Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Kuvasz (Kuvasz węgierski)

Historia

Kuvasz to bardzo stara rasa. Psy przybyły na tereny dzisiejszych Węgier prawdopodobnie w XIII wieku wraz z koczownikami azjatyckimi (Kumanami).  Jedna z hipotez głosi, że dzisiejsze Kuvasze są potomkami psów cywilizacji Sumerów.
Regularna hodowla rasy Kuvasz rozpoczęła się w drugiej połowie XX wieku. Pierwsze próby ujednolicenia rasy podjęto wprawdzie w latach 30., niemniej wojna pokrzyżowała plany hodowców. 

W przeszłości psy były wykorzystywane głównie do pilnowania stad bydła, a niekiedy nawet i koni przed drapieżnikami. Zdarzało się, że pełniły także funkcje psów myśliwskich i były używane w czasie polowań na dziki (doskonały węch). Dzisiaj Kuvasze spełniają przede wszystkim psów rodzinnych i stróżujących.

Wygląd

Kuvasze to duże i potężne psy, pokryte gęstą, falistą, białą sierścią. Są mocno zbudowane, umięśnione, sprawiają wrażenie niezwykle dostojnych. Długość tułowia nieznacznie przekracza wysokość w kłębie, a długość kufy jest nieco mniejsza od połowy długości głowy.

Owczarek węgierski Kuvasz


Głowa na kształt klina, jest proporcjonalna do tułowia, sucha i wyrzeźbiona. Czaszka szeroka; czoło lekko wysklepione, rozdzielone po środku wyraźną bruzdą. Stop delikatnie zaznaczony. Nos czarny, trufla zakończona tępo, grzbiet prosty. Kufa zwężająca się stopniowo ku końcowi, ale nigdy spiczasta. Wargi czarne, dobrze przylegające, w kącikach postrzępione. Uzębienie mocne, dobrze rozwinięte, równomiernie rozmieszczone zgodnie ze wzorem zębowym. Zgryz nożycowy. Oczy lekko skośne, migdałowatego kształtu, ciemnobrązowe. Powieki ciemne i ściśle przylegające do gałki ocznej. Uszy osadzone średnio wysoko, na jednej trzeciej długości, licząc od podstawy, odstawione dachówkowato od głowy, a dalej wiszące blisko niej. Przy pobudzeniu lekko wzniesione. Nie mogą być stojące ani zwinięte. Szyja raczej krótka, dobrze umięśniona, ustawiona pod kątem 25 do 30 stopni do poziomu. Kark krótki, skóra na szyi przylegająca, bez podgardla. U samców wyraźna grzywa. Sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta.

Kłąb długi, wyraźnie wystający ponad linię grzbietu. Grzbiet: średniej długości, prosty, szeroki, dobrze umięśniony i związany. Lędźwie krótkie, dobrze związane, płynnie przechodzące w grzbiet. Zad lekko opadający, dobrze umięśniony, szeroki, dobrze związany. Gęsta sierść powoduje, że wydaje się nieco przebudowany. Przedpiersie, z powodu dobrze rozwiniętych mięśni, wydaje się krągłe, z nieznacznie tylko wystającym mostkiem. Klatka piersiowa długa, głęboka, lekko wysklepiona. Linia dolna stanowi przedłużenie klatki piersiowej i wznosi się ku tyłowi. Ogon nisko osadzony, stanowiący przedłużenie opadającej linii zadu, opuszczony, z końcem lekko wzniesionym, ale nie zakręconym. Przy pobudzeniu może być wzniesiony co najwyżej na wysokość grzbietu. Kończyny przednie stanowią mocną podporę dla tułowia, są proste i pionowe aż do nadgarstka, średnio szeroko rozstawione. Łopatki długie, skośnie ustawione, dobrze umięśnione i przylegające do klatki piersiowej, ruchome.

Owczarki węgierskie Kuvasz

Kuvasze węgierskie

Ramiona średniej długości, dobrze umięśnione, tworzące z łopatką kąt 100 do 110 stopni. Łokcie przylegające, ani wykręcone na zewnątrz, ani do wewnątrz. Ramię łączy się z podramieniem pod kątem 120 - 130 stopni. Przedramiona dosyć długie, proste, dobrze umięśnione i suche, o mocnych ścięgnach, sięgających nadgarstka. Nadgarstki dobrze wykształcone, zwarte, o ścięgnach jak ze stali. Śródręcza dość krótkie, suche, lekko nachylone (pod kątem 10 - 15 stopni). Łapy okrągłe lub o lekko owalnym kształcie, zwarte. Palce krótkie, wysklepione tak mocno, że w środkowej części nie dotykają ziemi, zwarte. Opuszki sprężyste, czarne. Pazury mocne, krótkie, czarne lub łupkowo- szare. Kończyny tylne również mocne.  Uda dobrze związane z miednicą długimi, szerokimi i masywnymi mięśniami. Miednica i udo łączą się pod kątem 100 do 110 stopni. Stawy kolanowe wyraźne. Kąt między udem a podudziem od 110 do 120 stopni. Podudzia masywne, długie mięśnie połączone stawem skokowym mocnymi ścięgnami. Oglądane z tyłu pionowe, ustawione równolegle do siebie i pionowej osi ciała. Stawy skokowe mocne, wyraźne, suche, z mocnymi ścięgnami. Kąt w stawie skokowym 130-140 stopni. Śródstopia długie, pionowe. Łapy owalne, poza tym takie sam jak przednie.
Skóra dobrze pigmentowana, łupkowoszara, przylegająca. Sierść średnio twarda, falista, trochę nastroszona, bez skłonności do spilśniania się, dwuwarstwowa. Pod twardszym włosem okrywowym występuje miękki, puchowy podszerstek. Na głowie, uszach i łapach włos jest krótki (1-2 cm), gęsty i gładki. Również na przednich i bocznych stronach kończyn i na śródstopiu poniżej stawu skokowego występuje prosty i krótki (1-2 cm) włos. Na tylnych stronach przednich kończyn opierzenie długości 5-8 cm;  na tylnych portki sięgające stawu skokowego. Na szyi grzywa, sięgająca klatki piersiowej, szczególnie wyraźna u samców. Na tułowiu, udach i łopatkach włos długości od 4 do 12 cm, mocno pofalowany, tworzący loczki i wicherki. Ogon porośnięty na całej długości gęstym, falistym włosem, osiągającym długość 10-15 cm. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są biel i barwa kości słoniowej. Trufla nosa, powieki i wargi czarne. Opuszki łap czarne lub łupkowoszare. Pożądana ciemna pigmentacja podniebienia, różowe plamy dopuszczalne.
Psy mierzą średnio od 71 do 76 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 66 do 70 cm. Dorosłe psy ważą średnio 48-62 kg; suki są lżejsze i ważą od 37 do 50 kg.

Owczarek węgierski Kuvasz należący do psów pasterskich

Psy Kuvasz

Temperament

Owczarek węgierski Kuvasz jest bardzo dobrym psem rodzinnym, który doskonale sprawdzi się w roli stróża. Jest oddany i wierny swojemu właścicielowi, chociaż może być momentami zbyt samodzielny w działaniu. Wymaga wczesnej socjalizacji i odpowiedniego szkolenia z wykorzystaniem metod pozytywnych – źle reaguje na krzyki i strofowanie. Jeżeli wyczuje, że nie jesteśmy pewni swojej wyższości, na pewno spróbuje przejąć funkcję samca alfa w domowym stadzie.
Wzorzec mówi, że owczarki węgierskie kuvasz powinny być śmiałe, energiczne, towarzyskie, a przede wszystkim pewne siebie. Są to cechy, dzięki którym psy mogły być skutecznymi obrońcami zwierząt gospodarskich. Kuvasze nigdy nie powinny być nadmierne agresywne – zamiast zaatakować nieprzyjaciela, raczej poinformują opiekuna o jego obecności. Prawidłowo wyszkolony pies użyje agresji fizycznej tylko w ostateczności. Warto przy tym zaznaczyć, że psy mogą przejawiać skłonności do nadmiernej szczekliwości.
Na co dzień spokojne i zrównoważone – mogą żyć w domach z małymi dziećmi. Tolerują obcych, chociaż nie są zbyt przyjaźnie do nich nastawione. Na pewno nie będą przymilać się do twoich znajomych, tylko bacznie ich obserwować.
Mają duże zapotrzebowanie na ruch; mogą mieszkać zarówno w mieście, jak i na wsi, o ile właściciel nie zaniedba codziennych spacerów i zapewni odpowiednią stymulację psychoruchową.

rasa psa Kuvasz

Suczka Bella rasy Kuvasz

Pielęgnacja i Zdrowie

Wystarczy okazjonalne przeczesywanie włosa. Kąpiele tylko w ostateczności. Rasa nie cierpi na typowe przypadłości zdrowotne. Jak u wszystkich psów ras dużych mogą pojawiać się problemy dysplatyczne oraz skręt żołądka.

Wysokość: Psy mierzą średnio od 71 do 76 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 66 do  70 cm.

Waga: Dorosłe psy ważą średnio 48-62 kg; suki są lżejsze i ważą od 37 do 50 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są biel i barwa kości słoniowej. Trufla nosa, powieki i wargi czarne. Opuszki łap czarne lub łupkowoszare. Pożądana ciemna pigmentacja podniebienia, różowe plamy dopuszczalne.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa. Typowymi schorzenia są dysplazja stawów biodrowych oraz skręt żołądka.

Pielęgnacja: Wystarczy okazjonalne przeczesywanie włosa.

Rodzina:  Owczarek wegierski Kuvasz jest psem odważnym i nieustraszonym. Doskonale sprawdza się w roli stróża. Może mieszkać w domu z małymi dziećmi. Nie wykazuje skłonności do nadmiernej agresji. Nieprawidłowo socjalizowany i szkolony pies może próbować przejąć funkcję samca alfa w stadzie.

Inne nazwy: Hungarian Kuvasz, Owczarek węgierski kuvasz, Kuvasz.

Cena szczeniąt z rodowodem waha się od 1500 do nawet 5000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1, nr wzorca 54, nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: