Udostępnij ten artykuł.

Legowisko dla psa

Serwisy internetowe i sklepy zoologiczne zarzucają nas katalogiem legowisk i posłań dla zwierząt, które nie tylko spełniają wszelkie potrzeby czworonoga, ale ponadto są tanie i stanowią gratkę dla właścicieli. Jak dobrać odpowiednie posłanie dla naszego czworonoga oraz sprawić, że już po kilku dniach nie porzuci swojego łoża na rzecz naszej alkowy, bądź przytulnej kanapy? Poniżej zaprezentujemy główne typy legowisk dla psa oraz opiszemy ich wady i zalety.

Wybierając odpowiednie legowisko dla psa należy mieć na względzie rozmiary naszego pupila, materiał, z którego winno być wykonane, kształt, kolorystykę oraz funkcjonalność. Jeżeli posiadamy szczeniaka, powinniśmy pokłonić się nad pomysłem zakupu legowiska dla psa w kształcie koca. Jest to bez wątpienia rozsądne przedsięwzięcia, gdyż wraz ze wzrostem psa będziemy mogli powiększać jego miejsce wypoczynkowe. Zabudowane legowiska są absolutnie niefunkcjonalne i nadają się dla starszych psów, których problem rośnięcia już nie dotyczy. Legowiska w typie gniazdka, bądź fotelu powinny być wystarczająco duże i nie krępować ruchów zwierzęcia. Pamiętajmy, że psy potrzebują sporej przestrzeni i nader często wnoszą do swojego lokum niezliczoną liczbę zabawek i gadżetów. Jeżeli nie ogranicza nas problem przestrzeni, nie powinniśmy celowo zmniejszać rozmiarów legowiska. Aby prawidłowo dobrać rozmiary legowiska należy wziąć pod uwagę wysokość psa i długość od czubka nosa do ogona (zawsze trzeba uwzględnić kilkanaście dodatkowych centymetrów, gdyż w innym przypadku zwierzę może mieć znacznie skrępowane ruchy).

Wiklinowe legowisko dla psa

Wiklinowe legowisko dla psa

Legowisko dla psa w typie kanapy jest bardzo solidne i wygodne dla psa. Przede wszystkim ogranicza przeciągi i pozwala na zachowanie pewnej intymności. Wersją alternatywną dla kanapy jest legowisko w kształcie budy. Nie każdy właściciel może pozwolić sobie na zakup tak dużego legowiska, gdyż prowokuje to wysokie koszta i zabiera dużo przestrzeni mieszkalnej. Buda doskonale spełnia jednak wszelkie wymogi zwierzęcia i pozwala mu na zachowanie odrobiny intymności.
Niektóre budy przyjmują nietypowe kształty i przypominają raczej półkole z wyciętym wejściem. Tego typu rozwiązanie sypialniane jest korzystne dla psów ras małych i miniaturek. Warto jednak przeanalizować czy zwierzę będzie miało wystarczający dostęp powietrza, oraz wyściełać środek budy odpowiednią matą, albo kocem.

Materacyki stanowią odpowiednie rozwiązanie dla osób, które często podróżują i zabierają w wojaże swoje zwierzęta. Materace są zazwyczaj wykonane z materiałów nieprzemakalnych, dzięki czemu możemy ich używać niemalże w każdym miejscu i o każdej porze. Legowiska posiadają również specjalne pokrycie i są łatwo podlegają wszelkim zabiegom czyszczącym.

Legowisko dla psa w kształcie pontonu nie ogranicza przestrzeni życiowej psa i pozwala na przybranie każdej, możliwej pozycji. Dzięki niskiemu pułapowi zabezpieczeń pies może w dowolny sposób przeciągać się na swoim posłaniu i nic go nie ogranicza. Do większości legowisk dołączana jest poduszka, która stanowi miły akcent- szczególnie, jeśli posłanie przeznaczone jest dla mniejszych psów i szczeniąt.

Maty nie są regularnym legowiskiem dla czworonogów, a stanowią jedynie dodatek. Możemy je wykorzystać do wyściełania transporterka, klatki, bądź kojca dla psa.

Ponton niebieski dla psa

Ponton dla psa

Nieco bardziej ekstrawaganccy właściciele mogą zakupić swoim pupilom specjalne mebelki. Meble dla psów są praktycznymi miniaturkami ludzkiego wyposażenia wnętrz. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że czworonogi nie są zachwycone owymi urozmaiceniami i preferują nieco pospolitsze, a zarazem wygodniejsze rozwiązania w postaci materaców czy legowisk dla psów.

Materiał, z którego wykonane jest legowisko, powinien być dostosowany do potrzeb zwierzęcia, ale także praktyczny i łatwy w czyszczeniu. W żadnym razie nie powinniśmy decydować się na materiały sztuczne, które obcierają skórę psa i szybko ulegają degradacji. Jedynym z najczęściej stosowanych materiałów jest kodura, która fakturą przypomina materiał wykorzystywany do produkcji plecaków, jednakże jej gęstość jest znacznie większa. Kodura jest łatwa w utrzymaniu i bardzo wytrzymała, przez co łóżko może nam posłużyć nawet przez kilka sezonów.

Legowisko dla psa w kształcie namiotu

Legowisko dla psa w kształcie namiotu

Nie należy się łudzić, że jedno legowisko wystarczy na całe życie zwierzęcia. Psy nader często gryzą, drą i drapią swoje legowiska, przez co ich żywotność jest znacznie skrócona. Jeżeli pies przejawia znaczne tendencje destrukcyjne, nie warto decydować się na zakup droższych posłań, które bardzo szybko ulegną degradacji.

Wybór odpowiedniej kolorystyki posłania wydaje się być sprawą drugorzędną. Niemniej jednak, jeśli głębiej przyjrzymy się sprawie, przekonamy się jak ważny jest wybór odpowiedniej barwy. Psy o włosie jasnym powinny mieć posłanie zachowane w podobnej kolorystyce; podobnie rzecz się ma z psami o ciemniej i gęstej sierści. Pies pozostawia największą ilość włosa właśnie na swoim legowisku - jeżeli jego barwa będzie odpowiadała barwie sierści, zanieczyszczenia nie będą aż tak bardzo widoczne. Kolorowe posłania mogą bardzo rozdrażnić psa. Zwierzęta źle sobie radzą z barwami jaskrawymi- niekiedy mogą wywołać u nich zachowania agresywne.

Tagi artykułu: