Kynoorganizacje, bądź jak kto woli organizacje kynologiczne, działają na całym świecie, koordynując działania hodowców, organizując wystawy psów rasowych, czy też przyznając certyfikaty championów. W samej Polsce jest Międzynarodowa Federacja Kynologiczna - FCI ( Federation Cynologique Internationale ), która ma swoją siedzibę w belgijskim Thuin. Początki działalności Międzynarodowej Federacji Kynologicznej sięgają 1911 r.
FCI zrzesza obecnie około 80 członków i partnerów kontraktowych. Federacja nie jest jednolitym ciałem; posiada swoją wewnętrzną, bardzo złożoną strukturę. Jednym z ważniejszym organów jest Komisja Standardów (wzorców), która – jak sama nazwa wskazuje – zajmuje się tworzeniem opisów i wzorców rasowych. To właśnie dzięki działaniom tej komisji wiemy, który pies jest rasowy, a który za rasowego uznany zostać nie może. Wszystkie psy rasowe posiadają swoje specyficzne cechy, które odróżniają je od innych ras. Wszystko jest istotne: kształt uszu, wielkość nosa, kształt oczu czy umaszczenie.
FCI patronuje również Międzynarodowym Wystawom Psów Rasowych, które odbywają się na terenach wszystkich krajów członkowskich. Nie trzeba chyba wspominać, że Polska także jest członkiem organizacji.
Chesapeake Bay Retriever, AKC, 9 miesięczna Dani, 2 letni Otter i 7 1/2 letni Britt
FCI jest odpowiedzialne za promocję certyfikowanych hodowli psów rasowych na całym świecie poza Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. Pod jej auspicjami znajduje się 80 organizacji ze wszystkich krajów członkowskich. W przypadku Polski jest to Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP). W czasie wystaw międzynarodowych, którym patronuje Federacja, psy mogą wywalczyć tzw. wniosek CACIB (t.j. certyfikat na międzynarodowego championa piękności). To największy i najbardziej znaczący ze wszystkich tytułów, które mogą wywalczyć psy rasowe.
Psy rasowe zostały zaklasyfikowane do kilkunastu grup:
I - owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła,
II - pinczery i sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do bydła,
III - teriery,
IV - jamniki,
V - szpice i psy w typie pierwotnym,
VI - psy gończe i posokowce,
VII - wyżły ( psy wystawiające zwierzynę ),
VIII - płochacze, psy aportujące i dowodne,
IX - psy ozdobne i do towarzystwa,
X - charty.
4 letni Owczarek szkocki Collie Shadow, AKC
Inną, dużą organizacją kynologiczną jest American Kennel Club (AKC), który działa na terenie Stanów Zjednoczonych. Kynoorganizacja powstała pod koniec XIX wieku (jest zatem starsza od FCI). Podobnie jak Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zrzesza wiele klubów różnych ras i promuje hodowlę psów rasowych. Do jej głównych kompetencji należy także prowadzenie ksiąg rodowodowych. O tym z jak prężną organizacją mamy do czynienia, świadczy chociażby liczba ras, które doczekały się oficjalnego zatwierdzenia. Aż 150 ras psów pozostaje w zasięgu oddziaływania organizacji, a 51 kolejnych oczekuje na zatwierdzenie. Przyjęta metoda grupowania jest zgoła inna niż w przypadku FCI. Psy zostały zaklasyfikowane do siedmiu grup: Sporting, Hound, Working, Terrier, Toy, Herding, Nonsporting oraz do jednej klasy: Miscellaneous i rasy niezatwierdzone. Jak można zatem zauważyć, grupowanie ras odbywa się podług ich użytkowności.
Kynoorganizacje w Polsce - Związek Kynologiczny w Polsce
Związek Kynologiczny w Polsce zrzesza hodowców i miłośników psów od 1938 roku. Jest to największa organizacja kynologiczna w Polsce podległa Międzynarodowej Federacji Kynologicznej.
5 letni pies Casey rasy Keeshond, AKC