Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Labrador retriever czekoladowy

Labradory czekoladowe pochodzą z terenów Nowej Funlandii, zaś ich historia sięga początków XVIII wieku. Przez dłuższy czas przebywały na terytorium Kanady i Stanów Zjednoczonych, jednakże kilkadziesiąt lat później trafiły na Wyspy Brytyjskie, gdzie rozpoczęła się ich regularna hodowla.

Historia czekoladowych Labradorów

Jack Vanderwyk, miłośnik rasy Labradorów pochodzenia holenderskiego, już od dłuższego czasu śledzi początki rasy i stara się odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z przeszłością i losami czekoladowej odmiany Labradorów. Według ustaleń Vanderwyka czekoladowy kolor sierści został uznany przez hodowców dopiero w XX wieku. Wcześniej czekoladowe osobniki nie zostały przydzielone do określonej grupy rasowej ani też nie doczekały się odrębnej klasyfikacji. Vanderwyk dowodzi, że czekoladowe Labradory powstały na skutek skrzyżowania Retrivera z Flat coated retriverem, bądź Chesapeake Bay Retrieverem.

Labradory retrievery czekoladowe

Wygląd

Labradory retrivery występują w trzech odmianach kolorystycznych: żółtej, czekoladowej i czarnej. Labradory czekoladowe są bardzo popularne wśród amerykańskich i kanadyjskich hodowców; zdecydowanie rzadziej możemy je spotkać na terytorium Europy i Wyspach Brytyjskich. Podobnie sprawa się ma z Labradorami czarnymi, które są powszechnie uznawane za oryginalne Retrivery.

Labrador retriever czekoladowy jest psem średniej wielkości, który dał się poznać jako wyjątkowo szybki i zwinny biegacz. Posiada krótki, gruby i wodoodporny płaszcz, który chroni go przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i urazami mechanicznymi . Pozostałe cechy fizjonomiczne to silne i potężne szczęki, przyjazne oczy (niektórzy hodowcy przyrównują je do oczu wydry), długi i niekopiowany ogon i szeroka czaszka. Labrador jest psem niezwykle przyjaznym i wiernym; bardzo ufa ludziom i szybko zawiera nowe znajomości z innymi zwierzętami.


  • Labrador retriever czekoladowy

  • Labrador retriever czekoladowy

  • Labrador retriever czekoladowy

Labrador osiąga wysokość w kłębie od 56-57 cm. Samica Labradora jest mniejsza i mierzy zazwyczaj od 54 do 56 cm. Przybliżona waga samca Labradora wynosi od 65 do 80 funtów, podczas gdy samica może ważyć pomiędzy 55 a 70 funtami. Pies ma silnie zbudowane ciało, z wyraźnie zaznaczonymi mięśniami szyi i mocnymi plecami. Jego ciało wykazuje znaczną elastyczność, przez co pies może skakać na duże wysokości i wykonywać przeróżne ćwiczenia z zakresu agility.

Ogon psa jest bardzo gruby u nasady i zwęża się w kierunku czubka – to jedna z najważniejszych cech rasy. Nos czekoladowego Labradora przybiera ciemno brązowy kolor. Inną cechą charakterystyczną cechą są uszy, które wiszą blisko głowy – tuż nad poziomem oczu. Oczy również przybierają barwę analogiczną do umaszczenia.

Ciało psa pokryte jest warstwą miękkiej i wodoodpornej sierści. Umaszczenie może różnić się u poszczególnych osobników i przybierać barwę od ciemnego czekoladowego brązu do jasnego brązu.

Labradory retrievery czekoladowe

Temperament

Labrador czekoladowy posiada wszystkie cechy typowe dla swojej rasy. Jest przyjacielski, energiczny, lojalny, wrażliwy, przyjacielski, figlarny, cierpliwy, wierny, dobroduszny itd. To świetny kompan zabaw dla dzieci i dorosłych. Nadaje się nawet dla niedoświadczonego właściciela.
Pełny opis rasy: http://psy-pies.com/artykul/labrador-retriever,16.html

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Klasyfikacja FCI - Grupa VIII (aportery, płochacze i psy dowodne) Sekcja 1 (aportery), numer wzorca 122. Podlega próbom pracy

Cena szczeniąt od 1200 do 2500 złotych. Źródło (allegro,alegratka, olx)

Tagi artykułu: