Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Lurcher

Historia

Psy były selekcjonowano na szybkość i pojętność, a udział w ich powstaniu brały deerhoundy, greyhoundy, whippety i border collie. Często hodowali je irlandzcy Cyganie, którzy chcieli stworzyć uniwersalną rasę dla własnych celów. Pies Lurcher to jedna z ras psów gończych.

Wygląd

Lurcher nie jest rasą jednolitą, dlatego nie istnieje żaden standard rasowy. Z reguły psy są pierwszym pokoleniem krzyżowań terierów z  owczarkami collie i greyhoundami. Wygląd lurcherów nie jest sprawą pierwszorzędną – najważniejsze są walory użytkowe, czyli szybkość, wytrzymałość oraz zaciętość w pogoni.
Dopuszcza się każdy rodzaj umaszczenia. Psy osiągają średnio od 69 do 76 cm wysokości w kłębie. Waga oscyluje w granicach 27-32 kg.

Lurcher temperament

Temperament i osobowość psów Lurcher są warunkowane genetycznie. Tak duże zróżnicowanie w obrębie grupy nie pozwala wyprowadzić obowiązującego standardu rasowego. Można się jednak spodziewać, że Lurchery przejmą dominujące cechy Chartów. Mogą być dość leniwe, władcze, trudne w ułożeniu. Temperament psów może być jednak modyfikowany przez wczesną socjalizację i szkolenie.

Pies rasy Lurcher stojący w wodzie

Pies rasy Lurcher

Lurchery są na ogół specjalizowane do pracy w charakterze psów myśliwskich, które mają ścigać i zabić swoją ofiarę. Część czworonogów wykorzystuje się jednak do zwalczania szkodników – zwykle królików, zajęcy i lisów. Większe osobniki są z powodzeniem wykorzystywane do polowania na dużą zwierzynę leśną taką jak dziki i jelenie.

Jako że zapotrzebowanie na psy myśliwskie z roku na rok maleje, Lurcher musiały przysposobić się do pełnienia nowych funkcji m.in. psów towarzyszących człowiekowi. Pomimo że szkolenie może sprawiać niewprawionym opiekunom trochę kłopotów, psy dość szybko adaptują się do roli domowych pupili. Nadają się również do uprawiania psich sportów takich jak Coursing.

Pies rasy Lurcher

Pies Lurcher

Lurcher wspaniale sprawdza się w  roli przyjaciela rodziny, o ile został  odpowiednio przeszkolony i socjalizowany od najmłodszych lat. Szkolenie powinno być zawsze pozytywne i urozmaicone. Pielęgnacja gładkiej lub szorstkiej sierści Lurchera nie sprawi nam najmniejszych problemów.

Zdjęcia psów rasy Lurcher znajdą Państwo w galerii psów rasowych. Zapraszamy!

Tagi artykułu: