Udostępnij ten artykuł.

Lęk przed burzą u psa

Strach przed błyskawicami i burzami dotyczy nie tylko ludzi, ale także czworonogów, które zazwyczaj źle znoszą intensywny hałas. Jeżeli i Twój pies ujawnia oznaki fobii dźwiękowej, warto zastosować się do porad zawartych w poniższych artykule. Życzymy miłej lektury.

Psy potrafią wyczuć burzową aurę jeszcze kilka godzin przed rzeczywistą zmianą pogody. W czasie burzy zwierzęta mogą bać się wszystkiego co z nią związane, poczynając od grzmotów i błyskawic, a kończąc na kroplach deszczu uderzających o dach czy parapet. Widząc, że pies się boi i chowa po kątach, w żadnym wypadku nie powinieneś tego lekceważyć, ponieważ strach może być początkiem choroby. Pamiętaj, że to ty bierzesz odpowiedzialność za zwierzę i nie możesz lekceważyć żadnych niepokojących sygnałów, choćby wydawały się przesadzone i niegroźne. Długotrwała ekspozycja na stresogenne czynniki może być tragiczna w skutkach.

lęk przed burzą u psa

gdy pies boi się burzy i piorunów

Lęk przed burzą u psa, czym się objawia?

Najbardziej typową reakcją na stresogenne czynniki jest ucieczka do bezpiecznego kąta w domu. Po pierwszym grzmocie pupil może postawić uszy, zaś jego ciało zaczyna drżeć. Typową reakcją jest obsesyjne wylizywanie wybranej partii ciała, co prowadzi do wyłysienia. Postawa niepewności i przerażenia objawia się także kuleniem ciała oraz podwijaniem ogona.
Zdarza się również, że pies traci kontrolę nad zwieraczami i oddaje kał oraz mocz. Mimo że sytuacja jest bardzo niekomfortowa zarówno dla psa, jak i właściciela, w żadnym wypadku nie można winić i karać za psa za ten odruch – doprowadzi to jedynie do jeszcze większego zamknięcia w sobie i pogłębi strach.  Z drugiej strony nie wolno pocieszać i chwalić psa, gdyż zrozumie to opacznie i zamiast walczyć ze swoją słabością będzie ją w sobie pielęgnował.

Lęk przed burzą u psa – jak pomóc pupilowi?

Złota zasada brzmi: nic na siłę, pomagając za bardzo można jedynie zaszkodzić. Jeżeli pies chowa się w jakimś szczególnym miejscu i czuje się tam bezpieczny, pozwól mu tam przeczekać „najgorsze”. Po prostu zostaw go w spokoju i nie staraj pocieszać ani przytulać. Ignorowanie jest niekiedy lepszym rozwiązaniem niż absorbowanie zwierzęcia i udowadnianie na siłę, że burza nie jest nieprzyjemnym zjawiskiem i nie zrobi mu krzywdy. Jeżeli jednak czujesz, że nie chcesz zostawiać pupila samego, spróbuj odwrócić jego uwagę ulubioną zabawą albo maskotką. Po prostu musisz sprawić, że utożsami czas burzy z czymś przyjemnym i niestresującym. To szczególnie ważne w przypadku szczeniąt – im więcej nauczą się za młodu, tym bardziej będzie to procentować w przyszłości.

lęk przed burzą u psa dużego

lęk przed burzą u psa

Lęk przed burzą u psa – zabić klin klinem

Pewnie część z was pamięta rodzicielskie praktyki sprzed kilkudziesięciu lat. Jeżeli chłopak został przyłapany na paleniu, ojciec zazwyczaj kazał mu wypalić paczkę papierosów na raz – tak aby obrzydło mu na całe życie. W większości przypadków kara okazywała się skuteczna i delikwent już nigdy nie sięgnął po papierosy. Walka ze złymi skłonnościami bądź nieuzasadnionym strachem przy użyciu pozornie wrogiego narzędzia bardzo często okazuje się najlepszą formą terapii. Tak też jest i w przypadku leczenia z fobii dźwiękowej. Jeżeli chcesz przyzwyczaić psa do burzowej pogody, po prostu puść mu nagrania z odgłosami burzy. Behawioryści zalecają, aby rodzić ta dwa do trzech razy w ciągu dnia przez mniej więcej godzinę. Początkowo należy puszczać nagrania o niskich i ledwo słyszalnych tonach, stopniowo zwiększając ich intensywność. Pies szybko przyzwyczai się do dźwięku, a dzięki stałej i równomiernej ekspozycji nie będzie reagował histerycznie na podwyższanie tonów.

rozwiązanie farmakologiczne na lęk przed burzą u psa

rozwiązanie farmakologiczne na lęk przed burzą u psa

Lęk u psa przed burzą – farmakoterapia

Oczywiście istnieje jeszcze rozwiązanie farmakologiczne, niemniej w tym celu konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Podawanie na własną rękę środków uspokajających może skończyć się poważnym zatruciem i przynieść odwrotny skutek. Co więcej, to nic innego jak tuszowanie problemu. Warto jednak zadać sobie pytanie co stanie się z psem, jeżeli nikogo nie będzie w domu, a za oknem rozpęta się burza? Być może wpadnie w histerie, zacznie niszczyć mieszkanie i zrobi sobie krzywdę? Lęk u psa przed burzą bywa być bardzo silny i destrukcyjny. Zwierzę nieświadome swojej siły może narobić wiele szkód. Pamiętaj o tym, zanim podejmiesz decyzję o wdrożeniu farmakoterapii.

Tagi artykułu: