Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Lapinporokoira (Lapoński pies pasterski)

LAPOŃSKI PIES PASTERSKI / LAPINPOROKOIRA

Lapinporokoira to rasa znana od XVII wieku. Pierwszy wzorzec został zatwierdzony przez fiński Kennel Club w latach 60. XX wieku. Psy są wykorzystywane na północy kraju jako pomocnicy pasterzy pracujący przy reniferach. W południowych częściach Finlandii sprawdzają się jako psy towarzyszące i stróżujące.

Wygląd Lapinporokoira

Lapinporokoira  to szpice pasterskie o średniej wielkości; wyraźnie dłuższe niż wyższe. Pies silny, ale niezbyt ciężki. Płaszcz gruby, dzięki czemu psy wytrzymują w arktycznym klimacie. Pysk krótki, czaszka lekko wypukła z wyraźną bruzdą czołową i wyraźnie określonymi łukami brwiowymi. Grzbiet nosa prosty, usta zaciśnięte. Szpic posiada kompletny zestaw równomiernie rozmieszczonych białych zębów ustawionych w zgryzie nożycowym. Podstawą do dyskwalifikacji jest przodozgryz lub tyłozgryz.  Nos najlepiej czarny, ale może harmonizować z kolorem płaszcza u psów. Oczy rozstawione dość szeroko, owalne i ciemne, harmonizujące z kolorem szaty. Chętne i żywe w wyrazie. Uszy szeroko rozstawione, szerokie u nasady, zwężające się ku końcowi i noszone prosto.

lapinporokoira rasa psów

Psy rasy Lapinporokoira

Wnętrze uszu gęsto wypełnione włosem.  Szyja mocna i średniej długości, wchodząca płynnie w ramiona. Kończyny przednie muskularne i dobrze kątowane. Kończyny przednie proste i równoległe (jeżeli  oglądane z przodu). Łokcie są blisko ciała, nadgarstek mocny i elastyczny. Nadgarstki nieco ukośne, umożliwiające elastyczny ruch. Długość ramienia od łokcia do ziemi jest równa połowie wysokości w kłębie.  Pies Lapinporokoira jest dłuższy niż wyższy (o 10 proc); sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta. Kłąb wyraźnie zaznaczony, klatka piersiowa głęboka i przestronna, ale niezbyt szeroka. Żebra dobrze wysklepione. Grzbiet jest mocny i muskularny, lędźwie krótkie i mocne, a zad  dość długi i lekko opadający. Lędźwie delikatnie podciągnięte.

Kończyny tylne dobrze kątowane, o dość długich i szerokich udach i silnych mięśniach. Tylne kończyny proste i równoległe (jeżeli oglądane z tyłu). Śródstopia są krótkie i pionowe. Łapy owalne, z dobrze zakrzywionymi palcami i grubymi opuszkami, pokrytymi włosem.  Ogon średniej długości, nisko osadzony i obficie pokryty włosem. W spoczynku ogon zwisa. Nie może być podniesiony nad grzbietem.  Podszerstek jest gęsty.  Włos bardziej obfity na szyi, klatce piersiowej oraz z tyłu ud. Dopuszczalnymi typami umaszczeń są: czarny, szary lub ciemno brązowy z jaśniejszymi odcieniami. Białe znaczenia na szyi, klatce piersiowej i nogach są dozwolone. Podszycie czarne, szarawe lub brązowawe. Idealna wysokość w kłębie dla psów wynosi 51 cm, suki 46 cm. Z tolerancją -/+ 3 cm. Waga kształtuje się w granicach 27-30 kilogramów.

Pies rasy Lapinporokoira biegnacy na skałach

Lapinporokoira temperament

Lapinporokoira to pies bardzo aktywny, który wymaga codziennej dawki ćwiczeń i aktywności fizycznej. Raczej nie nadaje się do życia w mieście. Uwielbia współpracować z człowiekiem i szybko uczy się nowych rzeczy. Trudno stworzyć jednolity opis zachowań i charakteru psów, gdyż osobniki w obrębie rasy mogą różnić się temperamentem. Psy doskonale radzą sobie w konkursach posłuszeństwa, agility, cartingu, mushingu, flyballu oraz trackingu.

Wysokość: Idealna wysokość w kłębie dla psów wynosi 51 cm, suki 46 cm. Tolerancja -/+ 3 cm.

Waga: Waga psów kształtuje się w granicach 27-30 kilogramów.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczeń są: czarny, szary lub ciemno brązowy z jaśniejszymi odcieniami. Białe znaczenia na szyi, klatce piersiowej i nogach są dozwolone. Podszycie czarne, szarawe lub brązowawe.

Zdrowie: Nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych dla rasy.

Rodzina: Lapońskie psy pasterskie bardzo aktywne, energiczne i skore do współpracy z człowiekiem. Uwielbiają aktywność fizyczną i ruch na świeżym powietrzu. Nie sprawiają szczególnych problemów wychowawczych.

Pielęgnacja: wymagane regularne szczotkowanie oraz trymowanie podszerstka.

Kraj pochodzenia: Finlandia

Kufa psa rasy Lapoński pies pilnujacy reniferów

Użytkowość: pies pasterski do wypasu reniferów

Inne nazwy: Lapland Reindeer Dog, Lapoński pies pilnujący reniferów

Klasyfikacja FCI - grupa V, sekcja 3, nr wzorca 284. Nie podlega próbom pracy

Tagi artykułu: