Udostępnij ten artykuł.

Linienie u psa

Linienie u psa – które rasy linieją. W okresie wiosennym i jesiennym większość właścicieli psów zmaga się z problemem linienia. Warto jednak pamiętać, że u niektórych psów linienie może występować przez cały rok, zaś u innych występuje minimalnie (np. u pudli). Rasa psa ma bezpośredni wpływ na intensywność linienia.

U niektórych ras linienie jest mało intensywne, bo większość mieszków włosowych niemal ciągle znajduje się u nich w fazie wzrostu, sprawiając, że sierść cały czas rośnie. U innych ras, większość mieszków włosowych znajduje się ciągle w fazie linienia, sprawiając że zwierzęta te są prawie zupełnie bezwłose. Psy, u których faza wzrostu sierści trwa długo, zrzucają mniej sierści. Takie mniej intensywne linienie obserwuje się także u psów o długiej, jedwabistej sierści.

Niektóre rasy zrzucają bardzo mało sierści, jednak nie ma ras nieliniejących w dosłownym rozumieniu tego słowa. Określenie to stosuje się często do ras o pojedynczej warstwie sierści, u których linienie jest prawie niezauważalne. Rasy, u których mieszki włosowe są rozmieszczone gęsto, mają więcej sierści okrywowej na cm2 powierzchni skóry, zaś ich podszerstek jest stosunkowo rzadki. Linieją mniej intensywnie niż psy o mniej gęstym rozmieszczeniu mieszków włosowych, u których z każdego mieszka wyrasta większa liczba włosów podszerstka. Rasy te linieją zgodnie z cyklem pór roku, zrzucając całe kępki sierści w ciągu krótkiego czasu. Rasy krótkowłose linieją najbardziej intensywnie, bowiem proces ten zachodzi u nich przez cały rok. Istnieją też rasy psów u których linienie nie występuje niemal wcale (np. rasy szorstkowłose, yorki, maltańczyki, skye terriery, biardy). Jednak zazwyczaj proces linienia jest typowym zjawiskiem sezonowym u psów.

Szczególnie intensywne linienie dotyczy psów ras tzw. pierwotnych, których szata składa się z dwóch warstw: miękkiego i puszystego podszerstka oraz włosów okrywowych, które są dłuższe (długość zależna jest od rasy) i twardsze. Podszerstek ma za zadanie chronić zwierzę przed niskimi temperaturami, dlatego na zimę głównie ta warstwa staje się grubsza i gęstsza. Latem i podszerstek i włos okrywowy stają się słabsze, jednak podszerstka w tym czasie jest zdecydowanie mniej. Do ras o podwójnej szacie zaliczamy m.in.: siberian husky, malamuty, owczarki niemieckie i kaukaskie, labrador retrievery.

Linienie u psa – objawy i przyczyny

Od narodzin do końca życia zwierzęcia, liczba mieszków włosowych na jego skórze pozostaje taka sama. Na początku młode psy mają proste mieszki włosowe, z których wyrastają pojedyncze włosy. Druga warstwa sierści pojawia się ok. 12 tyg. życia. Z czasem, okrywa włosowa staje się coraz gęstsza, bardziej sztywna i szorstka, aż osiągnie postać właściwą dla danej rasy. Szczenięta nie zrzucają swojej pierwszej sierści i na niej wyrasta druga warstwa ich okrywy. Pierwsze linienie zachodzi między 4-14 miesiącem życia i zależy od pory roku w jakiej zwierzę przyszło na świat. Samice linieją zaraz po okresie rui oraz od 5-12 tyg. od narodzin młodych. Ciąża urojona i związana z nią laktacja prowadzą do wypadania sierści na klatce piersiowej, brzuchu i bokach.

linienie u psa

Liniejący Alaskan Malamut

Linienie jest głównie procesem całkowitej wymiany okrywy włosowej, w celu dostosowania jej do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych, oraz w celu wymiany starego i martwego włosa, na nowy i żywy. Linienie jest więc powiązane z sezonowymi zmianami temperatury i zależy od długości dnia. Dlatego też intensywność linienia jest różna o różnych porach roku. Ponieważ pies dostosowuje w ten sposób grubość swojej szaty do warunków atmosferycznych, dlatego szczególnie nasila się to w okresie wiosennym i jesiennym. Dzieje się tak na skutek zmian hormonalnych, zachodzących w powiązaniu z długością dnia. U psów żyjących poza domem, intensywność linienia zmniejsza się w miarę wydłużania się dni w okresie wiosennym. Zwierzęta te mogą też same pozbywać się wypadającej sierści, ocierając się o różne przedmioty.

Przed zimą futro psa staje się grubsze i gęstsze, a wiosną zostaje wymienione na lżejsze o rzadszym włosie. Niektóre hormony pobudzają wzrost sierści, inne go spowalniają. Obumierające stare włosy robią się matowe, przerzedzone i nierówne, suche i tracą swój intensywny kolor. Natomiast nowe są intensywnie wybarwione i błyszczące, łatwo więc odróżnić jedne od drugich. U niektórych zwierząt sezonowa zmiana sierści jest powiązana ze zmianą barwy, na co także wpływają hormony, przy czym zawartość pigmentów w sierści, jest zależna od aktywności komórek barwnikowych melanocytów. U niektórych psów wymiana okrywy włosowej jest tak wyczerpująca dla organizmu, że powoduje osłabienie i podwyższoną temperaturę.

Złe odżywianie może prowadzić do nadmiernego linienia, wtedy linienie zachodzi na całej powierzchni ciała psa, a najbardziej na grzbiecie i udach, ponieważ znajdujące się tam mieszki włosowe charakteryzują się krótszym okresem wzrostu i dłuższym okresem odpoczynku. Sierść psów karmionych pokarmem zawierającym zbyt mało białka, staje się wysuszona, matowa i łamliwa, oraz łatwo wypada i odrasta bardzo powoli, ponieważ białka niezbędne są do wytwarzania odpowiedniej ilości keratyny. W okresie linienia należy więc bardziej intensywnie karmić psa, lub też stosować specjalne preparaty i karmy dla psów o większych wymaganiach jeżeli chodzi o sierść.

Liniejący pies na wiosnę

Liniejący pies

Stres także wpływa na stan skóry i sierści. Wszelkie czynniki stresogenne takie jak hałas, nuda, strach, nagła zmiana środowiska życia, zmiany w diecie i dostępności wody, brak kontaktu z opiekunem, ból i niepokój, wizyta u weterynarza – powodują wypadanie sierści. W chwili wystąpienia reakcji stresowej, hormony stresu są uwalniane do krwiobiegu i wywołują reakcję linienia, która trwa przez kilka kolejnych dni. Jeśli sytuacja stresowa powtarza się codziennie, linienie się intensyfikuje prowadząc gł. do utraty sierści na tułowiu i tylnych łapach.

Zbyt częste kąpiele mogą wysuszać warstwę ochronną sierści, co także prowadzi do nadmiernego linienia. Należy więc zwracać uwagę na poziom pH używanych preparatów. Wybór szamponu powinien być dostosowany do pH skóry psa. U niektórych psów, wzrost sierści zatrzymuje się na jakiś czas także i po strzyżeniu. Reakcja ta może utrzymywać się przez kilka miesięcy, po upływie których jednak zwykle ustępuje.

Linienie u psa – pielęgnacja w okresie linienia. Gdy pies wejdzie w okres linienia, konieczne staje się regularne czesanie i szczotkowanie w celu usunięcia martwego włosa. Tym bardziej, że martwe włosy mają tendencję do kołtunienia się i filcowania (szczególnie u psów długowłosych i mających sierść kręconą lub falowaną). Przy rozczesywaniu sfilcowanego futra, splątanego ze zdrowym włosem, zazwyczaj dochodzi do uszkodzeń zdrowej sierści. Ponadto, kołtuny blokują wzrost nowych, żywych włosów i dopływ powietrza do skóry, co może prowadzić do przykrych dolegliwości skórnych (groźnych dermatoz skórnych jak np. egzemy, podrażnienia, odparzenia), a nawet zakażeń bakteryjnych. Zabiegi szczotkowania i rozczesywania sierści działają na skórę jak masaż, a zatem poprawiają jej ukrwienie i stymulują wzrost nowych włosów. Należy więc bezwzględnie przestrzegać regularności ich stosowania. Pamiętajmy także, że zaniedbania i konieczność wycięcia powstałych kołtunów, to ostateczność i należy się udać w tym celu do profesjonalisty groomera.

Linienie u nowofundlanda

Liniejący Nowofundland

Sierść psa należy czesać w kierunku zgodnym z jej układaniem. W przypadku psów długowłosych istotne jest, aby nie rozczesywać sierści „na sucho”, bowiem sucha sierść łatwo ulega uszkodzeniom, gdyż można wtedy doprowadzić do wyrwania i uszkodzenia włosa. Przed szczotkowaniem należy więc lekko zwilżyć futro psa (np. preparatem nawilżającym takim jak Silk Spray). Jednak sierść nie może być mokra, ponieważ zwilżona łatwiej poddaje się zabiegom pielęgnacyjnym.

Pomocne w przypadku linienia będą także kąpiele zwierzęcia, podczas których jednorazowo pies pozbywa się znacznej ilości martwego i suchego włosa, co wybawia nas od pewnej ilości niezbędnych szczotkowań. Podczas takich kąpieli nie ma sensu stosować odżywek do sierści dla psów, ponieważ odżywianie włosów u naszego psa powinniśmy zacząć dopiero wtedy, gdy minie okres linienia. Dzięki składnikom wzmacniającym zawartym w szamponie, odrastająca szata jest jednocześnie pielęgnowana.

Pomocna w okresie linienia jest również odpowiednia suplementacja organizmu psa. W tym trudnym okresie warto zadbać o wzbogacenie diety psa o składniki, które wpływają korzystnie na kondycję sierści i skóry. Suplementy diety powinny zawierać takie składniki, jak: metionina, biotyna, cynk, witamina E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Biotyna (czyli wit. H) odżywia komórki włosów i skóry, zapewniając im zdrowy wygląd. Produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (np. Omega-Vit), wzmacniają skórę i sierść zwierzęcia oraz wspomagają działanie jego układu immunologicznego. Ważnym składnikiem jest odpowiednia zawartość miedzi i cynku w diecie, których brak prowadzi do osłabienia okrywy włosowej i nieprawidłowego wzrostu sierści. Można dodawać do karmy także m.in.: olej z wiesiołka lub oliwę z oliwek, produkty keratynowe, wit. A i witamin z grupy B, żółtka jaj, siemię lniane.

Gumowe rekawice do czesania psa

Gumowe rękawice do czesania psa

Duży wpływ na funkcjonowanie mieszków włosowych i komórek skóry ma hormon tyroksyna, który zapoczątkowuje wzrost włosów i stopniowo go przyspiesza. Niedobór hormonów tarczycy (niedoczynność tarczycy), prowadzi do spowolnienia wzrostu sierści u młodych zwierząt, oraz hamuje wzrost sierści u zwierząt dorosłych. Kortykosteroidy spowalniają wzrost sierści oraz prowadzą do jej przerzedzania.

Linienie u psa – akcesoria do pielęgnacji sierści. Na rynku dostępne są szczotki, grzebienie oraz rękawice przeznaczone do różnego gatunku włosa. Akcesoria do pielęgnacji psiej sierści należy dobrać zależnie od rodzaju okrywy włosowej naszego pupila. Jeśli jest to pies krótkowłosy, to do czesania sierści wystarczy zgrzebło lub szczotka o twardym i gęstym włosiu. W okresie linienia dla psów krótkowłosych o gęstym podszerstku bardzo dobrze sprawdzają się gęste metalowe grzebienie lub druciane szczotki.

Natomiast pielęgnacja psów długowłosych oraz tych, u których podszerstek jest obfity, to zadanie bardziej skomplikowane i pracochłonne. W tym przypadku dobrze sprawdzą się grzebienie metalowe o różnym rozstawie zębów. Wskazane jest też, by były pokryte warstwą teflonu, gdy sierść łatwo ulega skołtunieniu, gdyż to chroni sierść przed plątaniem się jej i kołtunieniem. Psy szorstkowłose muszą być w tym celu obowiązkowo trymowane minimum raz na 3 miesiące. Istnieją też specjalne grzebienie ułatwiające usuwanie martwego podszerstka. W przypadku powstania kołtunów, można użyć tzw. „filcaka”, czyli specjalistycznego narzędzia do pielęgnacji psów, służącego do rozdrabniania splątanych włosów. Inne przydatne w czasie linienia akcesoria to m.in.: odpowiednie szampony, odzywki, preparaty nabłyszczające, preparaty ułatwiające rozczesywanie sierści (jednocześnie zapobiegając nadmiernemu ich elektryzowaniu się).

Jeśli nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z pielęgnacją futra naszego psa, warto skorzystać z usług profesjonalnych psich salonów piękności, w których specjalista od pielęgnacji sierści (groomer) wykona najbardziej odpowiedni i dostosowany indywidualnie dla naszego liniejącego psa zabieg.

Tagi artykułu: