Udostępnij ten artykuł.

Ludzkie norowirusy mogą zakażać psy

Badania przeprowadzone przez Sarah Caddy, lekarza weterynarii małych zwierząt i doktorantki Uniwersytetu w Cambridge, dowodzą, że u niektórych ras psów w odpowiedzi na ludzkie norowirusy rozwija się odpowiedź immunologiczna. Ludzki norowirus może wiązać się z komórkami psiego przewodu pokarmowego, co stanowi pierwszy krok do zainfekowania komórek.
Naukowcy prowadzili doświadczenia z kapsydami nowowirusów, czyli białkowymi płaszczami, które wiążą się z komórkami gospodarza; jako nie zawierają one materiału genetycznego, nie są w stanie zarażać.

Ludzkie norowirusy mogą zakażać psy


Pomimo wcześniejszych ustaleń nie jest do końca wiadome, jaką ewentualnie skalę miałby problem zakażania i transmisji norowirusów od psów. Czworonogi były bowiem podatne, niemniej naukowcom nie udało się odnaleźć norowirusów w próbkach kału – również u psów cierpiących na biegunkę. Odkryto je natomiast w próbkach surowicy tylko ok. 1/7 z 325 testowanych zwierząt.
Trudno powiedzieć czy ludzki norowirus może wywoływać kliniczne objawy u psów i czy psy uwalniają wystarczająco dużo wirusów aby zainfekować ludzi. Należy jednak pamiętać, że według badań wystarczy zaledwie 18 cząstek wirusa, aby zarazić człowieka


Co więcej trzeba ustalić czy psy odgrywają jakąś rolę w wybuchach epidemii wirusowych zakażeń przewodu pokarmowego. Do momentu aż nie będziemy dysponować bardziej precyzyjnymi danymi, dobrze jest wdrożyć praktyki higieniczne przy ludzkim albo psim nieżycie żołądka i jelit.   

Tagi artykułu: