Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Lakeland terrier opis rasy temperament cena

LAKELAND TERRIER

Historia

Nazwa Lakeland pochodzi  od regionu, z którego rasa się wywodzi – Lake District w Anglii. W XVIII wieku teriery były wykorzystywane do wyławiania kretów i innych pasożytów grasujących w gospodarstwach rolnych. Współczesna historia rasy rozpoczyna się w 1925 roku, kiedy to psy w starym typie zostały skrzyżowane z Terierami Lisimi i Terierami Airedale. Jako że brytyjski związek kynologiczny nie zaakceptował „czystości” rasy Lakelanda, w niedługim czasie powstały inne organizacje promujące rasę (1932).  
W UK w regionie Lake Disctrict Lakeland terriery są wykorzystywane w czasie pieszych i konnych polowań; są o wiele bardziej wytrzymałe niż ich mniejsi kuzyni. W dodatku nie tylko przynoszą zwierzynę, ale także zagania ją, co jest szczególnie przydatne w trakcie polowania na lisy.
W Polsce cieszą się średnią popularnością wśród hodowców.

Wygląd

Lakeland Terrier  to czworonóg o zwartej i proporcjonalnej budowie ciała. Głowa jest kształtna i harmonijna. Kufa mierzona od stopu do koniuszka trufli nosowej nie powinna być dłuższa od mózgoczaszki. Mózgoczaszka o płaskim czole, dobrze obrysowana. Trufla nosowa czarna, u osobników maści wątrobianej – wątrobiana. Kufa szeroka, ale niezbyt długa. Szczęka i żuchwa silne.

Pies rasy lakeland terrier

Lakeland terrier

Zęby dobrze rozstawione i zamknięte w zgryzie nożycowym, co oznacza, że siekacze szczęki przykrywają w ścisłym kontakcie siekacze żuchwy i są ustawione pionowo. Oczy ciemne bądź orzechowe; niepożądane skośne ustawienie. Uszy dość małe, w kształcie litery „V”, czujnie noszone. Osadzenie nie może być ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie. Szyja długa, lekko łukowata, bez luźnego podgardla. Grzbiet silny, ale dość krótki. Lędźwie dobrze związane. Klatka piersiowa umiarkowanie wąska. Ogon dawniej zwyczajowo kopiowany; ogon kopiowany powinien być dobrze osadzony, noszony radośnie, ale nie nad grzbietem ani też zakręcony. Ogon niekopiowany proporcjonalny do długości tułowia. Kończyny przednie proste, o dobrej kości. Łopatki należycie skośne. Kończyny tylne silne i muskularne. Uda długie i mocne.

Stawy kolanowe o dobrym kątowaniu. Stawy skokowe nisko umiejscowione. Śródstopia proste. Łapy małe, zwarte, okrągłe, o mocnych opuszkach. Kończyny przednie i tylne skierowane prosto do przodu, równoległe względem siebie. Łokcie swobodnie poruszają się po osi tułowia. Kolana nie są skierowane do wewnątrz ani na zewnątrz. Energiczny wykrok zależy od odpowiedniej elastyczności kończyn tylnych. Włos gęsty, szorstki, odporny na zmiany pogody, z obfitym podszerstkiem. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czarne podpalane, błękitne podpalane, czerwone, pszeniczne, szaroczerwone (grizzle), wątrobiane, błękitne lub czarne. Małe białe znaczenia na łapach i piersi dopuszczalne, ale niepożądane. Umaszczenie mahoniowe lub ciemnorude są nietypowe. Wysokość w kłębie u dorosłych psów nie powinna być większa niż 37 cm. Psy ważą średnio 7,7 kg, suk – 6,8 kg.


  • Lakeland terrier

  • Lakeland terrier

  • Lakeland terrier

Lakeland terrier charakter

Psy są przede wszystkim bardzo energiczne i mają ogromne zapotrzebowanie na ruch, dlatego nie nadają się dla osób starszych i zapracowanych. Jeżeli chcemy, aby pies był szczęśliwy, musimy zapewnić mu dwa dłuższe spacery w ciągu dnia. W czasie spacerów warto aktywizować czworonoga i zachęcać do wspólnej zabawy z piłką czy frisbee.
Lakeland terriery są inteligentne i radosne, bardzo szybko przywiązują się do właściciela. Są uczuciowe, uwielbiają się przytulać i spędzać czas z rodziną.  Kochają dzieci, dlatego nadają się do rodzin z małymi dziećmi. Z natury nie są agresywne, ale wymagają szkolenia już we wczesnym okresie życia. Nieprawidłowo uspołecznione i niewyszkolone psy mają bowiem skłonności do bycia zadziornymi i nieposłusznymi. Przy asertywnym i konsekwentnym właścicielu Lakeland terrier będzie szczęśliwym i posłusznym czworonogiem.

Zdrowie i Pielęgnacja

Rasa jest generalnie odporna na choroby.
Pielęgnacja nie jest skomplikowana. W zupełności wystarczy wyczesanie włosa raz w tygodniu i regularne sprawdzanie stanu oczu i uszu. Kąpiele jedynie okazjonalne.

Pies lakeland terrier

Lakeland terrier fot. David Burton

Wysokość: Wysokość w kłębie u dorosłych psów nie powinna być większa niż 37 cm.

Waga: Psy ważą średnio 7,7 kg, suk – 6,8 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czarne podpalane, błękitne podpalane, czerwone, pszeniczne, szaroczerwone (grizzle), wątrobiane, błękitne lub czarne. Małe białe znaczenia na łapach i piersi dopuszczalne, ale niepożądane. Umaszczenie mahoniowe lub ciemnorude są nietypowe.

Zdrowie: Rasa jest generalnie odporna na choroby.

Pielęgnacja: W zupełności wystarczy wyczesanie włosa raz w tygodniu i regularne sprawdzanie stanu oczu i uszu. Kąpiele jedynie okazjonalne.

Rodzina: Psy uwielbiają dzieci, dlatego nadają się dla pełnych rodzin. Wymagają wczesnego szkolenia i socjalizacji. Nie lubią siedzieć w jednym miejscu; mają ogromne zapotrzebowanie na ruch. W stosunku do właściciela są czułe i kochające.

Cena szczeniąt 3200 złotych. Cena z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa III, sekcja 1, nr wzorca 70. Próby pracy nie są wymagane.

Tagi artykułu: