?
Mieszkam w bloku czy domu jednorodzinnym? Mieście czy na przedmieściach? Jak dana rasa znosi życie w bloku czy małym mieszkaniu? Kupujemy Cocker spaniela angielskiego,Kupujemy Cocker spaniela angielskiego,Kupujemy Cocker spaniela angielskiego

Decydując się na zakup psa rasy Cocker Spaniel mamy poniekąd ułatwione zadanie. Coker spaniele angielskie są bowiem bardzo inteligentne, przyjazne, łatwe w wyszkoleniu i chętne do współpracy z człowiekiem. 

kupujemy szczeniaka cocker spaniela angielskiego

Angielski cocker spaniel – rasa wymagająca uwagi

Pies rasy Cocker Spaniel Angielski wymaga od właściciela dużo uwagi i cierpliwości. Zaniedbanie procesu socjalizacyjnego i wczesnego szkolenia odbije się na nas w przyszłości. Nieprawidłowo przeszkolone psy mogą stać się naprawdę nieznośne, bardzo niemożliwe do opanowania. Spaniele bardzo dobrze reagują na szkolenie metodami pozytywnymi.

 Ogólny opis rasy

Cocker Spaniel Angielski posiada wiele cech, które czynią zeń wspaniałego towarzysza życia dla człowieka. Nie możemy jednak zapominać o jego wadach i dość nieprzyjemnych nawykach. Posiadanie psa to również wyrzeczenia!

Zalety

Wady

Łatwe w „obsłudze” i szkoleniu, niezwykle inteligentne, szybko się uczą;

Zabawowe i przyjazne;

Chętnie współpracują z człowiekiem;

Wigor i energia to cechy typowe dla rasy. Nawet starsze psy są pełne radości chęci do życia;

Tolerują inne zwierzęta;

Szybko adaptują się do nowych warunków. Mogą żyć zarówno w mieście, jak i na wsi.

Właściwa stymulacja psychoruchowa znosi problem nadpobudliwości. Psy nie przejawiają zachowań destrukcyjnych.

 

Intensywne gubienie włosa przez cały rok;

Konieczność wykonywania częstych zabiegów pielęgnacyjnych – dla niektórych wada, dla innych zaleta (behawioryści twierdzą, że czesanie włosa psa działa na właściciela uspokajająco).

Skłonności do dominacji – tylko u niektórych osobników;

Skłonności do żebractwa – duża część populacji cierpi z powodu nadwagi;

Podatność na choroby genetyczne.

Nadmierna szczekliwość

Upór . Niewłaściwie ułożony Cocker ma skłonności do samodzielnego podejmowania decyzji. Może być nieposłuszny, co wydaje się szczególnie dotkliwe w czasie spacerów.

Jak wynika z powyższego zestawienia zalety i wady Cocker Spaniela pozostają w równowadze. Większość, wskazanych przez nas wad ma charakter „potencjalny”, co oznacza, że występują tylko u części osobników.

Trochę o potrzebach Cocker spaniela

Jak już zostało wcześniej powiedziane, psy wymagają konsekwentnego, acz delikatnego prowadzenia. Są bardzo żywotne i energiczne – nie zadowolą się trzema, kilkunastominutowymi spacerami w ciągu dnia. Jeżeli nie mamy wystarczająco dużo czasu w ciągu dnia, nie powinniśmy decydować się na zakup psa tej rasy.
Pielęgnacja sierści.
Największy problem dla właściciela stanowi pielęgnacja włosa. Psy powinny być regularnie kąpane, czesane i strzyżone. Jako, że długi, lśniący włos jest domeną rasy, warto przestrzegać reguł pielęgnacyjny i regularnie odwiedzać profesjonalnego groomera.


Kupujemy Cocker spaniela angielskiego

 

Na zakończenie

Cocker Spaniel Angielski to idealny pies dla osoby, która szuka psa o dużym temperamencie i radosnym usposobieniu. Przy Spanielach po prostu nie można się nudzić! Wystarczy, że spojrzą na nas dużymi, pięknymi, rozumnymi oczami, aby zły humor przeszedł, jak ręką odjął. Nie od dzisiaj wiadomo, że posiadanie psa wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i daje ogromną satysfakcję.

Kilka pytań  i odpowiedzi:

Czy to dobry pies dla osoby niedoświadczonej, niewprawnej w szkoleniu czworonogów?
Spaniele bywają uparte i dominujące. Niezbędna jest zatem przeprowadzenie szkolenia z zakresu posłuszeństwa i konsekwentne prowadzenie. „Świeży” właściciel może mieć z tym kłopot.

Czy Spaniele wymagają regularnej pielęgnacji?
Niewłaściwie pielęgnowany włos ma tendencje do filcowania i matowienia. Czesanie winno odbywać się obligatoryjnie – dwa razy w tygodniu.

Czy Spaniele lepiej czują się w mieście, czy na wsi?

Cocker Spaniel Angielski szybko adaptuje się do nowych warunków. Może żyć zarówno w mieście, jak i na wsi. Ważne, aby miał stały kontakt z właścicielem i możliwość solidnego wybiegania się w ciągu dnia.

Czy to pies dla rodzin z małymi dziećmi?

Tak, ale pod warunkiem, że zostanie wcześnie uspołeczniony i wyszkolony. Zważywszy na wysoki poziom energii nie jest dedykowany osobom z bardzo małymi dziećmi.

Pamiętajmy!
 Hodowla to najlepsze miejsce do zakupu szczenięcia!

Tagi artykułu: