Udostępnij ten artykuł.

Loki loczki u psa

Zawód psiego fryzjera jest bez wątpienia bardzo opłacalny i generuje duże zyski. Coraz więcej właścicieli pragnie, bowiem utrzymywać pupile w nienagannym stanie i w związku z tym dba nie tylko o ich prawidłowy rozwój i żywienie, ale także o wygląd.

Niektóre rasy wymagają dużych nakładów pieniężnych i wzmożonych zabiegów pielęgnacyjnych. Mowa przede wszystkim o psach wystawowych, długowłosych i kędzierzawych.

Do psów o włosie układającym się w loki  loczki zaliczamy pudle, bolończyki i czarne teriery rosyjskie. Utrzymanie pięknych i zdrowych loków u psa nie jest z całą pewnością sprawą prostą. Właściciel musi pamiętać o regularnym ich wyczesywaniu i szczotkowaniu, gdyż w innym przypadku mogą się plątać i kołtunić. Najlepszym do tego celu narzędziem jest metalowy grzebień, w którym rozstaw zębów nie jest stały. Grzebień przyda nam się podczas rozczesywania splątanego włosa, a różny rozstaw zębów pozwoli na rozczesywanie sierści na każdej partii ciała. Oprócz grzebienia warto posiadać także szczotkę, która posłuży do wyczesania i lekkiego tapirowania sierści (tapirowanie jest równorzędne z lekkim podniesieniem włosa).

W sklepach zoologicznych możemy dostać szereg preparatów i odżywek, które sprawią, że czesanie włosa będzie przyjemniejsze i pies nie będzie czuł dyskomfortu w czasie rozplątywania kołtunów. Zabiegi modelowania i czesania włosa należy powtarzać dość często najlepszym rozwiązaniem są codzienne sesje ze szczotką i grzebieniem. Włos pudli szybko ulega zabrudzeniu i silnie przyciąga wszelkie zanieczyszczenia. Nie należy także zapominać, że psy o włosach kręconych wymagają stosunkowo częstych kąpieli. W żadnym razie nie powinniśmy wykorzystywać do tego celu kosmetyków drogeryjnych. Właściciele nierzadko nie zdają sobie sprawy, że ludzkie kosmetyki mogą wywołać u psów podrażnienia i infekcje bakteryjne. W sklepach z artykułami zwierzęcymi znajdziemy specjalne serie kosmetyków przeznaczonych dla określonych typów włosa, a nawet dla konkretnych ras. Mamy do wyboru nie tylko szampony, ale także odżywki wzmacniające strukturę włosa i olejki, które nadadzą mu odpowiedni blask i świeżość. Kąpiele psa powinny być rzadsze w okresie zimowym i jesiennym. Zbyt częste kąpiele u psa również mogą prowadzić do powstawania infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Pielęgnacja loków u psa nie kończy się na ich codziennym czesaniu i częstych kąpielach psa. Musimy również pamiętać o regularnym strzyżeniu i stylizacji „fryzury” zwierzęcia. Jako, że cięcie wymaga wprawy i artystycznej wizji, raczej nie powinniśmy wykonywać go samodzielnie. Część psich fryzjerów specjalizuje się w wykonawstwie fryzur z loczkami. Wiedza na ten temat wydaje się niezbędna, gdyż my sami nie będziemy w stanie stwierdzić, która fryzura wpisuje się we współczesny kanon mody, a która jest już przestarzała. Dla potwierdzenia tych słów warto przypomnieć, że psi fryzjerzy wyróżniają kilka głównych psich fryzur dla pudli, a każda z nich posiada jeszcze kilkanaście wariantów. Zdecydowanie najpopularniejszym wariantem da pudla jest fryzura na lwa, która opiera się na pozostawieniu sporych warstw włosa na końcówce ogona, w okolicach podbicia kończyn i na głowie zwierzęcia. Innymi, znanymi wariantami fryzur są: fryzura na szczeniaczka, siodełkowa i federacyjna.


  • Papiloty u Yorka

  • Shih Tzu w wałkach

  • Pudel

Na sam koniec warto poruszyć kwestię ceny. Usługi fryzjerskie u psów zdecydowanie nie należą do najtańszych; musimy przygotować się, że jednorazowy koszt wizyty w salonie może wahać się w granicach od 40 do nawet 100 zł. Pies winien odwiedzać salon około sześciu razy w roku. Dodatkowy koszt stanowi nabycie odpowiedniego uposażenia kosmetycznego: grzebienia, szczotki, olejków, odżywek i szamponów.

Tagi artykułu: