Udostępnij ten artykuł.

Labradory retrievery najbardziej wszechstronne psy na świecie

O szczególnych właściwościach i predyspozycjach rasy psów, jaką jest Labrador retriever wiedziano już od dosyć dawna. Wiedziano o nich najprawdopodobniej już od chwili odkrycia tych ras i wykorzystania ich pomocy przy pracy rybaków, która to w głównej mierze polegała niegdyś na wyciąganiu sieci rybackich z wody.

Poza tym faktem Labradory są psami doskonale sprawdzającymi się w każdego rodzaju formie aportowania.

Ich magia jednak polega w głównej mierze na fakcie, iż są to jedne z niewielu rasy psów o wyjątkowo szerokiej wszechstronności użytkowej.

W doskonały sposób psy te sprawdzają się w wielu dziedzinach codziennego życia jak i w wyjątkowo trudnych i wymagających dużego opanowania sytuacjach. Zarówno Labrador retriever jak i Golden retriever w doskonały sposób nadają się na uniwersalnego psa rodzinnego dostarczającego nam i naszym dzieciom radości wspólnego przebywania i zabawy. Będąc typem psa uwielbiającego wszelkiego rodzaju formy aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, potrafią w doskonały sposób odnaleźć się we wspólnej zabawie w okresie upalnego lata jak i chłodniejszej zimy. Dzięki swemu zamiłowaniu do wody bez najmniejszego problemu są w stanie towarzyszyć nam podczas wspólnych kąpieli. Ich znaczny wzrost i duża siła natomiast pozwala na wykorzystanie ich w charakterze psa pociągowego w okresie zimy, z chęcią poddającego się ciągnięciu sanek wraz z naszą pociechą na nich siedzącą.

Pies ten w doskonały sposób sprawdza się w dogoterapii. Labradory należą także do tej rasy psów, która jest szczególnie zalecana do współpracy z osobami:

  • niewidomymi i
  • niedowidzącymi.

Ich oddanie swemu opiekunowi i inteligencja oraz odpowiednie szkolenie pozwala stać się wyjątkowo pomocnymi podczas wielu codziennych zajęć. Znaczna łatwość dostosowywania się do wydawanych mu poleceń wiąże się z dużą łatwością ułożenia tego psa. Dlatego też zarówno dorosły Labrador jak i młode labki są typowymi psami zalecanymi w szczególności dla wszystkich tych osób, które zechcą mieć nieco większego psa, nie mając przy tym zbyt dużego doświadczenia w postępowaniu z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi.


  • Labradory retrievery czarne

  • Labradory retrievery

Poza wyżej wymienionymi aspektami Labradory to także rasa psów bardzo chętnie wykorzystywanych w pracy wielu różnego rodzaju służb mundurowych. Począwszy od:

  • policji i grup specjalnych gdzie wykorzystywane są w charakterze psa wychwytującego przemyt narkotyków i niebezpieczne ładunki wybuchowe, poprzez
  • straż pożarną, która ich specyficzne właściwości wykorzystuje do wykrycia miejsca podpaleń a skończywszy na 
  • współpracy ze służbami celnymi, które z chęcią korzystają z pomocy tych psów w celu udaremnienia przemytu papierosów i narkotyków.

Labrador retriever jest także jedną z ras psów, która szczególnie chętnie jest wykorzystywana w wielu odmianach ratownictwa. Jest to pies doskonale sprawdzający się w ratownictwie lawinowym i ratownictwie wodnym. Bardzo często są one także wykorzystywane w pracy ratownictwa gruzowiskowego.

Przez wiele osób, zarówno tych posiadających tą rasę jak i tych tylko ja obserwujących, psy te są uważane za wyjątkowo dostojne, posiadające specyficznego rodzaju urok przyciągający uwagę i wzrok ludzki. Labrador retriever to nie tylko pies posiadający mądrość przejawiającą się statecznym zachowaniem, to także pies, u którego ta mądrość jest dostrzegalna w jego jakże charakterystycznym i wyjątkowym spojrzeniu.


  • Labrador retriever

  • Labrador retriever czekoladowy

Magia i wdzięk rasy psów, jakimi są Labradory jest tak duża, iż pewien z nich zagrał jedną z głównych ról w filmie wyreżyserowanym przez Davida Frankela o tytule „Marley i ja”. Wraz z wesołym labradorem główne role w tym filmie zagrali Jenifer Aniston i Owen Wilson. Ukazany w tym filmie Labrador czasami potrafił przyprawić jego właścicieli o prawdziwy zawrót głowy i szybką możliwość nabawienia się poważnej choroby psychicznej. Nie mniej jednak pies ukazany w tym filmie jest czułym i wrażliwym przyjacielem rodziny scalającym ją w dobrych i tych naprawdę złych chwilach, potrafiącym w skuteczny sposób rozgonić czarne chmury gromadzące się nad rodzinnym stadkiem.

Tak jest i w rzeczywistości. Labrador będąc inteligentnym psem bardzo szybko jest w stanie wychwycić zachodzące zmiany otoczenia. Jego ogromna miłość do swego opiekuna nakazuje mu niejako jego ochronę poprzez nie odstępowanie go niemalże na krok. W niektórych przypadkach tego rodzaju zachowanie może stać się nieco kłopotliwe i dokuczliwe. Wynika to jednak tylko i wyłącznie z ogromnej chęci bycia pomocnym i oddanym swemu opiekunowi. My sami mając w swym mieszkaniu psa Labradora i mając na uwadze jego dobro powinniśmy zadbać o dostarczenie mu odpowiednio dobranej diety i zapewnienie wszystkich niezbędnych badań i szczepień. Tym bardziej, że jak wszystkie Labrador tak i nasz pies może być podatny na różnego rodzaju choroby. Tylko dzięki tego rodzaju właściwemu podejściu z naszej strony przez długi okres czasu będziemy mieli możliwość cieszenia się posiadaniem tego wyjątkowego psa.

Tagi artykułu: