Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Labrador retriever czarny

Przodkowie współczesnego Labradora Retrievera pochodzą z wyspy Nowa Funlandia, która stanowi obecnie część prowincji Nowa Funlandia i Labrador. Początki rasy sięgają XVIII wieku, kiedy to psy były wykorzystywane przez rybaków do pracy na kutrach i w portach. Labradory pełniły przeróżne funkcje; nie tylko pomagały w wyciąganiu sieci, ale także pilnowały porządku na statkach i wyławiały tonących rybaków. Do Europy trafiły w pierwszej połowie XIX wieku i od razu zyskały uznanie wśród brytyjskich hodowców, którzy doprowadzili do oficjalnej rejestracji rasy i założyli pierwsze hodowle. Brytyjskie Labradory wykorzystywano przede wszystkim do polowań i poławiania zwierzyny. Psy okazały się jednak wyjątkowo inteligentne i spełniały się w wielu dziedzinach życia – łącznie z pilnowaniem domu i obroną właściciela.

Współczesne Labradory występują w trzech podstawowych kolorach: czarnym, żółtym (lub w kolorze śmietany) i czekoladowym (wątrobianym). Niektóre psy posiadają w opisie rasy informację o "srebrnym" umaszczeniu. Czystość tych rodów stanowi obecnie przedmiot sporu. Duże kluby hodowlane na całym świecie pozwalają na rejestrację Labradorów srebrnych, jednakże odrzucają możliwość nadania im nazwy pochodzącej od koloru umaszczenia. Amerykański Związek Kynologiczny dozwala na rejestrację osobników srebrnych pod nazwą Labradorów Czekoladowych, zaś Brytyjska Federacja Kynologiczna wymaga, aby były one zarejestrowane pod nazwą odmiany "nieuznanej". Klub macierzysty, mający swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych, stwierdza publicznie, że nie istnieje genetyczna przyczyna uzasadniająca uznanie rasy srebrnej.


  • Labrador retriever czarny

  • Labrador retriever czarny

  • Labrador retriever czarny

Warto dodać, że w jednym miocie mogą występować osobniki o wszystkich typach umaszczeń. Często dochodzi do sytuacji, w której osobniki z jednego miotu przybierają barwy: czarną, czekoladową i żółtą.

Labrador czarny

Kolor umaszczenia jest określony przede wszystkim przez trzy geny. Pierwszy gen (locus B) określa gęstość płaszcza. Kolor płaszcza jest zaś determinowany ilością pigmentu zwanego eumelaniną. Drugi gen (locus E) określa, czy eumelanina jest w ogóle produkowana. Pies z recesywnym allelem E będzie produkował tylko pigment phaeomelaniny, który sprawi, że umaszczenie nabierze barwę żółtą - niezależnie od genotypu w locus B. Różnice w wielu innych genach kontrolują subtelniejsze szczegóły. Dla przykładu nosy czekoladowych i czarnych Labradorów będą tożsame z kolorem szaty.

Rasa Czarny Labrador retriever

Czarny Labrador retriever

Czarny Labrador retriever był pierwotnie znany jako pies wodny świętego Jana. Dopiero po sprowadzeniu psa na tereny brytyjskie otrzymał swoją współczesną nazwą. Nazwa Labrador miała odróżniać Retrivery od innych psów zamieszkujących tereny Nowej Funlandii (popularnych Nowofunlandczykach). Labradory o umaszczeniu czekoladowym zaczęły pojawiać się dopiero w początku XIX wieku. Jeżeli zaś chodzi o żółte Labradory, to ich historia jest nieco bardziej skomplikowana. Przez krótki czas nie były bowiem uznawane przez hodowców za prawowitą odmianę Retriverów; wykluczono je z kręgu rasowego. Można zatem powiedzieć, że Labradory czarne są oryginalnymi Labsami. Labrador czarny cieszy się obecnie wielkim zainteresowaniem wśród hodowców amerykańskich, podczas gdy w Europie sytuacja jest zgoła odwrotna – odmiana żółta cieszy się największą popularnością.

Labrador retriever czarny posiada wszystkie cechy typowe dla swojej rasy. Jest przede wszystkim: sympatyczny, energiczny, lojalny, wrażliwy, przyjacielski, figlarny, cierpliwy, wierny, dobroduszny itd.. Czarne Labsy są ponadto świetnymi kompanami zabaw dla dzieci i dorosłych. Mimo wszystko trudno się oprzeć wrażeniu, że psy o czarnym umaszczeniu są nieco gorzej postrzegane, aniżeli ich czekoladowi i żółci krewniacy. Jak wykazały badania socjologiczne, zwierzęta o czarnym umaszczeniu wywołują negatywne asocjacje i sprawiają wrażenie groźniejszych, niż są w rzeczywistości.

Szczeniak czarnego labradora

Szczeniak czarnego labradora

Psy o czarnym umaszczeniu kojarzą się z bohaterami negatywnymi i utajonym złem. Owo tłumaczenie może wydać się infantylne, a zarazem banalne, jednakże faktem jest, że większość Labradorów pozostających w schroniskach ma właśnie czarne umaszczenie. Osoby zainteresowane kupnem, bądź adopcją psa znacznie rzadziej kierują swoją uwagę na osobniki barwy czarnej. Przyczyną tego stanu rzeczy są również uwarunkowania genetyczne. U psów o czarnym umaszczeniu oznaki wejścia w okres starczy są zdecydowanie bardziej widoczne. Broda szybciej nabiera barwy srebrnej, a kolor sierści znacznie szybciej płowieje.


  • Labrador czarny

  • Labrador czarny

  • Labrador retriever czarny

Ciekawostki o czarnym Labradorze

Na koniec przytoczymy jedną ciekawostkę ze świata nauki, w której główną rolę odgrywa właśnie Labrador czarny.

Do niedawna naukowcy byli przekonani, że jedynie profesjonalne narzędzia diagnostyczne umożliwią rzetelną diagnostykę nowotworową. Ostatnie wydarzenia z Japonii sugerują jednak, że najlepszymi wykrywaczami nowotworów są psy. Labrador Czarny wykorzystywany w fazie testowej ujawnił wyjątkowy talent do wykrywania biomarkerów (czyli metabolitów obecnych w nietypowych stężeniach i wskazujących na obecność choroby lub zatrucia organizmu) dla różnych nowotworów (nowotworu pęcherza moczowego, płuc i piersi). Japońscy naukowcy już teraz alarmują, że ich czarny podopieczny dodał do listy swoich osiągnięć także raka jelita grubego.

Naukowcy próbowali oszukać zmysły psa poddając mu fałszywe próbki, jednakże skuteczność testów okazała się niezwykle wysoka – pies zdiagnozował wczesne stadium raka jelita w 98% przypadków. Jak pokazują badania, wczesne wykrycie jest właściwie równoznaczne z pełnym wyleczeniem pacjenta.

Cena szczeniąt Labradora czarnego z rodowodem to koszt od 950 do 2500 złotych. Źródło (allegro, alegratka)

Klasyfikavcja FCI - grupa VIII - Aportery, płochacze i psy dowodne, sekcja 1 - aportery, numer wzorca 122. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: