Udostępnij ten artykuł.

Lizanie właściciela przez psa

Co oznacza lizanie?

Lizanie jest ważnym rytuałem u wilków – pomaga podtrzymać relacje społeczne oraz ustalać hierarchię zależności. Osobniki podporządkowane bardzo często wylizują kąciki warg osobnikom dominującym, ukazując tym samym swoją uległość. Ów zwyczaj wywodzi się ze szczenięcego lizania, które ma za zadanie pobudzać dorosłe wilki do zwracania pokarmu przynoszonego młodym w żołądkach. 

Dlaczego pies liże właściciela?

Lizanie powinno być zatem traktowane jako zachowanie przyjazne – pewien sposób nawiązywania kontaktu z członkiem stada oraz powitalny rytuał w  stosunku do przedstawicieli zarówno tego samego gatunku, jak i ludzi. Tak zachowują się psy, które chcą pokazać uległość lub nie są pewne drugiej strony. Oczywiście zdarzają się także osobniki, które najzwyczajniej w świecie lubią lizać. Czworonogi liżą się podczas spotkania, ale także – dłużej i wolniej – gdy spędzają razem czas. Jest to związane nie tylko z utrzymaniem więzi emocjonalnej, ale również z higieną. Zdarza się, że psy wylizują sobie nawzajem miejsca, o które same nie są w stanie zadbać – oczy, uszy czy pysk. W świecie zwierząt higiena ma silny związek z zachowania społecznymi, a wylizywanie ma taki sam wymiar jak iskanie się u małp.
Niektóre czworonogi idą jednak o krok dalej i atakują językiem także właścicieli. Jest to szczególnie widoczne u psów ras małych, np. Yorków, które chętnie liżą opiekunów po twarzy i uszach.

Lizanie właściciela przez psa

Lizanie właściciela przez psa


Oprócz przekazywania komunikatu o przyjaznych zamiarach lizanie pełni funkcję informacyjną. Pies może poznać smak i fakturę przedmiotu, a także wyczuć obecne w środowisku feromonu. A skoro o smak chodzi, pewnie wielu z Państwa zastanawiało się, dlaczego psy tak liżą gołe stopy. W artykule o jedzeniu odchodów wyjaśnialiśmy, że psy mają dość dziwne upodobania smakowe i niektóre smaki, które wydawałyby się obrzydliwe dla człowieka, są w pełni akceptowalne przez psa. W przypadku stóp chodzi o smak potu – ludzki pot zawiera bowiem sól, a jak wiadomo to podstawowy związek chemiczny, który dostarcza zarówno ludziom, jak i zwierzętom dwa pierwiastki – sód i chlor.

Istnieje jeszcze jeden aspekt lizania. W momencie kiedy pies wygra pojedynek, liże rany pokonanego, dając tym sygnał o zakończeniu walki. Nawet w tym przypadku widzimy, że lizanie ma charakter pokojowy.

Co zrobić, jeżeli pies liże opiekuna? Czy lizanie przez psa jest szkodliwe?

Lizanie, mimo że stanowi wyraz uległości, jest bardzo niehigieniczne i uciążliwe dla większości właścicieli. Jeżeli mamy dość ciągłych pocałunków bądź prób całowania, powinniśmy zastosować się do kilku porad:

1)    Określ powody lizania

Psy liżą ludzi, ponieważ ich kochają i uznają to za doskonały wyraz swoich uczuć. Niektóre mogą jednak lubić smak skóry i lizać z przyzwyczajenia.

Lizanie mężczyzny przez szczeniaki

Lizanie mężczyzny przez szczeniaki

2)    Naucz psa reagować na komunikat werbalny

Kiedy tylko pies zacznie cię lizać, skarć go za pomocą głosu. Bądź konsekwentny i za każdym razem stosuj tę samą komendę, np. „Nie”.

3)    Odwróć uwagę

Spróbuj odwrócić uwagę psa, wydając mu inne polecenie, np. siad.

4)    Nie utrzymuj kontaktu wzrokowego

Kiedy pies cię liże, odwróć się od niego. W momencie kiedy przestanie, od razu go pochwal.

5)    Zaalarmuj, że cię boli

Syknięcie lub skowyt jest sygnałem dla psa, że sprawia ci ból. W takiej sytuacji wiele psów będzie zaskoczonych  i zrezygnuje z dalszego lizania.

6)    Wetrzyj w skórę sok z cytryny albo kosmetyk

Smak pomoże zniechęcić czworonoga do dalszego lizania.

Lizanie rąk przez psa Labradora

Lizanie rąk przez psa Labradora

Jeżeli chcesz, aby twoje działania przyniosły oczekiwany rezultat, musisz zaangażować w ćwiczenia całą rodzinę. Jeżeli tylko ty nie będziesz pozwalał psu lizać się po twarzy i rękach, a inni domownicy nie wprowadzą żadnych ograniczeń, szkolenie nie będzie miało najmniejszego sensu.

Tagi artykułu: